Royal Air Force Honours

New Year Honours 2018

New Year Honours 2018


APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions (CB)

Air Vice-Marshal Richard John Martin BROADBRIDGE

Air Vice-Marshal (The Venerable) Jonathan Paul Michael CHAFFEY


APPOINTMENTS TO AND PROMOTIONS IN THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders (CBE)

Group Captain Richard Andrew DAVIES

Air Commodore Alan Kenneth GILLESPIE

Group Captain (now Air Commodore) Michael John SMEATH, MBE

As Officers (OBE)

Group Captain Andrew Edgar BATTYE

Wing Commander Sean DONOGHUE

Wing Commander Darryn George RAWLINS

Group Captain Roland Stephen SMITH

As Members (MBE)

Wing Commander Edward CHALLONER, (Cadet Forces)

Wing Commander John Howard DAVIES

Flight Sergeant Alison Frances FISHER

Squadron Leader Martin GERAGHTY

Corporal Liam Paul GRIME

Warrant Officer Alan Stuart HART

Squadron Leader Scott Smith MACCOLL

Squadron Leader Thomas Martin MCMORROW, (Cadet Forces)

Sergeant Louise Mary MULLEN

Corporal Anthony Grant MULLER

Squadron Leader James Andrew SCHOFIELD

Warrant Officer Robert Ernest WEAVING


QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL (QVRM)

Royal Auxiliary Air Force

Warrant Officer Shobha EARL

Flight Lieutenant Norman MacKay GRAY


MERITORIOUS SERVICE MEDAL, CAS, DEPUTY COMMANDERS’ AND AOC COMMENDATIONS


3 FTS RAFC Cranwell

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Mr A Wade


90 SU RAF Leeming

DCom's Commendation

Team Commendation

591 Signals Unit, Defensive Monitoring Flight

AOC 38 Gp Commendation

Flt Lt S L Bannon

Flt Lt J Hadfield

FS D M Driscoll

Cpl D E H Oates-Lee RAuxAF

A/Cpl S D Padgett

Team Commendations

90 Signals Unit, Aerial Engineering Flight

Op BILOXI TCW 4(FC) Sqn Detachment


COS Cap

AOC 38 Gp Commendation

Mrs V Dunlop


HQ 22 (Trg) Gp

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

A/WO D Owen

FS J L Geeson

Cpl M Nicholson

Miss S Bell

Team Commendation

Weston-on-the Green - 'Row For Rob'


AO A4

Comd JFC Commendation

Flt Lt L J Ashcroft

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

WO S L Bowen

AOC 38 Gp Commendation

Sqn Ldr G L Davies


ACOS Manning

DCom's Commendation

Sqn Ldr M Robertson

AOC 1 Gp Commendation

A/Sgt N J Hersey

AOC 38 Gp Commendation

Team Commendation

Trade Group 1 Career Managers


ACOS Ops

Meritorious Service Medal

WO A G Russell


ACOS C2 ISR

DCom's Commendation

Mr L Duncan


ACOS Air Infra

DComs' Commendation

Flt Lt M P T Warburton


ACOS Pers Del

AOC 38 Gp Commendation

Sgt E L Cobb


BM Force Cdr

AOC 1 Gp Commendation

Sgt L Robson


HQ Air Cadets Cranwell

CAS Commendation

Sqn Ldr N A Wilks RAFVR(T)

DCom's Commendation

Sqn Ldr J N Olver RAFVR(T)

Team Commendation

RAF Air Cadet Media Communications

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Wg Cdr J Parsons RAFVR(T)

Sqn Ldr J R Brabner RAFVR(T)

Sqn Ldr E C Hetterley RAFVR(T)

Sqn Ldr J K Hudson RAFVR(T)

Sqn Ldr S A Hughes RAFVR(T)

Sqn Ldr P Mockeridge RAFVR(T)

Flt Lt G P Hayes RAFVR(T)

Flt Lt B N M House RAFVR(T)

WO (ATC) V S Moran

Team Commendations

Bedfordshire and Cambridgeshire Wing Easter Camp Executive Team

Bedfordshire and Cambridgeshire Wing Nijmegen Marches Support Team

RAF Air Cadet Music Services


HQ RAF Recruiting and Selection

CAS Commendation

Sgt K L G Otterwell

DCom's Commendation

Sgt P J Higgins

AOC 38 Gp Commendation

Sqn Ldr G Leech FTRS

Chf Tech T Lilley

Sgt T K Davies

Mr G W Crewdson

Team Commendations

Armed Forces Careers Office Gloucester

Serving and Re-Entrant Officer Team


Air Warfare Centre

DCom's Commendation

Flt Lt G M Basnett

Mr R Scorer

Team Commendation

Exercise STRATEGIC LEAP Project Team

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt D R Tremble

Sgt A J Singleton

Sgt D P Wells

Team Commendations

Trial Bright Depth Team

Royal Air Force Intelligence Branch and Trade Advisers Team

AOC 2 Gp Commendation

Sqn Ldr G B Willcox

MACr A P du Cros


BDS Washington

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt G D O'Brien


DCTT

Meritorious Service Medal

FS J Grundy

WO1 P J Franklin

WO1 C E Pagan

DCom's Commendation

A/Cpl L H Cooper

Mr R V J Brannigan

Team Commendation

Engineering Development Flight (EDF), RAF Cosford

AOC 1 Gp Commendation

Cpl S J Devlin

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Flt Lt M Fitton

Chf Tech K A Stevens

Cpl D A Greene

Mrs T Gravell

Mrs J Hartshorne

Mr I Hutchison

Mrs J MacDonald


DSTO St Mawgan

AOC 22 (Trg) GP Commendation

WO2 J Gaylard


JFACC

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt F M Thompson


JFC

Meritorious Service Medal

WO P R Armitage

WO S Errington

WO P Gallagher

FS P J Reid

Sgt M Hollow

DCom's Commendation

Flt Lt G T Craggs

FS P E Marley

AOC 2 Gp Commendation

Sgt L Walters

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

FS A J Bedborough

AOC 38 Gp Commendation

FS P J Williams

Sgt C S Clayton


JHC

Meritorious Service Medal

MACr P J Dunkerley

WO T Fenner

MACr A N Hunt

MACr D S Mann

DCom's Commendation

Maj (USAF) J R Donaldson

Sgt K A Jolly

Mrs J Williams

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt K G Bibby

Sgt C J Pratt

A/SAC(T) N A Bates

Mrs S Fawdry

Mr M Hyde

Mr M Prendergast

Team Commendation

Force Protection Training Flight, RAF Benson


JSCSC SHRIVENHAM

Comd JFC Commendation

Sqn Ldr J Park


JSSU Digby

Meritorious Service Medal

Flt Lt A Hemlin


MOD Abbey Wood

Meritorious Service Medal

WO R Barrow


MOD Abbey Wood - (DFT)

Meritorious Service Medal

WO W J Roe


Naval Secretary

DCom's Commendation

Flt Lt A P North


RAF Boulmer

Meritorious Service Medal

WO K L Bowers

AOC 1 Gp Commendation

FS M A McKee

Mrs B A Russell


RAF Brize Norton

Meritorious Service Medal

WO A B Ascroft

FS M J Murphy

CAS Commendation

FS T R Buxton

FS C J Marshman

CGS Commendation

A/Sgt K Lyon-Taylor RAuxAF

Comd JFC Commendation

Sgt E Coleridge

DCom's Commendation

Flt Lt P M Dunkley

Flt Lt C E Nash

A/FS R D Lloyd

Sgt M L Atkinson

Miss C R Schultz

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt D A Blair

FS I J Ralph

Chf Tech S M Desmond

Sgt L O Lyons

Sgt T J Powell

Sgt B P Staton

Sgt P J A Williams

A/Sgt R J Dalziel

A/Sgt J R Hedges RAuxAF

Mr A Axford

Ms K Rosier

Team Commendations

Transition Support Flight

C-17 Operational Engine Change Team

Mobility Supply Flight Air Movements Team

Statement of Requirement Writing Team

Horus Sevens Rugby Team


RAF CAM

Meritorious Service Medal

WO M S Dunn

FS D T Ford

AOC 38 Gp Commendation

Wg Cdr A Cowan RAuxAF

FS J D Prior RAuxAF

FS R P Tapscott

Sgt P J Brown FTRS

A/Sgt G L Jones

Team Commendation

RAF Medical Board


RAF Coningsby

Meritorious Service Medal

FS D Price

CAS Commendation

Flt Lt R A Watts

WO P G Williams

DCom's Commendation

Team Commendation

Ground Engineering Flight Station Workshops Team

AOC 1 Gp Commendation

Chf Tech A X Stainfield

Sgt N Nolan

Sgt H J Ross

Cpl J T Murphy

SAC D J Newman

Team Commendation

XI(Fighter) Squadron's Engineering Rear Party


RAFC Cranwell

Meritorious Service Medal

FS D A Bellingham

FS R Gormley

Comd JFC Commendation

A/FS S P Hollis

DCom's Commendation

Mrs J E Cross

AOC 1 Gp Commendation

A/Sqn Ldr C N S J Paton

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Flt Lt P J Blizzard

Flt Lt J S Slack FTRS

FS G G Evans

FS P Thompson

Mr D Cox

Mr G Drake


RAF Fylingdales

AOC 1 Gp Commendation

Mr D Flett

Team Commendation

RAF Fylingdales Command, Control, Computers and Intelligence (C4I) Team


RAF Halton

CAS Commendation

WO D M Williamson

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sgt D R Bennett

Sgt N J Fenge

Sgt G R French

Cpl M W Charity FTRS

Cpl R L Spencer

Miss A Setchell

Team Commendation

Royal Air Force Trenches Committee


RAF Henlow

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt E L O'Brien


RAF High Wycombe

Comd JFC Commendation

Sqn Ldr H A Adamson

AOC 38 Gp Commendation

Cpl C J Smyth

Team Commendation

RAF High Wycombe Information Services Wing MODNET Team


RAF Honington

Meritorious Service Medal

FS N J Shinner

CAS Commendation

Sgt C N Moore

SAC J A Lear

DCom's Commendation

Flt Lt T O J Richards

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt A M B England

FS K P Hinchley

Cpl E J Bowmer

SAC L S Hodgkinson-Davis

Team Commendations

Air Force Protection Training Flight

RAF Regiment Recruitment and Selection Flight


RAF Lakenheath

AOC 38 Gp Commendation

Mr R M J Archer

Mr A Jarvis

Mrs V C Marsh

Mr W G E Pratt

Mr R M Willis

Team Commendations

Liberty Wing Recycling Center (sic)


RAF Leeming

Meritorious Service Medal

WO R A Williams

CAS Commendation

Plt Off A Davies

DCom's Commendation

Sqn Ldr A J Sleightholme

AOC 1 Gp Commendation

Cpl M J Roberts

AOC 2 Gp Commendation

A/Cpl M A Fletcher


RAF Lossiemouth

Meritorious Service Medal

WO S G T Milne

AOC 1 Gp Commendation

Sqn Ldr A Slater

Flt Lt H G Allerston

Flt Lt K A Pearson

Flt Lt C D Smith

FS M C Muir RAuxAF

Chf Tech A M Birbeck

Sgt I J Pegg

Cpl P A Cairns

Cpl L Groves

Cpl T R Parry

Cpl D M Robertson

Ms Y Post

Team Commendations

1 (Fighter) Squadron - Leadership of Engineering Rear Party (During Exercise ATLANTIC TRIDENT)

Royal Air Force Lossiemouth Police Flight


RAF Marham

Meritorious Service Medal

WO S M Wiseman

DCom's Commendation

Lt (RN) D James

Team Commendation

RAF Marham Military Working Dog Section

AOC 1 Gp Commendation

Sqn Ldr B C B Thorpe

Flt Lt J W May

PO (RN) D B Hull

Cpl C P Foot

Team Commendation

RAF Marham Supply, Control & Accounts Flight


RAF Northolt

DCom's Commendation

Sqn Ldr G F Cowen

SAC R Streeter

AOC 1 Gp Commendation

SAC A D Pattison

AOC 2 Gp Commendation

Team Commendation

Northolt Air Traffic Control Team


RAF Police (AO FP)

DCom's Commendation

FS C E S Bullen

AOC 2 Gp Commendation

FS D A Hoare

Cpl J Clay

Miss A L Hudd

Team Commendation

Operational Support Unit, Covert Ops Unit


RAF Scampton

AOC 1 Gp Commendation

A/Sgt L Scott


RAF Shawbury

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt M A Kelman MBE

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr A P Vine

Sgt A Deakin FTRS


RAF Spadeadam

AOC 1 Gp Commendation

Sgt J R Blenkinsop FTRS

Mrs H N Garstang

Mrs D MacMillan


RAF St Mawgan

Meritorious Service Medal

FS S G Damms

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Mr M Wilson

Team Commendation

RAF St Mawgan Physical Education Section


RAF(U) Swanwick

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt K A Watson

Sgt M F Dickinson


RAF Valley

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Mr D Clarke


RAF Waddington

Meritorious Service Medal

WO M J Hannam

WO P J Major

MACr J Tracey

CAS Commendation

Sqn Ldr G J Orme

Sgt A J P Mumford

DCom's Commendation

FS R L Knowles MBE

AOC 1 Gp Commendation

MACr C M Walton

SSgt T Subba

Chf Tech C P Harker

Chf Tech S S Palmer FTRS

Team Commendations

Number 5 (Army Cooperation) Squadron B Flight

54(Reserve) Squadron Reaper Training Flight

Station Services Squadron, RAF Waddington


RAF Wittering

Meritorious Service Medal

WO P Hunt

AOC 1 Gp Commendation

Sgt R Rea

AOC 38 Gp Commendation

Sgt G D Teague

Cpl D J Wright

SAC R M Kobak

Team Commendations

605 Sqn Training Team

RAF Wittering Community Support Team


Text size:
medium|
larger|
largest