Tower of London Poppies 2014

New Years Honours 2015

The New Years Honours List 2015

The names of the following Service personnel, who are currently serving or have recently served in the RAF are included in the New Years Honours List 2015


As Knight Commander

Air Marshal Barry Mark NORTH OBE


CB

Air Vice-Marshal Stuart David ATHA DSO



Appointment to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Commanders

Air Cdr C M Scott AFC

Gp Capt S F Lushington

Gp Capt G W Bunkell


As Officers

Gp Capt D S Arthurton

Gp Capt D L Bruce MBE

Gp Capt M Hunt

Gp Capt D C McLoughlin

Gp Capt J C Prescott

Wg Cdr A J Baker

Wg Cdr P A Cole


As Members

Wg Cdr R A Caine

Wg Cdr H A Clarke

Sqn Ldr G A Lane RAuxAF

Sqn Ldr A Pelcot RAFR

Sqn Ldr T L Stevenson

Sqn Ldr J H Turner

Sqn Ldr C Welsh

Flt Lt N S Painter

WO S Flatt

WO J J Morgan

WO P A Rodd

FS V R Bartlett

SAC A J Bruerton


Queen's Volunteer Reserves Medal

Cpl A M Hayman RAuxAF


Meritorious Service Medal

WO G Hadgraft

FS S C Davy


Chief of the Air Staff Commendations

Sqn Ldr M J Trevena RAFVR(T)

Flt Lt H L E Saunders

WO G D Harfield (FTRS)

FS K Clayton

FS J Corban (FTRS)

FS S L Cotman

Chf Tech S J Poole

Sgt R D Harrop

Sgt S A Taylor

Cpl G D Wilkinson

SAC M R Grant

Mr M Archibald


Deputy Commanders' Commendations

HQ AIR - COS Pers

Team Commendation - HQ AIR Employment Policy Team


British Embassy Warsaw

Team Commendation - Defence Section Support Team


RAF Brize Norton

Flt Lt D W Skinner

FS P B Wilson

Sgt M Evans

Cpl T D Court


RAF Cranwell

Sqn Ldr D P Carbutt MBE

MACr D W Bruce

Team Commendation - RAF Reserve Recruiting Team Virtual AFCO


RAF Honington

Sgt M Rees RAuxAF

SAC(T) J A Carolan

SAC R J Sheppard RAuxAf


RAF Leeming

FS D H Bradley (FTRS)

Team Commendation - Leeming RAF Community Primary School


RAF Leuchars

Ms S S Budd


RAF Lossiemouth

FS M R Ratcliffe

FS P Sloan


RAF Marham

Team Commendation - Air Safety Cell


RAF Northolt

Team Commendation - C4I Flt


RAF St Mawgan

Sgt A T Williams


RAF Valley

Mrs B A Hemmings


RAF Waddington

Flt Lt C M Hives


RAF Wyton

Wg Cdr N A Smith


1 AMW Brize Norton

Flt Lt T C Twaite


DSEA MOD Abbey Wood

Flt Lt S D Badham


JHC

Team Commendation - Aircraft Engineering Servicing Team 4, RAF Benson


JFC

Sqn Ldr A P Vine

Flt Lt J T Cowling RAuxAF


SARF HQ

Cpl P Swarbrick


Deputy Commanders Operations Commendations

AWC

MACr P W Archard MBE

Chf Tech H G Caush

Chf Tech D P Martin

Sgt L P Cabot

Cpl S Ostler

Team Commendation - JADTEU Air Portability Section


JFC

Cpl M McIntyre


Air Officers Commanding Commendations

Air Officer Commanding No 1 Gp Commendations

HQ 1 Gp

Sgt C Harrodine

Sgt L R A Shuker


RAF Boulmer

Flt Lt P Costigan

Flt Lt D I Metcalfe

Sgt S Rose

Mr R Beadle

Mr A J McQuillen


RAF Brize Norton

FS A Talbot


RAF Coningsby

Flt Lt K J Needham

FS S J Cartwright

Chf Tech S P Lockwood

Mrs J Roberts


RAF Fylingdales

Team Commendation - RAF Fylingdales Emergency Services and RAF Crew Commander


RAF Leeming

Flt Lt J Whitworth


RAF Leuchars

Sgt D L Harley

SAC J A J Murdock

Mr W Fraser

Team Commendations...

Waste Management Team

RAF Leuchars Fire Section

Weapons Training Cell


RAF Lossiemouth

Sqn Ldr P Evans

Chf Tech J K Cheeseman

Chf Tech A J Kelly

Sgt S A Davies

Sgt A W D Fleming

Sgt J R Lasley

Cpl M Dunning

SAC T C Dobson

SAC M D Izon

SAC Z Maddocks

Mr E Gibson

Mr S Kennedy

Team Commendation - RAF Lossiemouth C4I Sqn Typhoon Transition Team


RAF Marham

Chf Tech S M Marriott (FTRS)

Sgt M A Blackall

Sgt R K Fletcher

Cpl S Clee

Mr M Marlow-Spalding

Team Commendations...

RAF Marham Survival Equipment Section

Armament Engineering Support Flt, Depth Support Wg


RAF Scampton

Mrs G Wright

Team Commendation - RAF Scampton RAFALO


RAF Shawbury

Flt Lt J C McPartlin


RAF (U) Swanwick Mil

Mrs J B De Silva


RAF Waddington

Sqn Ldr C J Lyons

Sgt K J Reddington

Sgt G M Stone

Cpl E J Potter

Cpl H K Walker

Team Commendations...

Mission Simulator Flt 54 (R) Sqn

No 51 Sqn Engineering Training Cell


AWC

Flt Lt S M Hawker


DSEA MOD Abbey Wood

Sqn Ldr M T Baker

Sqn Ldr S P Batt

Sqn Ldr A Chisholm


JFC

FS J Slevin


Air Officer Commanding No 2 Gp Commendations

COS Cap

Sqn Ldr W R S Essex


RAF Brize Norton

Flt Lt V L L Williams

WO A D Effer

FS G Bielby

FS A J Gillett

Chf Tech G Liversidge

Chf Tech R D Lloyd

Sgt L Bolt

Sgt M D Cox

Sgt A Hedworth

Sgt N L Irving

Cpl L Gibney

Cpl M Homewood

Cpl R S Smeardon

Team Commendations...

453 Runners

ZZ333 Rear Crew

C130 Planning and Tasking Team

PSF PD Team


RAF Honington

Flt Lt M Bowerman

Flt Lt R J Capleton

FS W Lovejoy

FS M Moody

Sgt J Buckley

Sgt P M Cowan

Sgt D J O'Keefe

Cpl R P Swales

Cpl S P Williams

SAC R A Lacey

Team Commendations...

Air Force Protection Combat Tracking Team

RAF Honington Station Armoury

Close Quarter Battle Training Team


RAF Odiham

Flt Lt J P Allinson


RAF Police

Sgt H A Lacey

Cpl G Kirkwood

SAC/A/Cpl G M J Blackburn RAuxAF

Mrs H J Hughes

Team Commendation - RAFP A1/3


DCTT

Sgt A P Holmes

Team Commendations...

Training Consolidation Flt, RAF Cosford

238 Sqn VLE Implementation


HQ DCBRN

Mr K J Lucas


JHC

Chf Tech J P Boyle


JFC

Flt Lt J A Welch

Sgt A Gibson


SARF HQ

Sgt D Currie

Mr R Franklin


Air Officer Commanding No 22 (Trg) Gp Commendations

HQ 22 (Trg) Gp

Chf Tech M S Curwen

Mrs A P Turner

Team Commendations...

Air Media Centre Graphic Design Studio

International Defence Training (RAF) Middle East Desk


HQ Air Cadets

Wg Cdr S T Morris RAFVR(T)

Sqn Ldr M M Morris RAFVR(T)

WO A M Packwood

WO R J Swanson

Mr K Goodger

Mr E Carr

Team Commendation - ATC Waddington Air Show Support Party


RAF Cranwell

Flt Lt K Dixon RAFVR

Flt Lt C J Grierson

MACr S R Parsons

Mrs K Howes

Mrs R De Freitas


RAF Halton

Chf Tech M R Usher


RAF Lindon-on-Ouse

FS D G Ashurst


RAF St Mawgan

Mr N Pugh

Mrs S J Farrell


RAF Shawbury

Team Commendation - Flight Ops Training Course Design and Delivery Team


RAF Valley

Mrs S Roberts


JFC

FS L McLoughlin

FS D J Rothwell


MOD St Athan

Team Commendations...

RAF St Athan Support Team

St Athan Airfield Transition Project


Air Officer Commanding No 38 Gp Commendations

HQ COS Pers

Mrs C Hack


HQ 38 Gp

Sgt G Norman


HQ TMW

Team Commendations...

TMW Logs Flt

Deployable Aeromedical Response Team


RAF CAM

Team Commendation - Aviation Medicine Chamber Section


RAF Coningsby

Sgt H C Parker (FTRS)


RAF High Wycombe

FS N M Thomas

Sgt A Hunter

Cpl J P Smyth


RAF Lakenheath

Mr I L Taylor

Mrs S A L Watson

Ms T Barnes


RAF Wittering

Flt Lt R J Wynne

Flt Lt M A Temple

Sgt G Sayer

Team Commendations...

Catering Flt HQ Team

Physical Education Flt


1 AMW Brize Norton

WO N Cutler


90 SU RAF Leeming

Flt Lt I A McLean

Sgt S Okroy

Sgt M Welsh

Cpl D J Friend

Cpl L S Levett

Team Commendations...

90SU TCW 3 Sqn CIT Team

90SU Deployable Navigational Aids - Ops COMET Team

90SU 3rd Line Bay Navigational Aids Flt


DSEA MOD Abbey Wood

FS A D Green


JFC

Sgt S L Monk

Sgt M R Spray


JHC

SAC R E David


Joint Force Command Commendations

Flt Lt J K Welsh

FS P J Moore

Cpl M W Lee

Commander Land Forces Commendations

Sqn Ldr R W Bensly

Sgt J Ramage

Text size:
medium|
larger|
largest