Royal Air Force Honours

New Years Honours 2014

The New Year Honours List 2014

As Knight Commander

Air Marshal Stephen John HILLIER CBE DFC

CB

Air Vice-Marshal Lindsay John IRVINE

Air Vice-Marshal Ross PATERSON OBE

CBE

Air Commodore Christina Reid ELLIOT

Air Vice-Marshal Stuart Charles EVANS

Group Captain Ian Steven POLLITT MBE

Group Captain Steven Roger THORNBER

OBE

Wing Commander Philip Alan BROOKER

Wing Commander Richard Ian LANGLEY

Group Captain Allan Paul MARSHALL

Wing Commander John Finbar MONAHAN DFC

Wing Commander Roger Lee MORGAN

Group Captain Simon John SPENCE

MBE

Squadron Leader Alistair John ALLSOP

Wing Commander John Ian CHAPPELL

Squadron Leader Paul Thomas HAMILTON

Warrant Officer Brian JEFFREY

Squadron Leader Alasdair Ian Craig KIRK

Squadron Leader Joanna MADIN

Warrant Officer Barry Anthony MCEVOY

Squadron Leader Christopher Robert MELVILLE

Squadron Leader Peter MOCKERIDGE - Royal Air Force Volunteer Reserve (Training)

Warrant Officer David Mark PALFREMAN

Flight Lieutenant Philip John POWELL

Flight Lieutenant Walter Dewar SUTHERLAND - Royal Auxiliary Air Force

Squadron Leader Angela UNSWORTH

Flight Lieutenant J D SCOTT - Royal Air Force Volunteer Reserve (Training)

British Empire Medal

Mr M G Collie

Mr W E R Day

QVRM

Squadron Leader Stuart John Sayer TALTON - Royal Auxiliary Air Force

Meritorious Service Medal

WO M A Black - Cawdor Barracks Brawdy

WO G J Blair - RAF Cosford

WO E Cherry - HQ AIR ex RAF Brize Norton

WO D C W Gill - RAF Leuchars

WO K R Guest - HQ 1 Gp RAF Waddington

WO D R McDonough - RAF Leeming

WO C T Poole - HQ AIR

MACR M I Pummery - RAF Brize Norton

WO P Wood - Ret’d ex RAF Coningsby

MACR R J Yeomans - RAF Benson

FS J A Brown - RAF Honington

FS J R Cormack - RAF Digby

FS K Forrest - RAF Wittering

FS S C Garratt - RAF Fylingdales

FS P Langley - RAF Leeming ex RAF Boulmer

FS I S Proctor - RAF Wittering

FS J V Williams - RAF Coningsby

Chief of the Air Staff Commendations

Sqn Ldr R C Edwards - No 72(R) Sqn, RAF Linton-on-Ouse

Sqn Ldr J M Millbank

Flt Lt N J B Monahan

Lt A Gibbs RN

MACR M W Hill

WO M A Jones

WO G M Webster

Sgt P D Fyfe

Cpl L J Entwistle

Mr R M Colby

Miss S A Dodd

Mrs T Khadjeh

Deputy Commanders' Commendations

HQ AIR - COS Pers

Team Commendation - RAF Disclosures Team

HQ 1 Gp

Sqn Ldr G J Shirley

Sgt C R Dixon

HQ Air Cadets

Team Commendation - ACO RIAT Command Management Team

HQ RAFP

Flt Lt N A Davis

WO2 P Marland

Team Commendation

Op TIMBO Team - RAF SIIB

Air Warefare Centre

Sqn Ldr W H Russell

Chf Tech A R Lowen

Team Commendation

ATEC Chinook Mk 6 Trials Team

RAF Boulmer

Flt Lt E C Williams

RAF Brize Norton

WO I D Dewar

RAF Coningsby

Sqn Ldr D J McKinley

Flt Lt A M Tidmarsh

RAF Cranwell

Sqn Ldr R W Creppy

Sqn Ldr P W Currie

SAC C R Killeen

RAF Halton

Sqn Ldr G P Coleman RAFR

RAF High Wycombe

Sqn Ldr C I Longley

RAF Honington

FS P Crutchlow

Cpl S S Hill

RAF Leuchars

Mrs R Clark

RAF Lossiemouth

Team Commendation

Tornado Engineering Flight

RAF Northolt

Sqn Ldr S J R Harcourt

RAF Scampton

Team Commendation

“Dambusters” 70th Anniversary Commemoration Team

RAF Valley

Miss P J Roberts

RAF Waddington

Flt Lt R L McCartney

FS A M Chevis

JFC

Wg Cdr N M Worrall

Flt Lt S Riley

Air Officers Commanding Commendations

HQ 1 Gp

Sqn Ldr S M Treacy

Team Commendation

Op SPONSOR - ATM Det

HQ 2 Gp/COS Ops

Sqn Ldr E C Brassington

Air Warfare Centre

Sgt D B Gordon

RAF Benson

WO A S Hart

RAF Boulmer

Sqn Ldr S Gell RAAF

Mr C Pollard

RAF Coningsby

FS J D R Kemsley

Chf Tech M B Waller

Sgt S P Clarke

Sgt P M Hunter

Cpl G S Davidson

Mr P Smith

RAF Fylingdales

Flt Lt R A Weeks

Sgt M A Pattinson

Cpl T A Huggett

Miss N J Bliss

Mrs S Robinson

RAF Leeming

CSgt S M Winter

FS D G Morley

Cpl J Newband

RAF Leuchars

Sqn Ldr N D McGuigan

FS B L Appleby

Chf Tech C A Smith

Sgt P Herrett

Sgt D J Jeffery

Sgt R W Marr

Mrs J Yeo

Mrs V Wootton

Team Commendation

Bright Horizons Day Care Centre

Catering Team

Station Medical Centre

LIMA Typhoon Display Team

RAF Lossiemouth

Sqn Ldr B L Parsons

Sqn Ldr M N Still

Sgt S M Carter

Cpl Y D Holland

Mr B Ashby

Mr I A Spence

RAF Marham

Chf Tech N B Sharp

Cpl N J Lines

SAC(T) J D Newton

SAC(T) D L W Russell

SAC M P McCaffery

Mrs E Collins

Mr B Gilbert

Mr L Spencer

Team Commendation

Mobility Flt Team

TDF Team

RAF Spadeadam

Team Commendation

T1 Emulator Team

RAF Waddington

Flt Lt D E Gray

Flt Lt P K Sexton

Sgt H L Forrester

Cpl C P Edwards

Team Commendation

FP Trg Flt

JHC FS Aldergrove

Sgt D I Wilson

JFC

FS S C Storey

Sgt S J Hornby

Cpl D W Gordon

Cpl N A Owen

SAC M T Horton

Air Officer Commanding No 2 Gp / Chief of Staff Operations Commendation

HQ AIR – COS Pers

Flt Lt D A R Hart

HQ RAFP

SSgt S Bralee

Sgt L N I Fairhead

Sgt A W McMorran

Cpl M A Gilmer

Mrs H Tilley

Team Commendation

Op Trg Flt, No 1 RAF (Tactical) Police Squadron

Air Warfare Centre

Sqn Ldr D J Rae

WO M W Elsbury

Sgt E J Cox

Sgt R Evans

Cpl E A Wingfield

Mrs B Brennan

Mr G M Stewart

Mr C D Woolliscroft

Team Commendation

Air Intelligence Centre, Analytical Team

Cryptological Support Group Team

Trg Spt Section Team, Air Warfare Centre School

RAF Brize Norton

Maj S Abbott

MACR K Beresford

MACR M Bottomley

MACR G A Ovenden

Sgt J L M Hall

Sgt D S Moore

Sgt J H Weeks

Cpl K J Chapman

Cpl J D Gorman

Cpl A J Wood

Mr W S Willacy

Team Commendation

Jt Deployed Inventory Conversion Training Team

RAF Henlow

SAC A Winterburn

RAF High Wycombe

Cpl P Parry

Cpl S Williams

Ms D W Bowman

Team Commendation - RAF High Wycombe i-Hub

RAF Honington

Sgt S C Campbell

Mr G Brooks

RAF Lakenheath

Miss L Galley

Ms K L Mackay

RAF Leeming

FS S R Handy

FS M A O'Gorman

RAF Waddington

Chf Tech A J Thompson

DCBRN Centre

Mr C P Smith

Mr I Smith

Team Commendation

CBRN School Admin Team

JFC

Sgt J E Johnson

Air Officer Commanding No 22 (Trg) Group Commendation

HQ 22 (Trg) Gp

Team Commendation

Business & Finance Management Team

HQ Air Cadets Cranwell

Sqn Ldr R Nadin RAFVR(T)

WO(ATC) M D Foster

Mr G Kishere

Mr A P Nettleton

Mr J B Powell

Mrs K Stephen

HQ 3 FTS

Flt Lt M J Roche

Mr I Pallister

Mr A Wade

HQ DCTT

Sgt S J E Taylor

Cpl D L Hancox

Cpl M G McCann

Ms T Fensom

Team Commendation

Defence Technical Change Programme Team

RAF Benson

FS A N Hunt

RAF Cranwell

Flt Lt N G P Bartram

Sgt W C Parker

Cpl S A S Watson

SAC J Dockrill

Team Commendation

UAS Force Protection & Leadership Training Team

RAF Halton

Sgt D T Mayhew

Cpl M J R Gambling

Miss C Wigglesworth

Team Commendation

Accreditation and Apprenticeship Cell

RAF Linton-on-Ouse

Flt Lt A Fyvie-Rae

Flt Lt D J Kirby

Cpl J H Hutchinson

RAF Shawbury

Flt Lt M R Aicheler

Team Commendation

PEd & Trg Dev Flt

JATCC Implementation Team, CATCS

DHFS RAF Shawbury

MACR D E Diable

CSgt J Lloyd

Mr S J Garrod

Ms C W Roberts

RAF Valley

Flt Lt S C Brown

FS R Wilson

Sgt D J Lemon

SAC K M Colton

Ms R Bailey

Miss L Humphreys

Mr R A Hughes

JFC

Sgt M P Sweeney

DE&S

Sqn Ldr A Wilson

Army HQ

Maj G J Eggett

Chief of Staff Support / Executive Officer Commendation

HQ AIR – COS Pers

Miss S Parker

Mrs J Richards

RAF Brize Norton

Flt Lt L Jane

WO M C Smith

RAF Wittering

Sgt M A Booth

Sgt P D Charnock

Sgt D J Nutt

Cpl L A Baddeley

Cpl R Crouch

Ms A Fruin

90 SU RAF Leeming

Sgt L J Chafer

Team Commendation

Op PICKFORD ASIS Team

IM & Exploitation Flt

DE&S

Flt Lt H J Smith

Joint Force Command Commendations

Commander Joint Forces Commendation

Sqn Ldr H M Brown

Flt Lt M G Flood

Sqn Ldr C J Fraser

Sgt J F Le Huquet

Director Defence Academy Commendation

Sqn Ldr A D Perkins

Chief Of Staff Joint Forces Command Commendation

Cpl P S Matthews

Chief of Staff Permanent Joint Headquarters Commendation

Sgt L J Fisher

Commander British Forces Cyprus Commendation

Sqn Ldr M J E Senescall

FS S Bruce

Sgt M R Foulds

Cpl M S Jones

SAC J Hughes

Text size:
medium|
larger|
largest