News for the Royal Air Force

The Queen's Birthday Honours List 2010

ORDER NO 1 – THE QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS LIST 2010

1. The names of the following Service personnel, who are currently serving or have recently served in the RAF, are included in the Queen’s Birthday Honours List 2010.

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companion

AVM CW Dixon OBE GD MOD D Info Superiority

AVM RF Garwood CBE DFC GD HQ AIR DCINC Ops

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Cdre C Basnett GD D CAOC Al Udeid Ex - RAF Marham

Air Cdre KB McCann GD HQ 83 EAG Ex - RAF Cottesmore

Gp Capt MC Neville GD MOD Def Op Cap Ex - RAF Lyneham

As Officers

Gp Capt MHM Kemsley MBE GD MOD ISTAR Ex - RAF Waddington

Gp Capt JE Linter GD MOD Ops Dir Ex - RAF Lossiemouth

Gp Capt ID Sargeant GD RCDM Selly Oak Hospital

Gp Capt DJ Toriati MBE GD MOD Res & Plans Ex - RAF Odiham

Wg Cdr SJ Chadwick GD 904 EAW Ex - RAF Brize Norton

Wg Cdr AK Jeffrey GD MOD DJC Ex - RAF Waddington

Wg Cdr RA Knight GD JSCSC Ex - 905 EAW

As Members

Sqn Ldr AJ Dawson Fly(P) HQ CFS Cranwell Ex - No60 (R) Sqn

Sqn Ldr R Goldsworthy RAFVR(T) - No 626 VGS Predannack

Sqn Ldr DA Hood Fly(WSO) MOD Air/Space Ops Ex - UKSFG

Sqn Ldr JP Lennie Ops Spt (Regt) Ex - RAF Lossiemouth

Flt Lt AD Glover Fly(WSO) T & T Flt RAF Spadeadam

WO SR Bell Logs(Driver) A4 HQ Air

WO AC Betts A Eng Tech No 31 Sqn RAF Marham

WO GD Grimshaw Logs (Cat Mngr) RAF Odiham

WO LG Hotson Logs (Cat Mngr) JHC FS Aldergrove

WO LH Morgan A Eng Tech Ret'd Ex - CASWO

FS W Draper WSOp (Cmn) No 18 Sqn RAF Odiham

FS AM Fry A Eng Tech No 18 Sqn/27 Eng Sqn RAF Odiham

FS SL Heywood Logs (Driver) No 2 MT Sqn Ex - JFC HQ Brunssum

Sgt AD Bowman ICT Tech JHC FS Aldergrove

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Sqn Ldr D Morrison RAuxAF No 603 (City of Edinburgh) Sqn

ORDER NO 2 - MERITORIOUS SERVICE MEDAL

2. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2010, the under mentioned personnel have been awarded the Meritorious Service Medal and are authorised to wear the ribbon with effect from 16 Jun 10. Personnel are to be informed of their award by their Commanding Officers by midday on 11 Jun 10.

WO J Blackwood Int An(I) JARIC, RAF Brampton

WO D Britland ICT(M) DE&S Corsham

WO RW Burke-Smith A Eng Tech RAF Benson

WO J Cross A Eng Tech RAF Coningsby

WO SP Grundy ATC RAF Waddington

WO KP Huggins RAF Police HQ RAFP, RAF Henlow

WO AP Kerslake RAF Police HQ RAFP, RAF Henlow

WO P Malley A Eng Tech RAF Waddington

WO IG Nelson A Eng Tech RAF Marham

WO KR Sleigh Pers(Spt) RAF Honington

WO JA Suckley ATC RAF Valley

WO R Williams Gen Tech Eng RAF Marham

WO RP Woodruff A Eng Tech RAF High Wycombe

WO A Thompson Pers(Spt) HQ AIR RAF High Wycombe

MACR AP Batchelor WSOP(EW) SARF HQ RAF Valley

MACR RAW Meadows WSOP(Cmn) RAF Lyneham

MACR DA Tripp WSOP(AEng) SARF HQ RAF Valley

FS MJ Adams SE Fitt RAF Odiham

FS MD Jones Pers(Spt) RAF Shawbury

Chf Tech DA Hart A Tech(M) RAF Lossiemouth

Sgt J Smith Pers(Spt) RAF Lyneham

ORDER NO 3 – CHIEF OF AIR STAFF COMMENDATIONS

3. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2010, the Chief of Air Staff has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service. Personnel are to be informed of their award by their Commanding Officer by midday on 11 Jun 10.

Sqn Ldr S McDonagh WSO(Cmn) Abbey Wood Ex SARTU Valley

Sqn Ldr D Wilkinson Ops Spt(Prov/Sy) JCSC Shrivenham Ex PJHQ

Flt Lt NM Beecroft Ops Spt (Int) AWC Det Jt TAC

Flt Lt PD Beevers Fly(P) No12(B) Sqn RAF Lossiemouth

WO NB Styles Logs(Chef) Cat Sqn RAF Lossiemouth

FS SJ Constantine Logs (Mover) Air Cargo RAF Brize Norton

FS PE Nelson Pers(Spt) RAF SoA Southwick Park

FS CRI Smith ASOp S of ABM RAF Boulmer

Sgt B Hagan Pers(Spt) Trg Wg RAF Honington

Cpl MS Reynolds A Tech(M) Not 1(F) Sqn RAF Cottesmore

ORDER NO 4 - COMMANDER-IN-CHIEF AIR COMMAND COMMENDATIONS

4. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2010, the Commander-in-Chief Air Command has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service. Personnel are to be informed of their award by their Commanding Officer by midday 11 Jun 10.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

HQ AIR

Flt Lt MAJ Bull Pers(Trg) Flight Safety

Air Warfare Centre

Lt Col BD Smith USAF Exch Off UAS TES

Maj C Paul CAF Exch Off DEWDB

Maj AK Whait USAF Exch Off No 17(R) Sqn

Chf Tech DL Walters A Tech (AV) No 56(R) Sqn

Sgt L Amos A Tech(AV) EW Ops Wg

Sgt DN Winters A Tech (AV) Typhoon MDAT

Mr B Duffield Band D JADT&EU

RAF Boulmer

Flt Lt MA Gilmore Ops Spt(ABM) OC ABM Trg

RAF Fylingdales

Sgt AK Hodgson AS Mngr Msn Spt Flt

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

1 AMW RAF Lyneham

Team Commendation SF Movements Flight

NO 1 GROUP

JHC FS Aldergrove

WO N Burton Photo WO RIGC(NI)

FS MJ Daley A Eng Tech FSW

RAF Benson

Sqn Ldr JJ Turner Fly(P) No 78 Sqn Ex No 28 Sqn

Cpl PH McGilton Gnr FP Flt

RAF Cottesmore

Fg Off A Tierney Ops Spt(Flt Ops) No 4(AC) Sqn

Chf Tech ILS Coates A Tech(M) No 1(F) Sqn

Chf Tech J Lewins A Tech(AV) No 1 (F) Sqn

Mrs R King Civ HIVE Info Off

RAF Leeming

A/WO NA Willis Pers(Spt) PDF

Sgt G Macdonald PTI PEd Flt

RAF Leuchars

Mrs L Cameron C2 Stn Budget Manager

RAF Lossiemouth

WO F O'Hara A Eng Tech No12(B) Sqn

RAF Marham

Team Commendation Hazardous & non Hazardous Waste Section

Sgt JP Cass Int An TIIW

Mr P Eason C1 TGRF

Mrs C Tucker Band D PLA

RAF Odiham

Sgt M Foulds Pers(Spt) FSW

RAF Spadeadam

Sgt GW Cameron ICT Tech SNCO T43

NO 2 GROUP

RAF Brize Norton

Team Commendation OOA Team PSF

Flt Lt OP Steel Logs OC Pax Plans

MACR KC Booth WSOp(AEng) VC10 Trg Flt

A/WO AD Effer FFtr Fire Trg ATC

Sgt AR Oldham A Tech(M) Trg Dev Flt

Mrs M Pitman Civ SIF Manager

RAF Kinloss

FS J Porter A Eng Tech FSW

Chf Tech IW Partington MBE A Tech (M) NLS

Sgt S Bruce Logs(Supplr) NFHQ

RAF Lyneham

MACR CP Hart WSOp(Cmn) No 30 Sqn

RAF Waddington

Team Commendation Sentry Combined Engine Change Team

NO 22 (TRG) GROUP

Mrs C Ross E1 Gen Ed Trg Ctre RAF Cranwell

HQ Air Cadets

Sqn Ldr PS Coxey RAFVR(T) Regional Aerospace Officer

Flt Lt PJ Newcombe RAFVR(T) OC2312 (Tavistock) Sqn

RAF Cranwell

Flt Lt JJ Lynham Ops Spt (Regt) FP Trg Sqn

WO JA Clelland Gnr College WO

RAF Halton

Flt Lt KR Watson Eng OC SATT

Flt Lt RJ Norburn Ops Spt (Regt) Dep Sqn Cdr RTS

RAF St Mawgan

Cpl RJ Burchell SE Fitt JNCO SES

Mr FLW Rhodes E1 GD Flt Asst

Mrs J Stanley Civ Coffee Shop

RAF Shawbury

Flt Lt JC Kups Ops Spt (ATC) OC Stds&Trg Flt

DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

RAF Lakenheath

Mr KE Beaumont C2 48th Spt Sqn

ORDER NO 5 – AIR OFFICERS COMMANDING COMMENDATIONS

5. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2010, Air Officers Commanding have awarded their personal commendation for meritorious service. Personnel are to be informed of their award by their Commanding Officers by midday on 11 Jun 10.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

HQ Air

Team Commendations:

Flight Safety MEMS Team

RAF Regional Liaison Officers

Air Warfare Centre

Team Commendation Typhoon Flt EW Ops Wg

MACR NK Deepan WSOp(A Eng) Test Mgmt Officer

Mrs S Homer Civ PA to Chief Eng QinetiQ

MOD Boscombe Down - RAFSU

A/Cpl SE Daniels Logs(Driver) MT Mngr

Miss M Morton E1 Budget Officer RAFSU

RAF Boulmer

Team Commendations:

CRC TG12 Trg Sect

Station Labour Team

Flt Lt K Lightowler Ops Spt (ABM) CTO

FS MT Lipton Logs(Driver) MTO

RAF Prestwick ScATCC(Mil)

WO R Hendry ATC SWO

RAF Scampton

Team Commendation Mobile Meteorological Unit

Mrs K Bateson Civ HIVE Info Off

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

90SU RAF Leeming

Team Commendations:

TCWDET Minhad

Leeming Bowl Committee

Communications 1 Section

Sgt DJ McDonough ICT Tech SNCO Det Ctrl

Sgt S Black ICT Tech SNCO Fwd Spt

Cpl SB McLaughlin ICT Tech JNCO Dep Eqpt Sect

SAC BRJ Greenaway ICT Tech 4 Sqn

TMW RAF Lyneham

Team Commendation Training Squadron

RAF Wittering

Team Commendation Junior Ranks Mess Team

FS M Waller Logs(Driver) 2 MT Sqn

Sgt LJ Dowd Gnr

Cpl DA Cooper Logs (Driver) 2 MT Sqn

Cpl CR Riley Pers(Spt) PSF

SAC SJ Virgo-Brown Logs(Driver0 2 MT Sqn

Mrs SJ Pickard E1 MCS

NO 1 GROUP

RAF Benson

Sgt CA Curran ICT Tech C4I Sqn

SAC(T) MA Brown A Tech(M) PASF

RAF Coningsby

Team Commendation Flight Planning Section, Air Ops Sqn

Maj D Pittner USAF Exch Off No11 Sqn

Lt JL Bell USN Exch Off No 29(R) Sqn

Chf Tech AM Walker A Tech(M) No 3(F) Sqn

Sgt I Cox ICT Tech GSS Manager

Cpl NR Bunn Eng Tech P BBMF

Cpl MR Crosby A Tech(M) BBMF

Cpl KJ Mudford Logs(Driver) MT Ops/Control

RAF Cottesmore

Flt Lt LM Wright Logs Log Plans, Ops Wg

CPOAEM(L) A High AEM(L) UMO, NSW

POAEM(AV) LM Hefford AEM(AV) ESA Control

Sgt R Drain Logs(Driver) MT Sect

Mrs L Thomas SZ3 Dep Mngr Sgts Mess

RAF Leeming

Team Commendation "Red Air" Cell, No 100 Sqn

Flt Lt SJ Kinnersley Fly(P) No 100 Sqn

Flt Lt AZ Smith Ops Spt(Flt Ops) No 100 Sqn

SAC SE Bradder Logs(Chef) Offs Mess Chef

SAC JH Horner Logs(Chef) Offs Mess Chef

RAF Leuchars

Sgt RT MacKenzie ICT Tech C4I Sqn

St PJ MacKenzie Logs(Driver) MT Trg & Lis Sect

Sgt M Wright Eng Tech W No 111(F) Sqn

Cpl J Flood FOA No 111(F) Sqn

Cpl PJL Swallow Logs(Mov) Mob Sect Logs Sqn

Mr S Harrison SZ3 MT Section

RAF Lossiemouth

Flt Lt CC Thomas WSO(Nav) Stn TAMPA Mngr

Cpl P McCafferty Logs(Cat) Offr Mess

Cpl AT MacDonald A Tech(av) Eng Ops Sqn

Cpl S Young A Tech (M) No617 Sqn

A/Cpl RM Brook ATCA ATC FOA

Mrs HJ Russell E2 Travel Cell Clk

Mrs EJ Sim E2 AC & Comp Eng Sqn

Miss Y Post E1 MCO

Mrs JM Cowan E2 ATC

Mr JD Clarkson Band D VASF

RAF Marham

Team Commendations:

Station Workshops

ISTAR Engineering Flight

SCAS

FS AHC Maxwell SE Fitt Eng Spt Flt

Sgt GT Jenson A Tech(M) No 9 (B) Sqn

LA(Phot) PJ Williams Phot TIIW

Cpl AD Fellowes A Tech(M) Torn Propulsion Sqn

Cpl JB Turner A Tech (M) Prop Spt Sqn

Ldg Hand L Hardy MT Fit MTMS

SAC NJ Stone Int An TIIW

Mrs JM Short E2 PA OC/TIIW

NO 2 GROUP

Project Future Brize

Mr CR Barrett Civ Prog Office Mngr

Ms LA Boddington Civ Prog Plans & Change

Mr NA Foster Civ Prog Risks Mngr

RAF Brize Norton

Flt Lt SA Belmont Fly(P) No 99 Sqn

Flt Lt PH Davies Pers(Spt) SO3 Plans

Flt Lt ACE Wisely Fly(P) No99 Sqn

FS T Isherwood PTI Para Trg Spt Flt

Sgt RA Johnson Logs(Sup) SNCO R&D

Sgt A Ray Pers(Spt) JPA Ops Manager

Sgt MJ Upson WSOp(AEng) No101Sqn

Cpl DJ Austin Logs (Sup) POL

Cpl MZ Kahzir SE Fitt PTS

Cpl G Nicholson PTI PTS

RAF Honington

Team Commendation Regiment Training Sqn Advanced

RAF Kinloss

Team Commendations:

Logs Spt Sqn Management Cell

QA and Continuous Improvement Team

Chf Tech MN Hannen A Tech(M) NLS

Mr CJ Gill E1 NLS

Mr DC Page SZ2 NLS

RAF Lyneham

Team Commendation Station RAFA Committee

FS AR Payne Logs(Sup) Project Future Brize

Sgt FR Norman Pers(Spt) No 30 Sqn

RAF Northolt/Uxbridge

Team Commendation Civilian Airhead Detached Flight

Flt Lt JP Dixon Fly(P) No (TR) 32 Sqn

Flt Lt AJ Reid Pers(Spt) SO2 Transition

FS MG Campbell Gnr RAuxAF FS Regt#

Sgt SM Wooles Logs(Mov) CAD

Mr P Dawe Civ AC Display Coord

Mrs M Graham Civ Sgts Mess

Mr A Hopkirk C1 MoDEL IPT

RAF Waddington

WO PC Shorthose Pers(Spt) WO PMS

SSgt K Etherton MPGS 5 RAFP Sqn

Sgt TM Hannon ICT Tech FISP

Sgt ML Wardlaw FFtr Fire Section

Sgt SL Wyatt Pers(Spt) HR Spt Sqn

Mrs CW Fox E1 Wks Servs

Mrs J Gill E1 HR Spt Sqn

HQ PM (RAF)

Flt Lt NJ Card Ops Spt(Prov/Sy) SO3 Prof Stds

Sgt CM Drummond RAFP CIFF Ops

Sgt S Roberts RAFP A3 Ops Spt

Cpl S Satterly RAFP Sy Flt, RAF Cranwell

NO 22 (TRG) GROUP

HQ 22 (Trg) Gp

Team Commendations:

Air Commercial Team 4

UK Military Flying Training System WG

Sqn Ldr SC Hanson Ops Spt(Int) Int Def Trg

Cpl I West Pers(Spt) FT Plans NCO

Mr S Murphy C1 FT Fin Manager

DTCIT

Mrs M Van Duval C1 Hd HR & Bus Spt

DCAE Cosford

Flt Lt RMH Wilkinson Pers(Trg) Trenchard Sqn TDO

WO JM Rich A Eng Tech Aerosys Trg Wg Adjt

Chf Tech KD Whittaker Eng Tech M Trg Sup & Coord

Sgt DJ Edwards A Tech M Trainee Dev Coord

Cpl D Tomkinson Pers(Spt) P1 Cer & Disp

Mr SJ Taylor Band D Sqn QA Coord

DCEME

Miss SL Chaloner Band D Dep Contracts Sup Off

Mr J Bassett Civ Snr Lect Mngmnt Trg

Mr GR Mclenaghan Civ SEME Bordon - Hd Instr

DCCIS Blandford

Capt EL Cameron R Sigs 3 (Harrogate) Sqn

SSgt T Rigby R Sigs Tp SSgt & Cse Coord

Mr E Andrew C2 Facilities Manager, RSS

Mr M Flaherty Band D Sp Inst Off, RSS

Mr C Hill E1 A e Er School RAF Digby

HQ Air Cadets Cranwell

Team Commendation Bader Implementation Team

Sqn Ldr CA Miller RAFVR(T) Dur&N'umblnd Wg

Sqn Ldr J Scott RAFVR(T) Dur&N'umblnd Wg

Mrs CR Houghton E1 HQ ACO

RAF Cranwell

Sqn Ldr G Paton Pers(Spt) Outreach Manager

Flt Lt AE Mills Pers(Trg) No 3 FTS Trg Offr

MACR G McQuade WSOp(A Eng) WSOp Eng Ldr

FS B Mannion Gnr FS Trg Spt Flt

FS M Taylor PTI Leadership Instructor

Sgt LT Rawlings FOM AFCO Cardiff

Cpl P Edwards Logs(Driver) MOT SW&SW

Cpl AI Ferguson A Tech M AFCO Inverness

Mr P Gibson C2 No 55(R) Sqn

Mrs CI Bell PA to Stn Cdr

1 EFTS Cranwell

Mr T Kehoe E1 YUAS

Mr R Walton Civ Gp Safety Eqpt Off

RAF Halton

Team Commendation Formal PEd Flt

WO P Lister Gnr Initial FP Flight

Sgt T Dickinson Gnr RTS

SAC KP Green Gnr IFP Trg Flt

RAF St Mawgan

WO PBJ Hunt SWO

Sgt MG Hasall ICT Tech SNCO Info Mgmt

RAF Shawbury

Team Commendation CATCS Trade Training Flight

Flt Lt RM Walters Ops Spt(ATC) CATCS

Sgt XS Correa ICT Tech CATCS

DHFS Shawbury

MACR RP Cooke WSOp(Cmn) No 60(R) Sqn

Mr C Keane Civ No 705 NAS

Mr D Martin Civ No 660 Sqn AAC

Mrs S Proudley E1 No 660 Sqn AAC

Mrs P Sale E1 No 705 NAS

RAF Valley

Sgt LM Davies Pers(Spt) Dep SER

Miss BA Hiddleston Band D ECO

Mrs BJ Edwards Band D Health and Safety Manager

DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

HQ Air

Team Commendations:

Manpower Controls Team M&PC

Air Commercial Requirements Management Team

Cpl HGH Duncan Pers(Spt) A1 Ops

Mrs HM Davies C2 SPP MPC2

Mrs P Robinson-Lobbett E1 A1 IM Spt

RAF Lakenheath

Ms AC Quamina Band D Airman & Family Readiness Centre

Ms B Cole E1 Med and Dent Fac

Ms CA Collins E1 492nd Ftr Sqn

The following State Awards have been made to civilians who work for the Royal Air Force:

Terence James Connell Defence College of Aeronautical Engineering

Mrs Sheelagh Teresa O'Flaherty-Hobbs For Voluntary Service at RAF Odiham

The Reverend William Derek Weir Chaplain RAF Aldergrove For services to the Armed Forces.

Text size:
medium|
larger|
largest