Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath
As Companions (CB)
Air Vice-Marshal C. J. LUCK MBE
Air Vice-Marshal G. D. A. PARKER OBE
Appointments to and promotions in the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire
As Knight Commander (KBE)
Air Marshal S. D. ATHA CB DSO
As Commanders (CBE)
Group Captain H. R. C. CORMACK
Group Captain T. A. GRIFFITHS OBE ARRC
Group Captain S. HARRIS MBE
As Officers (OBE)
Wing Commander M. C. BUTTERWORTH
Wing Commander (now Group Captain) J. L. CAMPBELL
Group Captain I. D. CHESWORTH
Wing Commander (now Group Captain) J. C. DAVIES
Wing Commander E. S. KENDALL
Wing Commander J. ROBINSON
Wing Commander J. R. SIMMONDS
As Members (MBE)
Warrant Officer J. ALPERT
Squadron Leader B. CARTWRIGHT
Flight Lieutenant N. COTTLE
Sergeant A. J. FLOYD
Squadron Leader R. L. McCARTNEY
Squadron Leader A. P. MILLIKIN
Squadron Leader R. M. O'BRIEN
Wing Commander T. E. SCOTT
Flight Sergeant A. T. SHEPHERD
Warrant Officer (now Flight Lieutenant) M. A. STOKES
Sergeant (now Acting Flight Sergeant) A. THOMAS
Warrant Officer J. V. WILLIAMS
Meritorious Service Medal and CAS Commendation
HQ 1(UK) Div
Meritorious Service Medal
Warrant Officer J. T. MARTIN
HQ 11 Gp
CAS Commendation
Sergeant S. G. GOOD
HQ 38 Gp
Meritorious Service Medal
Warrant Officer S. G. S. PULLAR
AO A4
CAS Commendation
Warrant Officer N. C. SMITH
HQ Air Cadets Cranwell
CAS Commendation
Wing Commander A. S. WRIGHT
HQ RAF Recruiting and Selection
Meritorious Service Medal
Flight Sergeant C. L. HORLER
Air Warfare Centre
Meritorious Service Medal
Master Aircrew P. D. HARRIS
Master Aircrew M. W. M. MONCUR
Master Aircrew J. P. STEWART
CAS Commendation
Squadron Leader D. C. BOULTON
Comd Med (RAF)
Meritorious Service Medal
Warrant Officer K. SWIFT
HOCS
Meritorious Service Medal
Sergeant T. J. BOWDEN
JFC
Meritorious Service Medal
Warrant Officer G. W. ANSELL
Warrant Officer A. S. MITCHELL
CAS Commendation
Flight Lieutenant M. J. PICKFORD
JHC - Comd JHC
Meritorious Service Medal
Warrant Officer I. M. ASHMAN
MOD Abbey Wood - (DE&S)
CAS Commendation
Squadron Leader L. K. FROWEN
Flight Sergeant W. J. CONABEARE
RAF Boulmer
Meritorious Service Medal
Warrant Officer K. J. GRIFFIN
RAF Brize Norton
Meritorious Service Medal
Master Aircrew S. J. LLOYD
CAS Commendation
Squadron Leader G. D. E. STEVENS
RAF CAM
Meritorious Service Medal
Flight Sergeant D. FORD
RAF Coningsby
Meritorious Service Medal
Warrant Officer M. J. CHURCHMAN
Warrant Officer D. N. THORP
CAS Commendation
Senior Aircraftman (Technician) C. A. STANGE
RAF Halton
Meritorious Service Medal
Flight Sergeant C. S. ABBOTT
RAF High Wycombe
Meritorious Service Medal
Flight Sergeant G. LAWRENCE
RAF Honington
Meritorious Service Medal
Warrant Officer S. L. DARBYSHIRE
RAF Linton-on-Ouse
CAS Commendation
Corporal S. E. JONES
RAF Lossiemouth
CAS Commendation
Warrant Officer G. W. HASTIE
Master Aircrew D. A. TINDALL VeRR
RAF Marham
Meritorious Service Medal
Warrant Officer N. J. BARKER
Warrant Officer J. F. HOOPER
RAF Scampton
Meritorious Service Medal
Warrant Officer R. PEBERDY
RAF Shawbury
Meritorious Service Medal
Master Aircrew R. M. ARCHER
Master Aircrew P. C. W. WAKEHAM
RAF Valley
Meritorious Service Medal
Flight Sergeant N. J. COOPER
RAF Wittering
Meritorious Service Medal
Warrant Officer G. A. THOMPSON
Flight Sergeant C. J. DUPEE
RAF Wyton
Meritorious Service Medal
Warrant Officer R. J. GREENHALGH
Deputy Commanders' and AOC Commendations
3 FTS RAFC Cranwell
AOC 22 Gp Commendation
Major B. W. ATHERTON RM
Flight Lieutenant C. E. PHELAN-HEATH
Mr G. WINWRIGHT
Team Commendation
3 Flying Training School, 45 Squadron Air Loadmaster Instructor Team
90 SU RAF Leeming
AOC 38 Gp Commendation
Flight Sergeant A. M. MAXWELL
Sergeant J. D. BOON
Sergeant K. V. WATKINS
Corporal J. D. ARMIGER
Team Commendations
90 Signals Unit, 4(FC) Squadron - Exercise SAIF SAREEA 3 Team
90 Signals Unit, 5 Squadron - Operational Applications Team
COS Cap
DCom Cap and AMP&C Team Commendation
RCO Projects
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader A. HOBSON
AOC 38 Gp Commendation
Flight Lieutenant L. A. MARSH
Team Commendation
Protector Programme Team
HQ 16 Air Asslt Bde
AOC 38 Gp Commendation
Flight Lieutenant S. GLODKOWSKI
HQ 22 Gp
DCom Cap and AMP&C Commendation
Sergeant J. E. T. DEEKS
AOC 22 Gp Team Commendation
Robson Resilience Centre Crickhowell
AOC 38 Gp Commendation
Squadron Leader A. J. RYLATT
AO A4
AOC 38 Gp Commendation
Flight Lieutenant J. T. COLMEY
Flight Lieutenant J. H. SAVAGE
Team Commendations
A4 Catering
A4 Reserves Coordination Cell
ACOS Career & Talent Management
DCom Cap and AMP&C Commendation
Flight Lieutenant M. P. WHELAN
AOC 38 Gp Commendation
Sergeant J. S. FLEMING
Mrs T. GRAY
Team Commendation
GT Pre-Board/Appraisals Team
ACOS Ops
AOC 11 Gp Team Commendation
Combat Service Support Division, UK Joint Force Air Component
ACOS Air Infra
DCom Ops and AMO Commendation
Squadron Leader R. J. CONNOLLEY FTRS
ACOS WR&R
DCom Cap and AMP&C Commendation
Squadron Leader K. A. SHARMAN
BM Force Cdr
DCom Ops and AMO Commendation
Sergeant A. DORRICOTT FTRS
Director No 1 Gp Reserves
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader A. McCALLUM RAuxAF
Typhoon Force Cdr
AOC 1 Gp Team Commendation
Air Combat Power Visit Core Delivery Team 2018
HQ Air Cadets Cranwell
DCom Cap and AMP&C Commendation
Squadron Leader P. D. REEVE
AOC 22 Gp Commendation
Wing Commander F. REIS
Squadron Leader S. A. CONSTABLE
Squadron Leader T. D. GREY
Squadron Leader R. J. T. JONES
Flight Lieutenant N. GAMBLE
Flight Lieutenant A. LEES
Flight Lieutenant P. D. WHITTERS
Flight Sergeant H. L. COATES
Mrs J. TILLISON
Mr E. W. WALLACE
HQ RAF Recruiting and Selection
DCom Cap and AMP&C Commendation
Corporal A. L. MITCHELL FTRS
AOC 38 Gp Commendation
Squadron Leader A. G. THAYNE (ADC)
Flight Lieutenant H. BURTON-GRAHAM FTRS
Flight Sergeant J. W. G. PICKETT
Sergeant D. BARTON FTRS
Sergeant A. G. THOMPSON
Corporal D. J. RIVERS FTRS
Team Commendations
Reserves Virtual Armed Forces Careers Office Team
Armed Forces Careers Office London
Air Warfare Centre
DCom Ops and AMO Commendation
Squadron Leader J. A. SIWICKI
Team Commendations
ATEC HMS Queen Elizabeth First of Class Flight Trials (Rotary Wing) Team
Number 41 Squadron B2 T&E Trials Team, Air Warfare Centre
AOC 1 Gp Commendation
Major R. J. BENNETT
Squadron Leader C. M. MUMMERY
Flight Lieutenant C. P. BELL
Flight Sergeant T. P. JONES
Chief Technician A. L. RICHARDSON
Sergeant N. S. LAVER
Team Commendations
A400M Container Delivery System
JADTEU Training Section (RAF Brize Norton), Air Warfare Centre
Joint Air Delivery Test & Evaluation Team Parachute Test Team
C-130 Trial Light Touch Team
AOC 38 Gp Commendation
Senior Aircraftman J. MURRAY
Comd Med (RAF)
DCom Ops and AMO Team Commendation
RAF Deployed Hospital Care Team - Operation TRENTON 5
AOC 38 Gp Commendation
Corporal A. D. VICKERY
DACOS Med Cap Air
DCom Cap and AMP&C Team Commendation
Medical Capability
DCLPA Worthy Down
AOC 22 Gp Commendation
Sergeant (now Acting Flight Sergeant) N. B. KERSWELL
AOC 38 Gp Commendation
Corporal D. R. VENN
DCTT
DCom Cap and AMP&C Commendation
Ms S. GOPALAKRISHNAN
AOC 22 Gp Commendation
WO2 K. M. McCARTHY
CPO S. NAYLOR RN
Sergeant E. D. FLITCROFT
Corporal K. C. FULTHORPE FTRS
Mr P. HAWKINS
Team Commendations
RAF Cosford Graphics Team
RAF Cosford Media Team
RAF Cosford RIAT 2018 Management Team
DFTDC Manston
AOC 11 Gp Commendation
Sergeant R. A. J. A. MEEK
DSTO RAF St Mawgan
AOC 22 Gp Commendation
WO2 S. BROWN
HOCS
DCom Ops and AMO Commendation
Squadron Leader J. E. TENNISWOOD
AOC 1 Gp Commendation
Senior Aircraftman C. P. PILL
JFC
DCom Ops and AMO Commendation
Major A. P. HOBBS
Warrant Officer R. J. MOYLAN
AOC 1 Gp Commendation
Flight Sergeant A. S. MACDONALD
Corporal C. HOLLIS
AOC 2 Gp Commendation
Sergeant T. J. GARDNER
AOC 22 Gp Commendation
Flight Lieutenant (now Squadron Leader) J. P. SLOLEY
Corporal S. K. BASSETT
Corporal S. M. MERRITT
AOC 38 Gp Commendation
Chief Technician H. M. GRIFFITHS
Senior Aircraftman (Technician) C. A. BEEL
JHC - Comd JHC
DCom Ops and AMO Commendation
Sergeant E. G. GREENSHIELDS
AOC 2 Gp Commendation
Flying Officer N. HERRON
Warrant Officer P. N. HUSCROFT
Flight Sergeant R. E. CALVERLEY
Flight Sergeant A. J. RYLANCE
Chief Technician P. A. D. GUARD
Corporal D. GIBB
Senior Aircraftman K. F. SMYE RAFVR
Team Commendations
Tactical Supply Wing Engineering Section
RAF Odiham Force Protection Training Flight
AOC 38 Gp Commendation
Squadron Leader J. P. ALLINSON
MOD Abbey Wood - (DE&S)
AOC 2 Gp Commendation
Chief Technician D. T. S. JOHNSON
RAF Boulmer
AOC 11 Gp Commendation
Corporal P. G. EVANS
Miss N. K. MULLEN
RAF Brize Norton
AOC 2 Gp Commendation
Squadron Leader C. G. BODDY
Squadron Leader R. A. McPHADEN
Flight Lieutenant D. J. C. SHARPE
Master Aircrew S. C. HAMMOND PTVR
Flight Sergeant S. A. COX
Flight Sergeant P. NEWNHAM
Flight Sergeant W. A. STEPHENS
Corporal F. D. ROSS
Team Commendations
Command, Control, Communications, Computers and Information (C4I) SERCO
SharePoint Migration
Receipt and Despatch Section (R&D) - Logistics Squadron
RAF Coningsby
DCom Cap and AMP&C Commendation
Flight Lieutenant M. L. SMITH
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader J. SKINNER
Flight Lieutenant Z. A. TISSINGTON
Flying Officer S. R. PARKE
Sergeant A. K. SHIELDS
Corporal C. E. BRENNEN
Corporal J. A. CAVE
Team Commendations
RAF Coningsby Community Support Flight
RAF Coningsby Stock Optimisation Team
RAFC Cranwell
AOC 1 Gp Commendation
Flight Lieutenant K. FYFIELD
AOC 22 Gp Commendation
Flight Lieutenant P. C. MASSEY FTRS
Flying Officer N. D. COOPER
Sergeant S. A. NAYLOR
Mrs L. HAWKINS
Mr D. MASON
Team Commendation
RAFC Cranwell RAFALOs
AOC 38 Gp Commendation
Acting Corporal J. J. FOWLER
RAF Halton
AOC 22 Gp Commendation
Sergeant S. WINGROVE
Corporal C. J. GOODWIN
Mrs D. GALLAGHER
Team Commendations
Airmen's Development Flight
RAF Halton Airfield Management Team
Recruit Training Squadron Khan Flight
RAF High Wycombe
AOC 38 Gp Commendation
Acting Warrant Officer I. W. SIM
Sergeant P. D. CROSSLAND
Team Commendation
RAF High Wycombe Cyber Protect Team
RAF Honington
AOC 2 Gp Commendation
Sergeant L. WHARLTON
Corporal W. BOWEN
Corporal M. P. BROWN
Lance Corporal A. KIRKPATRICK
Senior Aircraftman (now Lance Corporal) M. P. BARNES
Senior Aircraftman M. TURNER
Mr R. MANNING
Mrs K. MORGAN
Team Commendations
1 Squadron RAF Regiment Combat Service Support Team
51 Squadron RAF Regiment Operational Shooting Team
RAF Honington Voluntary Band
RAF Leeming
DCom Ops and AMO Commendation
Flight Lieutenant I. J. BOWIE FTRS
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader B. E. COLEMAN
Sergeant S. A. BEECH
Corporal C. PRICE
RAF Linton-on-Ouse
AOC 22 Gp Commendation
Squadron Leader S. MITCHELL
Team Commendation
Linton-on-Ouse Air Traffic Control Squadron
RAF Lossiemouth
DCom Ops and AMO Commendation
Squadron Leader B. L. PARSONS FTRS
AOC 1 Gp Commendation
Flight Lieutenant S. C. FENSOME
Flight Lieutenant J. F. MURPHY
Flight Sergeant R. DAWES FTRS
Chief Technician M. A. COOPER
Chief Technician K. S. DUNCAN
Chief Technician P. C. MINES
Corporal D. G. JOHNSTON
Corporal D. RUTTER
Mr D. VAZ
Team Commendations
RAF Lossiemouth Central Registry
Number 6 Squadron Stormshadow and Operation SHADER Weapons Technician Junior Non-Commissioned Officers
RAF Lossiemouth SSAFA Team
RAF Marham
DCom Ops and AMO Commendation
Flight Sergeant M. F. A. BURDEN
Acting Flight Sergeant A. M. HURCOMBE
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader T. J. CASEY
Flight Lieutenant T. F. WALLINGTON
CPO R. M. ALDERSON RN
Chief Technician D. P. HAGLAND
Sergeant S. P. J. WEIR
Team Commendations
Tornado Force Headquarters Manning Cell
F-35 Offboard Mission Support Administration Team
Thales (ACE) Simulator Team
RAF Northolt
AOC 1 Gp Commendation
Flight Lieutenant S. J. WALTON
RAF Police (AO FP)
AOC 2 Gp Team Commendations
Special Investigation Branch (North) Operation GORMED Investigation Team
Night Shift, RAF Police and Security Flight, RAF Marham
RAF Scampton
AOC 11 Gp Commendation
Mrs L. SMALLEY
Team Commendation
RAF Scampton Contract Monitoring Team
RAF Shawbury
DCom Cap and AMP&C Commendation
Mrs G. MOORE
AOC 22 Gp Commendation
Major P M DEEGAN
Squadron Leader K. L. LEACH FTRS
Major J. P. MORTON-RACE
Warrant Officer C. N. WILLIAMS FTRS
Sergeant K. DALE
Mr A. STEWART
Team Commendation
Flight Operations Training Flight
RAF Spadeadam
AOC 11 Gp Team Commendation
RAF Spadeadam General Engineering Section
RAF(U) Swanwick
DCom Ops and AMO Team Commendation
RAF100 Flypast Air Traffic Control Planning Team
AOC 11 Gp Commendation
Senior Aircraftman H. L. CURTIS
Senior Aircraftman B. J. HOOK
RAF Valley
DCom Cap and AMP&C Commendation
Corporal P. R. DEVINE
AOC 22 Gp Team Commendations
Personnel Management Squadron, RAF Valley
Corporal D. WILLIAMS and SAC(T) A. PARRY, RAF Valley
RAF Waddington
DCom Ops and AMO Commendation
Captain M. RAWSON
Flight Sergeant K. R. BROTHWELL
Sergeant S. T. RILEY
AOC 1 Gp Commendation
Squadron Leader M. E. KNAPTON
Flight Lieutenant C. L. EDMONDSON
Flight Lieutenant D. W. LUSK
Warrant Officer P. HUGHES
Flight Sergeant A. A. MORRISON
Flight Sergeant D. NORTH
Flight Sergeant M. R. PATCHITT
Sergeant A. E. FISH
Mr C. KLING
Team Commendations
51 Squadron Communications Intelligence Crew
Defence Advisory Team-A - 1 Intelligence Surveillance Reconnaissance Wing Imagery Analyst Team
RAF Waddington Learning Centre
AOC 2 Gp Commendation
Corporal D. W. McKINNON
RAF Wittering
DCom Ops and AMO Commendation
Warrant Officer P. B. WILSON
Sergeant M. E. LIU
Team Commendation
1 ELS - Port Liaison Team
AOC 1 Gp Commendation
Flight Lieutenant A. D. HILTON
AOC 38 Gp Commendation
Squadron Leader A. R. MARSHALL FTRS
Warrant Officer J. YOUNG
Chief Technician D. PARKINSON
Sergeant C. P. BEAVIS
Sergeant E. L. COBB
Senior Aircraftman W. L. EDWARDS
Senior Aircraftman R. M. KOBAK
Team Commendations
Air Cargo Flight RAF Brize Norton
RAF Wittering iHub
Permanent Air Movements Detachment Middle East and Asia