Sentinal

New Years Honours 2010

THE NEW YEAR HONOURS LIST 2010

The names of the following Service personnel, who are currently serving or have recently served in the RAF, are included in the New Year Honours List 2010.

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companion

The Reverend (AVM) P W Mills GD Retires Feb 10. ex RAF Chaplain-in-Chief

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Cdre C A Bairsto - MOD ex RAF Leuchars

Gp Capt K R Dipper - HQ 2 Gp

Gp Capt A Monkman - PET HQ ISAF ex RAF Lossiemouth

Gp Capt A M Turner OBE - HCSC ex RAF Odiham

As Officers

Gp Capt S A Harper - HQ JHC ex RAF Odiham

Gp Capt A D Wallis - DD&I ex RAF Lossiemouth

Wg Cdr S R Chaskin - AFCO Liverpool ex AWC

Wg Cdr M N Day - Kandahar ex HQ JHC

Wg Cdr J P Q Reid - Ret’d May 09 (HQ AIR )

Wg Cdr M L Symonds RAuxAF - Ret’d Sep 09 (ex RAF Brize Norton)

Wg Cdr R A Woods - MOD Abbey Wood ex MOD St Athan

As Members

Wg Cdr C T Sullivan - RAF Odiham

Sqn Ldr I Bryant - DHFS ex RAF Benson

Sqn Ldr J Cairns - RAF Waddington

Sqn Ldr J Nelson - RAF Kinloss

Sqn Ldr G W H Parry - MOD Abbey Wood

Flt Lt L E W McCammont - OC 1138 (Ardrosson) Sqn ATC

RAFVR(T)

WO P A Akers - RAF Honington

WO A M Dykes - DCAE Cosford ex 90 SU

WO R MacKenzie - MDHU Selly Oak

WO S K Roberts - RAF Marham

FS D S Law - HQ Cmbt Eng School ex RAF Marham

FS C E Read - RAF Fylingdales

Chf Tech P A Blackah - RAF Coningsby

Sgt R C Munday - HQ ISAF ex RAF Boulmer

Cpl D M Swift - MOD ex RAF Digby

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Sgt T Morton - RAuxAF RAF Lossiemouth

MERITORIOUS SERVICE MEDAL

WO R F Bell - HQ RAFP RAF Henlow

WO N A Blewett - LATCC Mil (ex-Lossiemouth)

WO N A Davis - HQ RAFP RAF Henlow

WO J E Duff - RAF Coningsby

WO M G English - RAF Marham

WO M E Frank - RAF Brize Norton

WO A Gillespie - RAF Lossiemouth

WO J G Goddard - RAF High Wycombe

WO R A Goy - RAF Kinloss

WO P R Kafel - RAF High Wycombe

WO G C Lane - RAF Odiham (Retired)

MACR S G Leslie - RAF Cranwell (AFCO Chatham)

WO J B N McAlister - 90 SU RAF Leeming (ex-RAF Spadeadam)

WO G P Owen - HQ RAFP RAF Henlow

WO M D Pearce - DES Wyton

WO R A Queen - MOD Boscombe Down

WO J A Rowlands - RAF Leuchars

WO A L Thorne - RAF High Wycombe (ex-RAF Boulmer)

WO A M Whittle - RAF High Wycombe

WO C Wintrip - RAF Waddington

WO N Wright - MOD Boscombe Down

FS R A Edwards - RAF Leeming

FS P M Gardner - RAF High Wycombe

FS S J Lewis - JSSU Cheltenham (ex-AWC Waddington)

FS C A Martland - RAF Brize Norton

FS M Smith - RAF Henlow

FS N Smith - A Eng Tech RAF Marham

FS J N Wells - DES Wyton

Chf Tech J M Pettigrew - RAF Coningsby

Chf Tech K M Taylor - RAF Coningsby

CHIEF OF AIR STAFF COMMENDATIONS

In conjunction with the New Year Honours List 2010, the Chief of Air Staff has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service.

Sqn Ldr S Donoghue - No 5 (AC) Sqn RAF Waddington

Flt Lt R A C Low - No 12 Sqn RAF Lossiemouth

Flt Lt B D Potts - No 1 ACC, RAF Boulmer

MACR P A Briggs - MSS RAF Waddington

WO 2 M J Hill - RAF Waddington

FS A J H Leonard -No 15 Sqn RAF Regt RAF Honington

Sgt M E Doyle - No 63 Sqn RAF Regt RAF Uxbridge

Sgt M J James - DMRC Headley Court

Cpl V E Sharpin - RAF Scampton

A/Cpl C J Millar - RAF Leeming

SAC (T) L D Hilton - No 15 Sqn RAF Regt RAF Honington

Mr I Evans - RAF Waddington

COMMANDER-IN-CHIEF AIR COMMAND COMMENDATIONS

In conjunction with the New Year Honours List 2010, CINCAIR has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

Air Warfare Centre

Captain R I G Watson -MOD Boscombe Down

Mr A Baxter - SO IO Spt

RAF Fylingdales

Mr H E Morgan - Civ Support Director

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

HQ AIR

Sgt A C Mackay

RAF Wittering

Team Commendation No 5001 Sqn

Tactical Medical Wing RAF Lyneham

Team Commendation Operations & Logistics Squadron HQ TMW

FS S K Fyfe

NO 1 GROUP

JHC FS Aldergrove

A/FS F L Bowens

RAF Benson

Mrs N Hamilton

RAF Coningsby

A/Sqn Ldr W D R Saunders

Chf Tech K N Brenchley

RAF Leeming

Flt Lt P S Taylor

A/Sgt J E Brewin

RAF Leuchars

SAC N Munro

RAF Lossiemouth

Sgt M W Bean

Cpl M Cowan

Cpl A S Marshall

Mr S J Kennedy

RAF Marham

Sgt P J Nicholson

Cpl P M Harker

RAF Odiham

Team Commendation No 18/27 (Engineering) Sqn Continuous Improvement Team

NO 2 GROUP

RAF Brize Norton

Sqn Ldr D D Currie

Sqn Ldr D L Taylor

MACR D G Rees

FS I Charnock

Sgt A Harrison

Mrs M C Collings

RAF Honington

FS I L Jones

Lyneham

FS S P Jude

RAF Kinloss

Sqn Ldr R L McKenzie

Ms D McNiven

RAF Waddington

Sqn Ld R J Ditton

HQ (PM) RAF

Team Commendation Armaments & Explosive Search Dog Team RAF Aldergrove

Sgt S P Penman

Cpl J F Forbes

Mrs G E Longmire

Ms B Wilson

NO 22 (TRG) GROUP

HQ Air Cadets

Fg Off J Lynas

DCAE Cosford

FS M Oxford

FS T E Stabler

A/Sgt M J McNeil

RAF Cranwell

Sqn Ldr T J Barnes

FS P P Batsford

FS D Nicolson

RAF Halton

Cpl R A Shurgold

DHFS Shawbury

Lt Cdr D E Bird RN

Mr A E I McGregor

COMMENDATIONS AWARDED BY AIR OFFICERS COMMANDING

In conjunction with the New Year Honours List 2010, Air Officers Commanding have approved the award of their personal commendation to the following personnel for meritorious service.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

Air Warfare Centre

Team Commendation Tornado UOR Team

Flt Lt S M Pearson

Cpl M J Robson

Mrs L Broughton

Mr N Shoulder

RAF Boulmer

Team Commendation TG12 ACC SABM

RRH Neatishead

Cpl A O Bonadie

RAF Fylingdales

Team Commendation Systems Engineering Team

IT Section

Mr G Pearson

RAF Prestwick ScATCC(Mil)

Flt Lt C E Douglas

FS S I Boothroyd

RAF Scampton

Mrs D Connon

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

HQ AIR

Flt Lt K J Felton

90 SU RAF Leeming

Team Commendation Ae Erector Team - Op BROCKDALE

Sgt G A Blenkinsop

Sgt O A Henry

Sgt S H Richardson

RAF Wittering

Team Commendation MACP Team No 5131 (BD) Sqn

Cpl P J Coussens

Cpl J R M Horton

Cpl A D A Mansfield

SAC M D Kaberry

No 1 AMW RAF Lyneham

WO S L Gelder

FS D J Barnes

SAC M A Puxley

NO 1 GROUP

JHC FS Aldergrove

WO C F J Copland

Sgt D M Bailey

Cpl L J Catherwood

RAF Benson

Team Commendation C4I Sqn

Flt Lt K M Brockless

Sgt M J Phair

RAF Coningsby

Team Commendation Royal Saudi Training Flight

Flt Lt R I Walton

Sgt R W Brennen

Sgt A L Warke

Cpl D A Ford

Cpl K Walsh

SAC A Copley

SAC E J Douse

SAC G M Ward

Mrs N Outen

RAF Cottesmore

CPO D M Rice

Mrs C A Butler

RAF Leeming

Team Commendation Contact Houses & Welfare Flat Team

Chf Tech D G Morley

Cpl S J Middleton

Mrs P Dixon

RAF Leuchars

Sgt S L Almond

Cpl C E McKune

Cpl G Reid

RAF Lossiemouth

Team Commendation Tornado Eng Flt

No 12 (B) Sqn ‘Hit Team’

Flt Lt D J Oatley

Flt Lt P J Thompson

FS I C Aitkenhead

Chf Tech A M Gates

Chf Tech W L Merchant

Sgt P Hall

A/Cpl G J Costine

Mrs C A Sharp

Mr R Shepherd

RAF Marham

Team Commendation Tornado Maintenance School

Flt Lt D D Hirst

Chf Tech I J Mackenzie

Chf Tech D E Smith

Sgt M A Godden

Sgt A N Springall

SAC A Hollingsworth

SAC(T) S M Palmer

Mr N Caswell

RAF Odiham

Team Commendation Clothing Stores

A/Sgt H Fryett

NO 2 GROUP

RAF Brize Norton

Team Commendation MT Logistic Focal Point

Parachute Engineering Facility Team

Flt Lt A J Cade

Flt Lt C D Maggs

Sgt D G Evans

Sgt J M Fellows

Sgt R J Hayes

Sgt R J Houlihan

Cpl A G Batten

Cpl L R Clark

Mrs S Kirby

RAF Honington

Team Commendation 4001 Flt Trg Wg

Sgt D J Keane

RAF Kinloss

Flt Lt G W Laing

Flt Lt M W Davies

Chf Tech D W Arnold

Sgt J A East

SAC S L Burton

Mr C Birnie

Mr A D Rodgers

Miss W L Young

RAF Northolt/Uxbridge

Fg Off A P Walker

SAC K M Broome

Mr S Farrell


RAF Waddington

Team Commendation SERE Team

FS N M Stanbury

HQ PM (RAF)

Sgt V G Corke

Cpl M C Upton

A/Cpl D W Smith F84

DMSTC

Sgt M Sanderson

No 602 (City of Glasgow) Sqn RAuxAF

Team Commendation No 602 Sqn RAuxAF Recruiting Team

NO 22 (TRG) GROUP

DCAE Cosford

Team Commendation Aerosystem Trg Value Stream Team

Chf Tech W S Pettitt

Cpl P G Griffin

Mr I Beddow

Mr D Evans

Mrs D A MacDonald

Mr J Simpson

Mr W S Wood

DCEME

Team Commendation REME Arms School Course Planning Team

DCCIS

Sgt M J Hayes

Col E M Powell (R'td)

HQ AIR CADETS

Sqn Ldr S J Catcheside

Mr H P Bee

No 1 EFTS RAF Cranwell

Sqn Ldr P G Atkinson

Flt Lt C Hilliker

RAF Cranwell

Team Commendation No 45 Sqn ‘F’ Flight

OACTU Surge Planning & Implementation Team

Flt Lt M B Little

Flt Lt L B Creese

Flt Lt J K Jones

Flt Lt A Valentine

Sgt D C Leatherbarrow

Cpl R L Gill

Cpl G E Morgan

Cpl D G Tipler

Mrs J A Hooper

Mrs P A Miller

Mrs P Robinson

Mrs S F Tricker

RAF Halton

Team Commendation Air Cadet Liaison Team

Flt Lt C M Fopp

A/FS M J Lightfoot

FS S Maylor

FS R E Weaving

Mr I Lorriman

RAF Linton-on-Ouse

SAC G Murphy

Mr M Akers

Mrs F Kerr-Morgan

RAF Shawbury

Sgt A R Gladden

RAF Valley

Cpl S Chillingworth

DHFS

Sqn Ldr M J Groombridge

MACR N J Littlewood

Mr C D A Evans

Mr T W Nicholas

MOD St Athan

Mr S O'Gorman

AOC DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

RAF Brampton/Wyton/Henlow

Mr W K Geary

RAF High Wycombe

Team Commendation DII(F) Migration Team

RAF Lakenheath

Mr T E Seaman

RAF Mildenhall

Ms W A Pearson

UKSU Ramstein

Sgt P E McCarron

Text size:
medium|
larger|
largest