National Awards for RAF Air Cadet High Flyers

20 May 2018

High flying RAF air cadets and volunteers were honoured today at the national awards ceremony at the home of the RAF – RAF College Cranwell.

Among the winners were 19-year-old Cadet Warrant Officer Lauren Rysnburger, of 150 (City of Oxford) and Cadet Warrant Officer Darrell Kovac of 31 (Tower Hamlets) Squadron who were named the best female and male cadets, respectively in the Air Training Corps.

The prestigious awards saw them beat 31,000 other air cadets from across the UK and abroad for the titles. 

To mark the event, CWO Lauren Rysnburger received the ATC 75 Sword from Air Commodore McCafferty and CWO Darrell Kovac received the Dacre Sword from Gp Capt Phil Dacre.

The top cadet in the Combined Cadet Force (RAF) was CWO Charlotte Apel from Merchant Taylor School who received the Sir John Thomson Memorial Sword from Air Commodore McCafferty.

All cadets had been interviewed yesterday in the finals of their competitions in a “Dragon’s Den” style scenario at RAF College Cranwell. Nominees from each region were put under intense questioning by a panel of judges to find the winners.

The latter were joined at the awards event by other high achievers including the best ATC sportswoman and sportsman of the year, Cpl Maisie Smith and Sgt Levi Sweeney.

A first this year and marking the RAF centenary was the RAF100 Sword which was presented to Flt Lt Liam Waring of 1936 (Newton) Squadron. 

Liam was awarded the sword for his outstanding performance at the RAF Air Cadets’ Squadron Commanders’ Course.

 The course is run at the RAFAC’s Adult Training Facility at RAF Cranwell for volunteer officers who command the ATC squadrons.

 

For a full list of awards presented at the event please see below:

Winner - ATC 75 Sword - Best Female Air Training Corps Cadet:

South West Region

CWO Lauren Rynsburger

Other nominees:

Scotland and Northern Ireland Region

CWO Lauren Cardwell

North Region

CWO Esmee Webley

Central and East Region

CWO Carina Yew-Booth

Wales and West Region

CWO Abigail Beckett

London and South East Region

CWO Billie James

 

Winner - Dacre Sword - Best Male Air Training Corps Cadet:

London and South East Region

CWO Darrel Kovac

Other nominees were:

Scotland and Northern Ireland Region

CWO Aaron Dickinson

North Region

CWO Jordon Owen

Central and East Region

CWO Lewis Jobbing

 Wales and West Region

CWO Nathan Treacy

South West Region

CWO Benjamin Makin

 

Winner – The Sir John Thomson Memorial Sword for the Top Cadet in the CCF(RAF):

CWO Charlotte Apel

Other nominees:

Sgt Jasmin Huntington-Chandler

FS Tayla Atkins

FS William MacDonald

CWO Callum Henderson

 

The Cubby Sword - Top Graduate from Air Cadet Leadership Course

Flight Sergeant Eleanor Parry

The Ray Alford Trophy - Top Graduate from Junior Leaders’ Course 17

Flight Sergeant Ewan Zienlinski

Alan Bragg Trophy – Top Male Sports Cadet in the ATC

Sergeant Levi Sweeney

550 Squadron Trophy – Top Female Sports Cadet in the ATC

Corporal Maisie Smith

Top Graduate from Qualified Aerospace Instructors’ Course RAF Linton-on-Ouse

Sergeant Mark Woods

Top Graduate from Qualified Aerospace Instructors’ Course Boscombe Down

Flight Sergeant Chad Dodsworth

Sir Roger Auston Sword - Achievement in the Duke of Edinburgh’s Award

Hertfordshire and Buckinghamshire Wing ATC

Sir Michael Knight Pilot Scholarships

Corporal Angus Turner

Corporal Richards Gibbs

Sergeant Paul Stephenson

Sergeant Adam Warrington

Flight Sergeant Scott Hopkins

CWO Lauren Cardwell

Sir Geoffrey de Havilland Fling Foundation Pilot Scholarships

Corporal Aaron Horrocks

Sergeant Emilia Jones

Quinton Memorial Trophy – Top Graduate from the SNCO Initial Course

Sergeant Ryan Sheppard

Ganderton Sword – Top Graduate from the Officers’ Initial Course

Pilot Officer Emma Blackband

RAF100 Sword – Top Graduate from the Squadron Commanders’ Course

Flight Lieutenant Liam Waring

The presentations were made by Air Marshal Sir Roger Austin, Air Marshal Stuart Atha, Comdt Air Cadets Air Commodore Dawn McCafferty, Gp Capt Phil Dacre, Gp Capt John Lawlor, Gp Capt Justine Morton and Mr Christopher Walkinshaw.

The official photos can be found until the end of June 2018 here: https://www.dropbox.com/sh/xasehqq9x4npqxp/AABhYZ88yNHuiRo0wqVOd3Oja?dl=0

Air Cadet Magazine

Read it

Air Cadet Magazine

Read it