New Years Honours 2012

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Commander

AM K J Leeson CBE- CofM (Air)

As Companion

AVM M J Harwood CBE - BDS Washington Def Attaché

AVM C B Morris- HQ AIR COS Health

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Cdre R J Atkinson- DC&D Shriveham ex RAF Leuchars

Air Cdre N Bray- HQ 2 Gp ex RAF Honington

Gp Capt J G Gladston MBE DFC- RAF Lyneham

As Officers

Gp Capt J D Ball- 83 EAG ex Creech AFB USA

Gp Capt A S Frost- Exchange Off USA ex MOD

Gp Capt P J M Squires- JD&CC Shrivenham ex RAF Leeming

Wg Cdr B James- PJHQ J3 ex RAF Lossiemouth

Wg Cdr I Lunan- E&S Wg RAF Lossiemouth

Wg Cdr P K O’Donnell- D JMOC Bastion ex RAF Leuchars

Wg Cdr S A Paterson- CAP DCDS MOD ex RAF Benson

As Members

Sqn Ldr M J Beardmore- No 32 (The Royal) Sqn RAF Northolt

Sqn Ldr M E Biggadike- ACSC Shrivenham ex RAF Benson

Sqn Ldr G M Corfield- FAST(Air) CoM (Air) ex RAF Lossiemouth

Sqn Ldr C J FordRet’d - ex RAF Northolt

Sqn Ldr M D Hale- LF Ops RAF Wittering

Sqn Ldr N Hope- CRO RAF Shawbury

Sqn Ldr T J Horsley- No 614 VGS MDPGA Wethersfield

Sqn Ldr J L Lincoln- ACSC Shrivenham ex RAF Brize Norton

Sqn Ldr M G Oxford- No 18 (B) Sqn RAF Odiham

Sqn Ldr G J Sheppeck- No 7 Sqn RAF Odiham

Sqn Ldr P S Willmot- MCO RAF Marham ex RAF Cottesmore

MACR D W E Penlington- NOPF USA ex RAF Kinloss

WO R J Coppack- PEd Flt RAF Honington ex DMRC Headley Court

WO B T Inglis- Fire Section RAF Waddington

FS S J Norris- No 18 (B) Sqn RAF Odiham

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

Flt Lt S J Duddy- No 600 (City of London) Sqn RAuxAF

Sgt S Stewart- No 612 (County of Aberdeen) Sqn RAuxAF

MERITORIOUS SERVICE MEDAL

WO M Brett

WO B H Childs

WO A D Harland

WO D M Jones

WO M J Keane

WO G F Lee MBE

WO J A McDonough

WO A Milligan

MACR B M O'Sullivan

WO C L Sewell

WO C R I Smith

WO M J Turnpenny

WO G Williams

FS P L Machin

FS G Neville

Sgt P D H Kitto

Sgt J K Pritchard

CHIEF OF THE AIR STAFF COMMENDATIONS

Sqn Ldr N J de Candole

Flt Lt H L Frame

Flt Lt I A J Ldr Ham

MACR M P Whelan

WO E H Bee

WO D D Lloyd

Sgt C S Overington

SAC Beddow

SAC(T) L I Preece

Mrs G Moore

COMMANDER-IN-CHIEF AIR COMMAND COMMENDATIONS

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

RAF Wittering

Sqn Ldr E J Nicholl

WO C Pascoe

Team Commendation

5001 Sqn Team

No 1 Group

RAF Benson

Sqn Ldr B Jessel

Flt Lt C R Paige

MACR D E Fudge

Chf Tech D J Edwards

RAF Boulmer

Team Commendation

Op AMALGAM 3B Deployment Team

RAF Coningsby

Cpl M L Gormley

RAF Leeming

Sqn Ldr S D Tatters

RAF Leuchars

Sqn Ldr D J Arlett

RAF Lossiemouth

Flt Lt G A Lonsdale

RAF Marham

WO N M Walsh

Team Commendation

Stn Ops Flt – Eng Sect

Engineering Team TIW

RAF Odiham

Sqn Ldr S J E Gregory

NO 2 GROUP

HQ 2 Gp

Team Commendation

Future Brize Project Team

Air Warfare Centre

Mr M C Williams

RAF Brize Norton

Maj K Ball

Sqn Ldr D V Oldham

Sqn Ldr D G Rawlins

Flt Lt M C L Udall

Flt Lt P Waters

WO N W Brooksbank

Sgt J S Carter

Mr R Knight

Team Commendation

Air to Air Refuelling Cell

RAF Honington

Sqn Ldr D A Devoy

Flt Lt Slark-Hollis

Sgt N R Fryatt

Mr T Joy

RAF Kinloss

Sqn Ldr A M Angell

Flt Lt S J Ferris

RAF Lyneham

Flt Lt S D Vince

RAF Northolt

Sgt J S A Wright

SSgt D Muirhead

RAF Waddington

WO1 I Knapp

WO2 R W Maxwell

Chf Tech M L Heaton

HQ SAR Force

WO C J Bell

Mr J Wright

HQ RAFP

FS K Leeming

NO 22 (TRG) GROUP

RAF Cosford

Mrs D R Walton

RAF Cranwell

Sgt I D Adams

RAF Halton

Mrs C J Price

RAF St Mawgan

Mrs L Craddock

RAF Shawbury

Flt Lt S J Hancock

Flt Lt M A Jones

DHFS Shawbury

FS C McDonagh

AIR OFFICERS COMMANDING COMMENDATIONS

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

90 SU RAF Leeming

Sgt J J Dalhaug

Sgt M J P Rainer

Sgt J G Watkins

1 AMW RAF Lyneham

Sgt G Brooksby

Sgt S J Barnes

Cpl M M Fish

RAF Wittering

Chf Tech T A Brooks

Sgt P Newnham

Cpl J L Cleminson

Cpl R G Penman

Mrs S Pickard

Team Commendation

71 (I&R) Team RAF Kinloss

BSS Accounts Team

No 1 Gp

RAF Benson

Sgt G R Leeks

Cpl R Hone

SAC N L Jackson

RAF Boulmer

Flt Lt S L Buist

Cpl A M Dixon

Cpl P J Harler

Mr M J O'Hanlon

Team Commendation

Basic Trade Trg Team SoABM

RAF Coningsby

Flt Lt B L Hayward

FS D K Hatter

FS C York

Chf Tech S Dryburgh

Chf Tech L P Lowrey

Chf Tech A L Norton

Chf Tech D A Wall

Sgt D R Bumby

Sgt E C Charlton

Sgt J Christian

Sgt I B Davies

Sgt A Lazenby

Sgt A Q Siddiqi

Sgt L Whelan

Cpl D M Griffiths

Cpl P J S MacCluskey

SAC(T) J E Popplestone

SAC D P Lloyd

Mrs C M S Daurge

Mrs C Upson

Team Commendation

No 3 (F) Sqn Trade Mngrs

Regiment Flight

RAF Leeming

Flt Lt G E Cooper

RAF Leuchars

Chf Tech I Giblin

Sgt S C Brown

Sgt M B Turnbull

Cpl E D Horsman

Ms E E Farrelly

RAF Lossiemouth

Sgt A S MacDonald

Sgt M Bedson

Sgt A Connell

SAC D Rutter

Team Commendation

A4 Manning Cell

RAF Marham

Sqn Ldr R S James

Flt Lt G R Brown

Flt Lt W R Read

FS L J Brady

Chf Tech A C Appleby

Chf Tech S F McGuire

Sgt N S Burdett

Sgt I G R Newman

SAC(T) T A England

SAC(T) G J Smith

Ms A Smith

Mr P Wilkinson

Team Commendation

Ops Wg

Mission Support Cell TIW

TSW MOD Stafford

Sgt D M Berry

NO 2 GROUP

HQ 2 Gp

Fg Off J M Padgett

Air Warfare Centre

Flt Lt S R Cullimore

MACR R C Manns

Sgt C Hutton

Sgt S A Stocker

Sgt S J Thompson

SAC(T) S Gray

SAC C Kendall

Mrs B Brennan

RAF Brize Norton

Flt Lt E K L Bridge

Flt Lt P G Flusk

FS J R Aylett

FS T M Lloyd

Sgt I B Batchelr

Sgt A P Batten

Sgt A H Matthews

Cpl M J Brettle

Cpl S A Diggle

A /SAC(T) R L Grimshaw

SAC K A MacNeill

Mr D Barradell

Mr S Matthews

Mr I Murch

Team Commendation

33 (Eng) Sqn Lyneham's “Last Stand”

AMS Ops

RAF Honington

Flt Lt K M O’Brien

Sgt R J Cooke

Cpl O N Hughes

Cpl J S Lovett

Cpl O Scutt

Mrs D Hinchliffe

Team Commendation

RAF Regt Recruiting Support Flight

RAF Kinloss

FS J Leonard

SAC D Smith

RAF Lossiemouth (2622 Sqn RAuxAF)

SAC A J McMahon

RAF Lyneham

Flt Lt I C Harvey

RAF Northolt

Sgt T Morgan

RAF Waddington

Fg Off A P Stanney

Sgt M F A Burden

Sgt S W A Murray

SAC S R Metcalfe (was Starkie)

Mrs B R Neil

Team Commendation

Station Community Committee

HQ SARF

Team Commendation

SARF C4I Team

HQ RAFP

FS S E Latchford

Sgt G D Poyser

Pte A P Bann

Pte L Jellings

RAF AKROTIRI (No 84 Sqn)

Team Commendation

No 84 Sqn Fire Fighting Detachment

No 22 (TRG) GROUP

HQ 22 (Trg) Gp

Team Commendation

Flying Training Pipeline Management Team

RAF Cosford

FS C N Williams

Sgt T Evans

Sgt P D Ledwith

Team Commendation

Apprenticeship Support Flight

DCCIS Blandford

Lt J Mallabone RN

Sgt C Sherratt

Cpl G J Edwards

Mrs J I Pentney

DCEME

WO1 N Powell

Mr G Chatwood

HQ Air Cadets Cranwell

Flt Lt D Price

Padre B A Anderson

Mrs R E Mead

1 EFTS RAF Cranwell

Fg Off R King RAFVR(T)

Mrs J Anderson

Mr R Cameron

Mrs S McClean

RAF Cranwell

FS P J Devine

Mr D C Mason

Ms G A Miller

Ms Moore

Team Commendation

Team Anthems

Contract Monitoring Team

AFCO Redruth Team

RAF Halton

Sgt L D Gilham

Cpl N M Burton

Cpl M Harvey

Cpl M L Jones

RAF Linton-on-Ouse

Flt Lt M J Wintermeyer

FS J Murray

Sgt K J Winslade

Miss C M Wainwright

RAF St Mawgan

Cpl J A Bovingdon

Mr R Waite

Team Commendation

RAF Shawbury

Cpl J D Norman

RAF Valley

Cpl D M Walker

DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

HQ Air (Pers Pol)

Team Commendation

DACOS Pers Pol Eq & Div Team

RAF Brampton/Wyton/Henlow

Ms S Hillman

Mr S Goldsmith

Team Commendation

FP Trg Flt

RAF Widows Association

Mrs A Roberts


Text size:
medium|
larger|
largest