News

Operational Honours - July 2008

A total of 136 members of the Armed Forces and one MOD civilian have received honours and awards in the Operational Honours List dated today, 25 July 2008.

The full list, which recognises service on operations in Afghanistan, Iraq, former Yugoslavia and national operations for the period 31 October 2007 to 31 March 2008, is below:

 

AFGHANISTAN

George Cross

Lance Corporal Matthew CROUCHER, Royal Marines Reserve

Commander of The Order of The British Empire (CBE)

Brigadier Andrew Douglas MACKAY OBE, Late The King's Own Scottish Borderers
Colonel Stuart Richard SKEATES MBE, Late Royal Regiment of Artillery

Officer of The Order of The British Empire (OBE)

Major Christopher James BELL, Scots Guards
Lieutenant Colonel Andrew Jonathan Paul BOURNE MBE, The Royal Gurkha Rifles
Lieutenant Colonel Simon James DOWNEY MBE, The Yorkshire Regiment

Member of The Order of The British Empire (MBE)

Major Mark Andrew BOWRA, Royal Marines
Major Daniel James Edward CHEESMAN, Royal Marines
Major Mark Clement GIDLOW-JACKSON, The Rifles

Distinguished Service Order (DSO)

Lieutenant Colonel Stuart Martin BIRRELL, Royal Marines
Major Nicholas Charles Laybourne PERRY, The King's Royal Hussars

Military Cross (MC)

Marine Eroni Sikavou Bulabalavu CINAVILAKEBA, Royal Marines
Marine Mkhuseli JONES, Royal Marines
Corporal Wayne Robert LLOYD, Royal Marines
Major Adrian MORLEY, Royal Marines
Sergeant Paul Andrew NORRIS, Royal Marines
Sergeant Dean Charles SYKES, Royal Marines
Corporal Christopher Steven WETTON, Royal Marines
Marine Richard Reginald WITHERS, Royal Marines
Captain Paul Nathaniel Brenig BRITTON, Royal Regiment of Artillery
Acting Sergeant John Mathew COCKBURN, The Yorkshire Regiment
Private Scott Robert DOCHERTY, The Parachute Regiment
Rifleman Bhimbahadur GURUNG, The Royal Gurkha Rifles
Major Jason Alexis LITTLE, The Yorkshire Regiment
Major Paul Ralph Gareth PITCHFORK, The Royal Gurkha Rifles
Major Douglas Fraser REID, Royal Army Medical Corps
Major Ian David SCATTERGOOD, The Royal Logistic Corps
Corporal Richard Steven STREET, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
Lance Corporal Mohansingh TANGNAMI, The Royal Gurkha Rifles
Lance Corporal Agnish THAPA, The Royal Gurkha Rifles

Bar to Distinguished Flying Cross (DFC)

Wing Commander Philip Jeremy ROBINSON DFC, Royal Air Force

Distinguished Flying Cross (DFC)

Lieutenant Nichol James Emslie BENZIE, Royal Navy

Air Force Cross (AFC)

Squadron Leader John David BUTLER, Royal Air Force

Mention in Despatches (MiD)

Corporal Garry Lee BANFORD, Royal Marines
Acting Leading Medical Assistant Craig Lloyd COOK, Royal Navy
Lieutenant Commander Toby William EVERITT, Royal Navy
Lieutenant Nathan John GRAY, Royal Navy
Warrant Officer Class 2 David William LAYTON, Royal Marines
Major Duncan MANNING, Royal Marines
Marine Gary OGDEN, Royal Marines
Acting Major Matthew Bradley ADAMS, The Duke of Lancaster's Regiment
Rifleman Omprakash ALE, The Royal Gurkha Rifles
Sergeant Christopher Edward BARTLETT, The Yorkshire Regiment
Sergeant David William BAXTER, Royal Regiment of Artillery
Acting Captain James Laurence CADBURY, The King's Royal Hussars
Lance Corporal Onur Benjamin CAGLAR, The Yorkshire Regiment
Warrant Officer Class 2 James Mackintosh FRASER, Royal Regiment of Artillery
Sergeant Nathan John HUNT, Corps of Royal Engineers
Lieutenant John Alexander Edwin Elessing JEFFCOAT, The Royal Gurkha Rifles
Sergeant Lee JOHNSON, The Yorkshire Regiment (killed in action)
Acting Corporal Damian Stephen LAWRENCE, The Yorkshire Regiment (killed in action)
Sergeant James Charles LYNAS, The Yorkshire Regiment
Captain James Richard MANCHIP, Royal Regiment of Artillery
Major Mark Edward MILFORD, The Rifles
Major Anthony Brian PHILLIPS, Royal Regiment of Artillery
Private Malakai RAVOUVOU, The Yorkshire Regiment
Colonel Edward Alexander SMYTH-OSBOURNE, Late The Life Guards
Lance Corporal Tej Gang SUNWAR, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
Craftsman Samuel Michael TOMKINS, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
Private Andrew Thomas TROUP, The Yorkshire Regiment
Trooper Jack Anthony WARBURTON, Royal Tank Regiment
Squadron Leader Kaiser MACNAUGHTON, Royal Air Force
Flight Lieutenant John Alan TIPPER, Royal Air Force

Queen's Commendation for Bravery (QCB)

Lance Corporal Simon Peter COOPER, Corps of Royal Engineers
Corporal Andrew Raymond GRIFFIN, Adjutant General's Corps (Royal Military Police)
Corporal Damion James MORPHY, Corps of Royal Engineers

Queen's Commendation for Valuable Service (QCVS)

Corporal Lee Andrew HOULTRAM, Royal Marines
Acting Major Peter LAWTON MBE, Royal Marines
Acting Colour Sergeant Ian MCDOUGALL, Royal Marines
Leading Seaman Survey Recorder Julia RYDER, Royal Navy
Colonel Gerard Mark SALZANO MBE, Royal Marines
Major Guy BARTLE-JONES, Welsh Guards
Lieutenant Colonel Gregory COLE, Royal Regiment of Artillery
Captain John Andrew Charles DEE, Intelligence Corps
Lieutenant Alison Louise DRAY, The Royal Logistic Corps
Major James Patrick EYRE, Royal Horse Guards/Dragoons
Captain Devkumar GURUNG, The Queen's Gurkha Engineers
Major Sarah Helen HENDERSON-LEA, Intelligence Corps
Major Paul Darren HOLDER, The Royal Logistic Corps
Lieutenant Colonel Neil Barry LEWIS, The Royal Logistic Corps
Major Gerald Mark STRICKLAND, The Royal Gurkha Rifles
Lance Corporal James David TRIGG, Royal Corps of Signals
Lieutenant Colonel Richard WARDLAW, Corps of Royal Engineers
Wing Commander Robert Stephen NORRIS, Royal Air Force
Squadron Leader Philip James WADLOW, Royal Air Force

 

IRAQ

Commander of The Order of The British Empire (CBE)

Brigadier James Ian BASHALL OBE, Late The Parachute Regiment

Officer of The Order of The British Empire (OBE)

Captain David DUTTON, Royal Navy
Lieutenant Colonel Andrew John Pooler BARR, Corps of Royal Engineers
Lieutenant Colonel Mark Peter KENYON MBE, The Duke of Lancaster's Regiment
Lieutenant Colonel James Francis Pardoe SWIFT MBE, The Royal Welsh

Member of The Order of The British Empire (MBE)

Warrant Officer Class 2 Nicholas ATKINSON, The Parachute Regiment
Captain Richard Simon DOWNS, Royal Regiment of Artillery
Warrant Officer Class 2 Richard James FARNELL, Adjutant General's Corps (Royal Military Police)
Major Jonathan Anthony Evett PALMER, Irish Guards
Major Zachary Raymond STENNING, The Yorkshire Regiment

Royal Red Cross Medal (RRC)

Major Janet Mary PILGRIM ARRC, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps

Associate Royal Red Cross Medal (ARRC)

Sergeant Gary Anthony KING, Queen Alexandra's Royal Army Nursing Corps

Distinguished Service Order (DSO)

Major Charles Kane ANTELME, Welsh Guards
Colonel Patrick Nicholas Yardley Monrad SANDERS OBE, Late The Rifles

Military Cross (MC)

Colour Sergeant Benjamin Paul GREENSMITH CGC, The Parachute Regiment
Sergeant Mark MCDOUGALL, Corps of Royal Engineers

Mention in Despatches (MiD)

Lieutenant Simon John BEDFORD-SMITH, The Royal Welsh
Lieutenant Henry Guy BOMFORD, The Rifles
Colour Sergeant Michael Jeremy CANE, The Parachute Regiment
Serjeant Kevin Stuart Anthony GAHGAN, The Rifles
Private Joseph James ILLIDGE, The Royal Welsh
Rifleman Joseph Anthony IRVING, The Rifles
Major Christopher Stuart MACGREGOR, The King's Royal Hussars
Private Michael James Arthur NEW, The Mercian Regiment
Colour Sergeant Simon John O'BRIEN, The Parachute Regiment
Lance Sergeant Gavin Patrick O'NEILL, Irish Guards
Major Mark WILLIAMS, The Royal Welsh

Queen's Commendation for Bravery (QCB)

Guardsman Paul John MCGEE, Scots Guards
Guardsman Ratu Isireli VULAIDAUSIGA, Scots Guards

Queen's Commendation for Valuable Service (QCVS)

Private Mohamed Faizul AZMAN, The Royal Welsh, Territorial Army
Colour Sergeant Nicholas John BRIGGS, The Parachute Regiment
Major Tom Richardson COPINGER-SYMES, The Rifles
Major Timothy Emlyn GREY, Adjutant General's Corps
The Reverend Daniel Francis HERNANDEZ, Chaplain to the Forces 3rd Class, Royal Army Chaplains' Department
Sergeant Richard Ian Christopher KAVANAGH, Intelligence Corps
Major Anthony Thomas LAMB, Royal Corps of Signals, Territorial Army
Major Jonathan William MCCLEERY, Royal Regiment of Artillery
Warrant Officer Class 1 Michael John PETERS, The Royal Logistic Corps
Corporal Gareth David WILSON, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers
Sergeant Eric James MCCABE, Royal Air Force
Corporal Duncan SLATER, Royal Air Force
Dr Paul Collinson, Ministry of Defence

 

FORMER YUGOSLAVIA

Member of The Order of The British Empire (MBE)

Major Peter John BARLOW, Adjutant General's Corps (Educational and Training Services Branch), Territorial Army

NATIONAL OPERATIONS

Member of The Order of The British Empire (MBE)

Colour Sergeant Ross TELFORD, Royal Marines

Queen's Commendation for Valuable Service (QCVS)

Colour Sergeant Greig Ian GILCHRIST MBE, Royal Marines

Queen's Gallantry Medal (QGM)

Warrant Officer Class 1 Stephen Geoffrey STRANGE, Royal Navy

Queen's Commendation for Bravery (QCB)

Diver 1 John Kevin Arnie ANDERSON, Royal Navy
Leading Diver Stephane FARRELL, Royal Navy

Queen's Commendation for Bravery in the Air (QCBA)

Sergeant Ryan Francis THOMAS, Royal Air Force
Master Aircrew Ian Paul HARRISON, Royal Air Force
Flight Sergeant Alec Craig ASPDEN, Royal Air Force

 

Text size:
medium|
larger|
largest