Header

108 Squadron

108 SQUADRON

Motto:

"Viribus contractis" ("With gathered strength").

Badge:

An oak leaf. The unit was formed at Stonehenge and it adopted an oak leaf as a badge being symbolic of strength and age.

Authority:

HM King George VI, July 1938.

History of 108 Squadron:

No 108 Squadron, RFC, was formed on 11th November 1917, at Stonehenge, Wiltshire, and in July 1918, went to Capelle, Dunkirk, equipped with DH9s for day-bombing operations against targets in North-West Belgium. In October 1918, it moved to Bisseghem, Belgium, and remained based there until the Armistice. During its service overseas the squadron made 59 successful bombing raids, 40 reconnaissance flights, 2 photographic flights, dropped approximately 70 tons of bombs, and shot down 9 enemy aircraft (a further 20 were reported shot down but were not confirmed).

Disbanded in July 1919, the squadron did not reappear in the order of battle until January 1937, when it was re-formed as No 108 (Bomber) Squadron at Upper Heyford. On the day before the outbreak of World War 2 it became a No. 6 Group training squadron and in April 1940, was absorbed into No 13 OTU.

On 1 August 1941, No. 108 reformed at Kabrit as a night bomber Squadron. Its Wellingtons began bombing raids on the 22 September, targets being ports on the Libyan coast and in Greece. In November it began to receive Liberators and these supplemented the Wellingtons until June 1942. On the 18 December 1942 the Squadron was reduced to a cadre which was disbanded on 25 December 1942. On 15 March 1943 No. 108 reformed at Shandur as a night fighter Squadron. Its Beaufighters flew night patrols over Egypt, Libya and Malta and were supplemented by Mosquitoes in February 1944. The latter were used for intruder missions until withdrawn in July while the Beaufighters moved back to Libya for intruder operations over Greece and the Aegean. In October 1944 the Squadron moved to Greece and became involved in the attempted Communist take-over of the country in December. After taking part in attacks on rebel positions until the uprising was quelled, the Squadron gave up its aircraft and sailed for Italy in March 1945, disbanding on 28 March 1945.

  • Rate this page:

Text size:
medium|
larger|
largest