Queen

The Queen's Birthday Honours List 2013

Appointment to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Companion

Air Vice-Marshal MichaelGuy LLOYD
Air Vice-Marshal MatthewJohn Gethin WILES CBE

Appointment to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Commanders

Air Commodore Michael JohnMadoc JENKINS OBE
Air Commodore Ian RichardWilliam STEWART
Group Captain Nigel James PHILIPS

As Officers

Group Captain Sean Kenneth O’CONNOR
Grooup Captain Philip Jeremy ROBINSON DFC**
Wing Commander Andrew DICKENS
Wing Commander Teresa Anne GRIFFITHS ARRC
Wing Commander Mark PHELPS
Wing Commander John WALSH
Wing Commander StephenWilliam WALSH

As Members

Wing Commander Annella Robyn TINDALE
Squadron Leader ColinTaylor BROWN
Squadron Leader Peter Howard GIBB
Squadron Leader Toby Charles SAWBRIDGE
Squadron Leader Ian Stacy SMITH
Squadron Leader Simon David TATTERS
Squadron Leader Bernard TISLEY
Flight Lieutenant George Eric EDMONDSON
Warrant Officer WilliamMaurice DIXON
Warrant Officer Charles Gordon MARSHALL
Warrant Officer James William UNDERHILL
Flight Sergeant John Peter FELLOWES
Flight Sergeant Mark Andrew HAMILTON
Sergeant ChristopherCharles TAYLOR

The Queen's Volunteer Reserves Medal

Wing CommanderMarie-Noelle Francesca ORZEL OBE

Associate Royal Red Cross

Squadron Leader Lorraine Howard LAWTON

Chief of the Air Staff and Air Officer Commanding Commendations

HQ AIR


COS Spt / XO

Meritorious Service Medal

WO J P Sloley

DCOM Commendation

WO P C Caswell

Team Commendation - Air Cmd Media and Comms Team and MAGPIE Team (90 SU)

COS Spt / XO Commendation

SAC(T) A M Seymour

D Res

DCOM Commendation

Sqn Ldr C E Enock
Sqn Ldr R F Long

Team Commendation - HQ Air Command Secretariat Team

COS Spt / XO Commendation

Sqn Ldr A J Pearce

Team Commendation - Draw Down Team

HQ 1 Gp

Chief of the Air Staff Commendation

Mr T J Low

DCOM Commendation

Sqn Ldr D A Davenport
Sqn Ldr J E Dewar
WO1 L Alexander

Team Commendation - JFAC EAW Trg Team

AOC No 1 Gp Commendation

Wg Cdr (ex Sqn Ldr) J A Booth
WO2 J D Henderson
Sgt J R C Barratt

Team Commendation - ISTAR FHQ

HQ 2 Gp

DCOM Commendation

Mr D I S Sweetnam

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Sqn Ldr G G Brown
Mr S K Dorrington
FS S D H Glynn

HQ 22 (Trg) Gp

Chief of the Air Staff Commendation

FS C P Boakes

HQ Air Cadets

Chief of the Air Staff Commendation

Sqn Ldr N A Sermon

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr B A McAdam
Mrs V R France
Mr J Band

HQ 3 FTS

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Mr N Underwood

HQ DCTT

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Maj C N P Saward
SSgt C J Sayer
SSgt Toogood
Mr A S Brooks

Team Commendation - Snr Mngmnt Team and DSEME Trg Team

HQ RAFP

Meritorious Service Medal

WO B McGuire
FS N B Bostock

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Sqn Ldr N G Cross
Flt Lt D L Bird
WO M R Price
FS D J Allman
Sgt S D Cobb
Cpl K Goldie

Team Commendation - Op HELVETIC Arms & Explosive Search Team

SARF HQ

Meritorious Service Medal

MACR R M Taylor QGM

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Sgt G J Sayer

Air Warfare Centre

CAS Commendation

Flt Lt R M Dodd

DCOM Commendation

Sqn Ldr J A Bolton

AOC 1 Gp Commendation

Sgt P J Collins

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Flt Lt S D Burton
Flt Lt G S Campbell
Flt Lt K C Slack
WO W N Middleton

RAF Benson

DCOM Commendation

Team Commendation - ATC

AOC 1 Gp Commendation

MACR R S Brompton

RAF Boulmer/ASACS HQ

DCOM Commendation

SAC C Calvey

Team Commendation - 1 ACC Op PROTEGO Planning & Delivery Team

AOC 1 Gp Commendation

FS C R Burden
Sgt S J Wilkinson
Cpl C M Dobson

Team Commendation - Site Estates Delivery Team

RAF Brize Norton

Meritorious Service Medal

WO I J Cutmore
WO D E Murphy
WO P N Usherwood
MACR M I Wade

CAS Commendation

WO A Gibson
Mrs D Moralee

DCOM Commendation

FS A F P Bisset
Sgt M A Hadfield
Cpl L C Edwards
Cpl M Long

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

MACR P N Couchman
Flt Lt J Palmer
Sgt R A Hall
Sgt C M Shepherd

Team Commendation - Movements Conversion Unit

COS Spt / XO Commendation

Sgt J J Aston
Cpl L A A Johnstone

RAF Coningsby

Meritorious Service Medal

WO P F Mitchell
FS W A Robertson

DCOM Commendation

Chf Tech D P Burke

AOC No 1 Gp Commendation

FS J F Hooper
Chf Tech A M Walker
Sgt A R Butterfill
Sgt A J Drummond
Sgt A Thomson
Cpl J P Cawthorne
Cpl R Masson
Mrs S Fitzsimons

Team Commendation - Forward Standards Squadron QCIT and Typhoon Maint Spt Flt (Armament)

RAF Cranwell

Meritorious Service Medal

FS A R Mournian

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Cpl P J Herron
SAC L J Small
Mrs D A Cox
Mrs D L Green

RAF Fylingdales

DCOM Commendation

Team Commendation - Contract Monitoring Team

AOC No 1 Gp Commendation

FS R K Greenfield

RAF Halton

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Team Commendation - Stn Safety Health & Environment Team and Trenchard Museum Team

RAF Henlow

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Mr D Middlewood

RAF High Wycombe

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Cpl K-A Collins

RAF Honington

Meritorious Service Medal

WO S Rowlands

DCOM Commendation

Cpl J G Jones

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Flt Lt J A Griffiths
FS S R Griffin
FS C W Shaw
Sgt D L Hamilton
Sgt P N Millichamp
Sqt A R Quinlan
Cpl A A Wilson
Cpl C A Green
Cpl L S Jeans
SAC C M F Ralfe
Mrs J M Hall

Team Commendation - PEd Flt and Current Commitments Team

RAF Lakenheath

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Mrs P Gascoyne
Mr N T Killeen
Mrs P D Malkin

RAF Leeming

DCOMs’ Commendation

Sqn Ldr J W Metcalfe
FS R G Collinge

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt V L Clegg
Sgt A W Hargreaves

Team Commendation - Babcock Engineering Team

RAF Leuchars

Meritorious Service Medal

WO L J Smith
FS G A Melton
FS A J Thompson

Chief of the Air Staff Commendation

Sgt A E McLean

DCOMs’ Commendation

Flt Lt P Smith
Mr H Wilson

Team Commendation - Emergency Response Team

AOC No 1 Gp Commendation

Flt Lt J R Aslett
FS S D Martin
Chf Tech M R Piner
Sgt C Beaton
Cpl J Flood
Mr B T Gray

Team Commendation - Trg Cell 6 Sqn and Clothing Stores

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Sgt N A Mackie

RAF Linton-on-Ouse

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Flt Lt R L Keeling
Flt Lt C Law

RAF Lossiemouth

Meritorious Service Medal

FS F M Cliff

DCOM Commendation

Sgt P Hall

AOC No 1 Gp Commendation

Sqn Ldr S C Brewin
Cpl S A Hitchcocks
SAC(T) T W Blainey
SAC(T) T J Rutzler

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Flt Lt B Dunne
FS R A Henry

RAF Marham

Meritorious Service Medal

WO D J Carruthers
WO A McLean
FS K I Potter
FS D W Masters

DCOM Commendation

WO T G Sturrock
SAC L P Grime

AOC No 1 Gp Commendation

FS I Stannett
FS D R Willey
Sgt M J Goddard
Sgt C J Scutt
Cpl D J Dean
SAC(T) A R Brown
SAC E T Sandvig
Mrs S Lewis
Mr T Smith
Mrs D Speers
Miss C Watt
Mrs M Webb
Mr K White

RAF Northolt

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Flt Lt J P Eyles
Mrs C Kellas
Mrs N Bell

Team Commendation - Fire Section

RAF Odiham

CAS Commendation

Sqn Ldr P J Wadlow
Cpl R J Egan

LATCC(Mil)

AOC No 1 Gp Commendation

FS M D Vincent

RAF Shawbury

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Flt Lt J M Owen
Sgt P A Booth
Mr J D’Aubyn
Mr R Phillips

RAF St Mawgan

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Cpl R S Northwood

RAF Valley

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr E M Norton
Flt Lt J M Bond
Sgt N S Madden

Team Commendation - RAF Regt Flt

RAF Waddington

Meritorious Service Medal

FS E J McCabe

Chief of the Air Staff Commendation

Sqn Ldr S G Mellor

DCOM Commendation

Flt Lt M J Chatterton

AOC No 1 Gp Commendation

Sqn Ldr S R Sayers
Sqn Ldr A D R Watts
Flt Lt M R Drury
Capt D J Harrison
Flt Lt I Kingdom
Flt Lt C A Morton
FS E L Hanson
Chf Tech P Brown
Cpl L Bibby
Mrs J Currie
Mrs L D Sarginson

Team Commendation - Station Heritage Committee

AOC No 22 (Trg) Gp Commendation

Fg Off J A Thomas

RAF Wittering

DCOM Commendation

Sgt K V Brown

COS Spt / XO Commendation

Sgt J R Watt

Team Commendation - Ops Spt Flt and 93 (EA) Arm Spt Team

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Sgt K D Ford
SAC P G Rowe

90 SU RAF Leeming

COS Spt / XO Commendation

Flt Lt J R Coles
WO P M Blood
Sgt G W Cameron
Sgt M D ClarkeSgt D R Mann

Team Commendation - CENTURION SHADOW Organising Team

HQ DCBRN

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Mr S Ferrer

HQ MAA

Chief of the Air Staff Commendation

Sqn Ldr S P Deith

JFC

DCOM Commendation

Flt Lt B D Smy
WO J J Hanley

AOC No 1 Gp Commendation

Flt Lt J P Case
Sgt T F Bolt
Cpl J S Provan
Cpl G K Jones
SAC S Gault

AOC 2 Gp / COS Ops Commendation

Cpl D M Speight

COS Spt / XO Commendation

FS A J Weatherill
Sgt S V Walker

DE&S

Chief of the Air Staff Commendation

Sgt J C Lindsay

DCOM Commendation

Sqn Ldr M A Lane

AOC No 1 Gp Commendation

Flt Lt J W Griffiths

HOCS

Meritorious Service Medal

WO I P J Sopp

CAS Commendation

Sqn Ldr M C Butterworth

RNAS YEOVILTON

COS Spt / XO Commendation

PO A J Byrne


Text size:
medium|
larger|
largest