Senior Appointments

DECORATION.

Air Rank Appointments Lists

Please find below a list of cleared Air Rank Appointments for 2014.


Year 2014


04 November 14

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 10.14

Air Vice-Marshal R Paterson CBE OBE to be Air Officer Scotland with effect from 17 November 2014 in succession to Air Commodore G M D Mayhew. Air Vice-Marshal Paterson will relinquish his Regular Commission on 19 April 2015 and continue to exercise his responsibilities as Air Officer Scotland as a member of the Royal Auxiliary Air Force.

Acting Air Commodore A K Gillespie was promoted Air Commodore on 16 October 2014 and is appointed Air Officer Battle Management and Head Defence Airspace & Air Traffic Management, Headquarters Air Command with effect from 4 May 2015 in succession to Air Commodore W J Millington whose next appointment is yet to be announced.

Group Captain P R Sanger-Davies to be Group Captain Recruiting & Selection, Royal Air Force College Cranwell in July 2015 in succession to Group Captain C Coton.

Group Captain A E Stewart to be Director Defence Geospatial Intelligence Fusion Centre, Royal Air Force Wyton in August 2015 in succession to Group Captain J Rolf.

Group Captain T D Neal-Hopes to be Commander Joint Service Signals Organisation, Royal Air Force Digby in September 2015 in succession to Colonel D Worden.

Group Captain R A Davies to be Officer Commanding Royal Air Force Marham in November 2015 in succession to Group Captain H Smyth OBE DFC ADC.

Group Captain P A Godfrey to be Officer Commanding Royal Air Force Lossiemouth in November 2015 in succession to Group Captain M W J Chappell.

Group Captain B R Braid to be Officer Commanding Royal Air Force Valley in December 2015 in succession to Group Captain P N Cracroft.

Group Captain J D Milne DFC to be Officer Commanding No 3 Flying Training School, Royal Air Force Cranwell in January 2016 in succession to Group Captain A Coope OBE.

Group Captain A P Marshall OBE to be Officer Commanding Royal Air Force Waddington in March 2016 in succession to Group Captain R P Barrow.

Group Captain J F Monahan OBE DFC to be Commandant Central Flying School, Royal Air Force Cranwell in March 2016 in succession to Group Captain J H Hunter.


20 October 14

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 9.14

Air Commodore M Wigston CBE to be promoted Air Vice-Marshal and to be Commander British Forces Cyprus and Administrator of the Sovereign Base Areas with effect from 20 January 2015 in succession to Major General R J Cripwell CBE.

Group Captain M P Hart to be promoted Air Commodore and to be Head Defence Intelligence Operations in the Ministry of Defence in August 2015 in succession to Brigadier G E Lowder MBE.

Group Captain R Hill to be promoted Air Commodore and to be Head Finance Policy & Plans, Headquarters Air Command in December 2014 in succession to Air Commodore N M Connell OBE, who is leaving the Service.

Group Captain S C Kilbey to be promoted Air Commodore and to be Head Royal Air Force Medical Services, Headquarters Air Command in December 2014 in succession to Air Commodore A C Wilcock, who is leaving the Service.

Group Captain L S Taylor to be promoted Air Commodore and to be Assistant Chief of Staff Capability Delivery Combat Air and Air ISTAR, Headquarters Air Command in December 2014 in succession to Air Commodore M W G Hopkins MBE, who is leaving the Service.


17 September 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 8.14

Air Commodore P Lyall OBE to be Head British Defence Staff (France) and Defence Attaché Paris with effect from 30 September 2014 in succession to Air Commodore J D Maas CBE.

Air Commodore J D Maas CBE to be Senior Military Advisor to the Crisis Management & Planning Directorate, European External Action Service, Brussels with effect from 3 October 2014 in succession to Brigadier General W Huhn.

Air Commodore N W Laird CBE to be Head Doctrine (Air & Space) at the Development, Concepts & Doctrine Centre with effect from 24 November 2014 in succession to Air Commodore I D Teakle DSO OBE, whose appointment as Deputy Commander and Chief of Staff NATO Airborne Early Warning & Control Force Command has previously been announced.

Group Captain D G Cooper to be promoted Acting Air Commodore and to be Director Air Operations, Headquarters ISAF Joint Command, Kabul, Afghanistan with effect from 9 November 2014 in succession to Air Commodore D J E Cooper CBE, whose appointment as Joint Force Air Component Commander, Headquarters Air Command has previously been announced.


30 July 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 7.14

Lord Beaverbrook has been reappointed as Honorary Inspector General of the Royal Auxiliary Air Force with effect from 5 July 2014 in the honorary rank of Air Vice-Marshal.

Acting Air Commodore D J E Cooper CBE was promoted Air Commodore on 15 July 2014 and will be appointed Joint Force Air Component Commander, Headquarters Air Command in December 2014 in succession to Air Commodore M E Sampson DSO.

Air Commodore M E Sampson DSO to be Air Officer Commanding No 83 Expeditionary Air Group and United Kingdom Air Component Commander, Al Udeid, Qatar in December 2014 in succession to Acting Air Commodore A K Gillespie, whose next appointment is yet to be announced.

Group Captain C J Moore to be promoted Air Commodore and to be Air Officer A6 and A6 Force Commander, Headquarters Air Command in September 2014 in succession to Air Commodore S A Richardson, whose appointment as Head C4ISR, Joint Force Command has previously been announced.

Group Captain M Hunt to be Commandant Defence College of Aeronautical Engineering, Royal Air Force Cosford in July 2015 in succession to Group Captain A M Sansom.

Group Captain P T G Lester to be Officer Commanding Royal Air Force High Wycombe in April 2015 in succession to Group Captain R F J Clifford OBE.


27 June 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 6.14

Air Commodore S A Richardson to be Head C4ISR, Joint Forces Command in September 2014 in succession to Air Commodore C Jones, who is leaving the Service.

Group Captain D P Manning to be Officer Commanding Royal Air Force Northolt in August 2015 in succession to Group Captain A D Bacon.

Group Captain R D Pratley to be Officer Commanding Royal Air Force Wittering in May 2015 in succession to Group Captain D R Alexander.

Group Captain P J Robinson OBE DFC to be Officer Commanding Royal Air Force Odiham in October 2015 in succession to Group Captain R C Maddison OBE.

Group Captain D J Rowland to be Officer Commanding 90 Signals Unit, Royal Air Force Leeming in May 2015 in succession to Group Captain C J Moore.

Wing Commander J L Appleton to be promoted Group Captain and to be Officer Commanding Royal Air Force Shawbury in September 2015 in succession to Group Captain A P T Smith.


17th June 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 5.14

Air Chief Marshal the Lord Stirrup KG GCB AFC has been appointed Marshal of the Royal Air Force with effect from 13 June 2014. This is an honorary appointment.

Air Commodore R J Atkinson CBE to be Head Joint Doctrine (Air & Space) at the Development, Concepts & Doctrine Centre in August 2014 in succession to Air Commodore I D Teakle DSO OBE, whose appointment as Deputy Commander and Chief of Staff NATO Airborne Early Warning & Control Force Command has previously been announced.

Group Captain D A Bentley to be promoted Air Commodore and to be Director Flying Training, No 22(Training) Group in January 2015 in succession to Air Commodore T W Jones, who is leaving the Service.


3rd June 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 4.14

Air Vice-Marshal P C Osborn CBE to be promoted Air Marshal and to be appointed Chief of Defence Intelligence in January 2015 in succession to Vice Admiral A D Richards CB.

Group Captain I R Tolfts OBE to be promoted Air Commodore and to be appointed Head Service Delivery Accommodation in the Defence Infrastructure Organisation in July 2014 in succession to Brigadier M Boswell.


15th April 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 3.14

Air Commodore R J Knighton was appointedHead Future Combat Air System in the Ministry of Defence with effect from 10 March 2014.

Group Captain A N C Reid to be promoted Air Commodore and to be appointed Air Officer Medical Operations, No 38 Group with effect from 26 June 2014 in succession to Air Commodore D I T Jenkins QHP, who is retiring from the Service.

Group Captain D J Toriati OBE to be promoted Air Commodore and to be appointed Air Commodore Air Staff in the Ministry of Defence in April 2014 in succession to Air Commodore A C Hine OBE, who is leaving the Service.

Group Captain A D Wallis OBE to be promoted Air Commodore and to be appointed Head Capability Joint Plans in the Ministry of Defence in August 2014 in succession to Brigadier J Patterson.

Group Captain S A Bentley MBE to be Search and Rescue Force Commander, Royal Air Force Valley in September 2014 in succession to Group Captain S B Mackmin.

Group Captain T P Lyons to be Officer Commanding and Chief Test Pilot Royal Air Force Boscombe Down in December 2014 in succession to Group Captain R W Humphries.


21st Mar 14

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 2.14

Air Commodore R J C Powell CBE to be Air Attaché, British Defence Staff (United States), Washington with effect from 19 September 2014 in succession to Air Commodore K B McCann CBE, who is retiring from the Service.

Air Commodore I D Teakle DSO OBE to be Deputy Commander and Chief of Staff NATO Airborne Early Warning & Control Force Command with effect from 21 July 2014 in succession to Air Commodore R J C Powell CBE.

Group Captain I Laing to be Officer Commanding Royal Air Force Linton-on-Ouse in December 2014 in succession to Group Captain D G Cooper.

Group Captain M J Smeath MBE to be Officer Commanding Royal Air Force Honington in January 2015 in succession to Group Captain S M Miller.


14th January 2014

AIR RANK AND COMMAND APPOINTMENTS LIST 1.14

Air Commodore P J Beach MBE to be Typhoon Force Commander, Royal Air Force Coningsby in May 2014 in succession to Air Commodore G M Waterfall CBE, whose appointment as Air Officer Commanding No 1 Group has previously been announced.

Group Captain P J Grinsted OBE was promoted Air Commodore and appointed Head Unmanned Air Systems in Defence Equipment & Support on 10 January 2014 in succession to Air Commodore S C Gray OBE, whose appointment as Director Combat Air in Defence Equipment & Support has previously been announced.

Group Captain J J Attridge OBE to be Officer Commanding Royal Air Force Coningsby in August 2014 in succession to Group Captain J J Stringer.

Group Captain D G Bradshaw to be Officer Commanding Royal Air Force Leeming in December 2014 in succession to Group Captain S E Reeves.

Group Captain S A Paterson OBE to be Officer Commanding Royal Air Force Benson in October 2014 in succession to Group Captain N J Colman OBE.

airspace
Text size:
medium|
larger|
largest