Royal Air Force Honours

New Years Honours 2016

Promotions in and Appointments to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

Knight Grand Cross of the Order of the Bath (GCB)

Air Chief Marshal Sir Andrew Douglas Pulford KCB CBE ADC

Companion of the Most Honourable Order of the Bath (CB)

Air Vice-Marshal Timothy Lawrence John Bishop OBE

Air Vice-Marshal Martin Adrian Clark

Knight Grand Cross of the Order of the British Empire (GBE)

Air Chief Marshal Sir Stuart William Peach KCB CBE ADC

Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE)

Air Marshal Simon John Bollom CB

Companion of the Most Excellent Order of the British Empire (CBE)

Air Commodore Jonathan Nigel Ager

Air Commodore David Joseph Waddington

Group Captain Paul Joseph Warwick

Officers of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE)

Wing Commander Daniel Beard

Group Captain Philip Charles Berkeley Harding

Group Captain Jeremy Dalton Holmes

Wing Commander Paul Antony Kendall

Wing Commander Andrew James Knight

Wing Commander Rachel Louise Pudney

Air Commodore Lincoln Scott Taylor

Members of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE)

Squadron Leader Timothy Peter Carter

Squadron Leader Duncan John Clarke

Warrant Officer Mark Christopher Cunningham

Squadron Leader Paul Barry Davis

Flight Lieutenant Thomas Edward Dunlop

Squadron Leader Timothy James Robert Ellis

Warrant Officer Elisha Marie Evans

Sergeant Adam John Foster

Squadron Leader Martin Rhoderick Humphrey

Squadron Leader Alexandra Louise Hyatt

Warrant Officer Clive Alan Martland

Squadron Leader Sarah Louise Maskell

Master Aircrew David Ian Neale

Associate Royal Red Cross

Squadron Leader Therese Anne Bridgit Kelly-Raper

Queen’s Volunteer Reserves Medal

Squadron Leader Francis Shannon - Royal Air Force Reserve


Meritorious Service Medal, CAS, Deputy Commanders’ and AOC Commendations

1 AMW

CAS Commendation

Mrs S Stewart

DCOM's Commendation

Sgt E A Knight

AOC 38 Gp Commendation

Sgt F A Morgan

HQ AIR - COS Pers

DCOM's Commendation

Sqn Ldr P J Holdcroft

HQ 1 Gp

DCOMs' Commendation

Sqn Ldr M G Neaves

HQ 2 Gp

CAS Commendation

Sqn Ldr C A Owczarkowski

DCOM's Commendation

Sqn Ldr J A Vaughan

AOC 38 Gp Commendation

Sqn Ldr A Bryant

HQ 22 (Trg) Gp

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

WO R Cooke (FTRS)

HQ 38 Gp

CAS Commendation

Flt Lt B R Polden

HQ Air Cadets Cranwell

CAS Commendation

Mr R B Rogers

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr C P Dicks

Sqn Ldr A Pass

Mrs J A Varey

HQ DFT

DCOMs' Commendation

WO S W Bennett

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Mr A Ashwood

Team Commendation - WSOp ISTAR Trg Team, D Flt, 45(R) Sqn

Air Warfare Centre

Chief of Staff JFC Commendation

FS D A A Rawlinson

DCOM's Commendation

FS C M Fitches

DCOM Ops Commendation

Cpl J A Thomson

FS A Mayoh

SAC(T) B Wai

Sqn Ldr D Hill

Chf Tech A M Jones

Chf Tech S Webster

Mr G Jackson

Team Commendation - Air Warfare School Targets Team

Team Commendation - 41(R) Test & Evaluation Sqn - Trials and Modification Team (Tornado)

AOC 38 Gp Commendation

Cpl S Young

DCTT

Meritorious Service Medal

WO1 G W Painter

WO2 J P Holt

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Lt (RN) D Quirke

Team Commendation - Training Consolidation Flt, No 1 RS

HOCS

DCOM's Commendation

Sqn Ldr J P Cooper

JFACC

DCOMs’ Commendation

SAC K A J Burman RAuxAF

AOC 1 Gp Commendation

Sgt M C Naylor

Sqn Ldr P A Watkins

Sqn Ldr N A Poulton

Sgt N-J Dehavilan

Team Commendation - JFAC Training & Standardisation Unit

JFC

Meritorious Service Medal

FS R M Parry

AOC 1 Gp Commendation

Sqn Ldr M R C A Hayward

Sqn Ldr S P Jones

Sgt B Borkowski

AOC 2 Gp Commendation

Cpl D R J Taylor

Sgt A J Rylance

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr K J Jones

AOC 38 Gp Commendation

Fg Off J Hadfield

FS N A Shone

Sqn Ldr V Trundle

JHC - Comd JHC

CAS Commendation

SAC D D Shortt

DCOM's Commendation

Maj (USAF) K Geoffroy

AOC 2 Gp Commendation

Sqn Ldr V L Eaton

Cpl J P White

Team Commendation - Puma HC Mk2 Initial Operating Capability Modifications Team

Team Commendation - Engineering Operations RAF Odiham

Team Commendation - Chinook CAMO - CAM Support Team

Team Commendation - TSW Regiment Training Section

JSCSC Shrivenham

AOC 1 Gp Commendation

Wg Cdr P J Lee

JSSU Digby

AOC 38 Gp Commendation

Cpl K A Parker

MOD Abbeywood

Meritorious Service Medal

WO A H C Maxwell

AOC 1 Gp Commendation

Chf Tech T A Quarterman

MOD Boscombe Down

AOC 38 Gp Commendation

Team Commendation - TISMT (Tornado In-Service Software Maintenance Team)

MOD St Athan

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Chf Tech A J Crowe

Cpl G D Sparkes

AOC 38 Gp Commendation

Team Commendation - Special Forces Support Group Movements Detachment

RAF Benson

Meritorious Service Medal

FS P A Moss

RAF Boulmer

AOC 1 Gp Commendation

Sgt L M Cavill-Eardley

Flt Lt C A Hook

Team Commendation - Little Flyers Childcare

RAF Brize Norton

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt D L Ryllo

Flt Lt D J C Sharpe

Flt Lt G A Turnbull

Sgt A S Kuchta

Cpl L E Matthews

SAC A L Lockley

Mrs M Skews

Team Commendation - C4I Mission Support Team

Team Commendation - RAF Brize Norton Base Hangar Refurbishment Team

AOC 38 Gp Commendation

Cpl D S Davies

RAF Chicksands

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

FS M-E Nash

RAF Coningsby

Meritorious Service Medal

WO K J Ball

CAS Commendation

SAC(T) S Lancaster

DCOM's Commendation

Sqn Ldr P A Hanson

AOC 1 Gp Commendation

Rev (Sqn Ldr) M R Hall

Flt Lt A Nilson

Sgt I J Beddoes

Chf Tech K M Brereton

Sgt R S Gale

Mr T S Robinson

Team Commendation - PSF Force Generation Cell

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Cpl S A S Watson

RAF Cosford

CAS Commendation

Sgt S P Mugondi

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

FS P W Kent

Sgt K L Martin

Cpl J K Vaughan

Cpl D P Morton

Team Commendation - DSAE e-Learning Support Team

RAF Cranwell

Meritorious Service Medal

WO N S Everett

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr C-A S Rossi (FTRS)

Cpl N J Dancey

Cpl R K Phillips

Mr I C Lamb

Mr A Vickers

Team Commendation - East Midlands & East Anglia Reserves Recruitment Team

Team Commendation - RAF College Cranwell Physical Education Flight

AOC 38 Gp Commendation

FS S M Hoole

DHFS Shawbury

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Lt A J Westwood (RN)

CPO S J Hart

RAF Fylingdales

Meritorious Service Medal

WO D J Pike

RAF Halton

CAS Commendation

Cpl L C Hale

CJFCC Commendation

Sqn Ldr T J Steward

Cpl D J Hayler

DCOM's Commendation

Mr G Liggins

AOC 2 Gp Commendation

FS D J Martin

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Sqn Ldr M Tope

FS D Stott (FTRS)

SAC M T Charlick

AOC 38 Gp Commendation

Flt Lt S Sharpe

RAF High Wycombe

AOC 38 Gp Commendation

Cpl J A Cox

Team Commendation - RAF High Wycombe Ladies Choir

Team Commendation - RAF Regiment Section, RAF High Wycombe

RAF Honington

Meritorious Service Medal

WO A M Luxon

DCOMs’ Commendation

Team Commendation - Regiment Apprenticeship Centre

AOC 2 Gp Commendation

Flt Lt A D H El Hakim

Team Commendation - 26 Sqn RAF Regt Decontamination Command Team

RAF Lakenheath

AOC 38 Gp Commendation

Miss A E Coleman

Mrs J C Heys

RAF Leeming

CAS Commendation

FS R M White

DCOMs' Commendation

Cpl G B Hodgson

Team Commendation - RAF Leeming Exercise Support Team

AOC 1 Gp Commendation

SAC M Ludlow

Sgt M Thompson

Flt Lt N Weager

Mr K Holland

Mr G Stapleton

90 SU RAF Leeming

AOC 1 Gp Commendation

A/Sgt K A Stewart

AOC 38 Gp Commendation

Sgt K M Wilson

Cpl K Richelmann

Cpl S Connolly

Sgt D McWhirter

Cpl M S Hudson

Cpl C N Price

RAF Linton-on-Ouse

DCOMs' Commendation

Sgt D E Owen

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Team Commendation - Information and Communication Technology (ICT) Team

Team Commendation - Station Warrant Officer's (SWO) Working Party

RAF Lossiemouth

CAS Commendation

SAC P C Rokotuisawa

AOC 1 Gp Commendation

Sgt D R Gandy

SAC(T) R Z Scott

Sgt S D Perry

Sgt G Patterson

Team Commendation - 1(F) Sqn Survival Equipment Section

Team Commendation - RAF Lossiemouth Travel Cell

AOC 2 Gp Commendation

Cpl C Arthur

RAF Marham

Meritorious Service Medal

WO S K Roberts MBE

CAS Commendation

WO D A Wood

DCOMs’ Commendation

Sgt M B Gilbert

Flt Lt M Byrnes (RAuxAF)

Cpl K F Shine

Team Commendation - Marham Community Support & Engagement Team

AOC 1 Gp Commendation

Cpl J Densley (Army)

Cpl C D Pape

Cpl T Flint

SAC J Casey

SAC G M S Harten

SAC D A Richards

Mr B Rodwell

Team Commendation - RAF Marham iHub

RAF Police (AO FP)

Meritorious Service Medal

FS M Cruickshank

CAS Commendation

FS A S Mitchell

AOC 2 Gp Commendation

Cpl A M Duke

Sgt M George

Team Commendation - A Flt No 1 Tactical Police Sqn

RAF Scampton

AOC 1 Gp Commendation

WO M D Frankel

Sgt L Ramm

Sgt N J Cunningham

RAF Scampton (RAFAT)

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Cpl S R Riddell

RAF Shawbury

AOC 22 Gp Commendation

Cpl G Hunter

Team Commendation - Battlespace Management ATC Safety Management Committee-ATC Sqn

RAF Spadeadam

AOC 1 Gp Commendation

FS G A Blenkinsop

RAF(U) Swanwick

AOC 1 Gp Commendation

Sqn Ldr C M Eames

RAF Valley

AOC 2 Gp Commendation

Sgt A J Nutter

AOC 22 (Trg) Gp Commendation

Chf Tech A J Osterberg

RAF Waddington

DCOMs’ Commendation

Flt Lt D E Gray

Cpl C L Keefe

Team Commendation - RAF Waddington Station Intelligence Team

AOC 1 Gp Commendation

Flt Lt D I Scoines

Flt Lt M A Whitney

SAC G J Lowe

SAC T V Sutcliffe

Team Commendation - Junior Ranks Project Team

Team Commendation - No 39 Sqn Community Support Committee (Creech AFB)

RAF Wittering

Meritorious Service Medal

FS D J Lowe QGM

DCOM's Commendation

Team Commendation - Airfield Support Capability Role Office-Integrated Logistics Ops Centre

AOC 38 Gp Commendation

Sgt P A McGuire

Sgt D R Parker

Sgt M P Williams

Cpl R J C Kilpatrick

Cpl M West

Team Commendation - RAF Wittering Station Heritage Centre Team

Team Commendation - Tri-Service School of Non-Destructive Testing

Team Commendation - No 1 Expeditionary Logistics Sqn-Herrick Materiel Acct Closure Team

Team Commendation - 501 RAuxAF Sqn HQ Staff

Joint Forces Command Commendations

Commander Joint Forces Command Commendation

Sqn Ldr S N Kirk - DCOG CIO Shrivenham, Ex ESG EJSU SHAPE

Sqn Ldr T J Steward - SIIB(S), RAF Halton, Ex DI ICSP, MOD

WO P M Gardner - DFRMO Manston, Ex ESG NSE Naples

FS D I Barr - DMRC Headley Court

FS W S Swiggs - MOD Corsham, Ex HQ BFC

A/Sgt D J Hayler - RAF Halton, Ex ESG NSE Uedem

A/Cpl K Walker - JSSO, RAF Digby

Team Award - Training Services Division, HQ JITG Chicksands

Chief of Defence Intelligence Commendation

Mrs K Ross - No 1 AIDU, RAF Northolt

Chief of Staff Joint Forces Command Commendation

FS D A A Rawlinson - RAF Boscombe Down, Ex ESG EJSU SHAPE

Sgt M J Frisby - JSCSC Shrivenham, Ex ESG NSE Brunssum

Chief of Staff (Operations) Permanent Joint Headquarters Commendation

Wg Cdr P S McConnell - AWC, Ex PJHQ

FS A J Bedborough - PJHQ

Text size:
medium|
larger|
largest