Desert Troops

The Queen’s Birthday Honours List 2008

THE QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS LIST 2008

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Grand Cross

ACM Sir Glenn Torpy CBE DSO ADC GD CAS (pictured on the right)

As Companion

CAS AVM S Chisnall GD Ex Snr Dir (Air) RCDS

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF

THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Cdre M L Roberts GD MOD DAS ex RAF Lossiemouth

Gp Capt S K P Reynolds GD RCDS ex RAF Odiham

As Officers

Gp Capt A P Bowen GD MOD DPR ex RAF Leuchars

Gp Capt T A Barrett GD MOD DAS ex RAF Northolt

Wg Cdr T J Bullement GD HQ 1 Gp

Wg Cdr P J Grinsted GD MOD Abbey Wood ex RAF Marham

Wg Cdr I S Kerr RAFVR(T) GD CCF Cdr, Lord Wandsworth College

Rev (Wg Cdr) C Webb GD RAF Cranwell

As Members

Wg Cdr J J Attridge Fly (P) RAAF Staff Coll ex RAF Coningsby

Sqn Ldr J R E Ankers Eng RAF Benson

Sqn Ldr R W Barrett Fly (WSO) HQ Air ex RAF Lossiemouth

Sqn Ldr A Brown OS (Regt) RAF Lossiemouth

Sqn Ldr A G Gordon Fly (P) RAF Waddington

Sqn Ldr R P Richards Eng JSCSC ex RAF Odiham

Sqn Ldr R J Yates Fly (P) RAF Marham ex AWC Waddington

Flt Lt M J Ashe OS (Regt) RAF Honington

Flt Lt P M A Baker OS (Flt Ops) DFRMO HQ ex HQ Air

Flt Lt B Matthews OS (Regt) RAF Odiham ex RAF Uxbridge

Flt Lt S I Reeks Fly (P) JTEG Boscombe Down

WO J Edbrooke A Eng Tech RAF Odiham

WO R W Hargreaves Gnr RAF Honington

WO M Howard Pers Admin RAF Marham

WO J A Macfarlane Med Admin RAF Marham ex RAF Halton

FS R N Blain PTI Para Spt Wg Hereford

FS C S Yates Eng Tech RAF Marham

ROYAL RED CROSS

Gp Capt J L Gross PMRAFNS HQ Air

ASSOCIATE ROYAL RED CROSS

Sqn Ldr S E Charters RAuxAF RAF Lyneham

Sqn Ldr T A Griffiths PMRAFNS MOD ex PJHQ

MERITORIOUS SERVICE MEDAL

WO D G R Anderson CISM RAF College Cranwell

FS R Ashall Pers Admin British Embassy Riyadh

MACR S D Brown WSOp RAF Lyneham

WO M M Butcher Eng Tech EL RAF Cottesmore

WO D A Clover A Eng Tech RAF Coningsby

FS G J Cooper SE Fitt RAF Marham

FS S C Cooper A Eng Tech RAF Marham

FS S D Coppard RAFP RAF Henlow

WO S M Cresswell MTD RAF Coningsby

WO D Curry Int An JSSU Cheltenham

WO J A Day RAFP RAF Cranwell

WO C J Elligott CISM RAF High Wycombe

WO K W Evans A Eng Tech AWC Waddington

WO B H Goslin Supplr RAF Wittering

WO S J P Guppy Gnr RAF Benson (ex Innsworth)

MACR C P Hart WSOp RAF Lyneham

WO D R Hegarty Chef RAF Halton

WO I Jebson Air Cart RAF Northolt

WO D J Lapham Gnr RAF Leeming

Chf Tech J Lewins Eng Tech Av RAF Cottesmore

WO P J McIntyre A Eng Tech RAF Coningsby

FS D J Michaels A Eng Tech RAF Coningsby

WO G J Mills Int An RAF Marham

MACR D W E Penlington WSOp AWC Waddington

FS I Proud CISM RAF Boulmer

FS R N Rogers A Eng Tech MOD Abbey Wood

FS R J Simpson Supplr RAF Cottesmore

WO G P Thompson Gnr RAF Aldergrove

MACR S H Watts WSOp RAF Lyneham

WO G S J Wilson AS Mgr RAF Boulmer

CHIEF OF AIR STAFF COMMENDATIONS

Sqn Ldr S A R Grapes Fly (WSO) MOD DEC

Flt Lt A L Ball Fly (WSO) SARF 22 Sqn Wattisham

Flt Lt D Biddles RAFVR(T) RAFVR(T) OC 1092 Sqn ATC

Flt Lt K M L Buxton Fly (P) RAF Odiham

FS S J Hardwick Int An (I) RAF Marham

Cpl A J Osterberg A Tech M RAF Marham

Cpl D Summerson RAFP MRT RAF Leeming

Cpl J Wood Pers Admin MOD CAS Outer Office

Mrs J Gault E2 RAF Marham

Mrs N L MacNeil E1 UGSAS

COMMANDER-IN-CHIEF AIR COMMAND COMMENDATIONS

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

Air Warfare Centre

Flt Lt A R Fuller Ops Spt (Int) EROS

MACR M Taylor WSOp MRA4 OES

Mr N Slater - Trials Proj Mngr SELEX

RAF Boscombe Down

CW5 N G Beck US Army Pilot RW Test Sqn

RAF Boulmer

Flt Lt D J Goncalves-Collins Ops Spt (FC) ASACS Cmd HQ

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

RAF Wittering

Flt Lt H Staveley Admin PEdO

NO 1 GROUP

RAF Coningsby

Flt Lt W D Cooper Fly (P) No 3 (F) Sqn

RAF Leeming

Flt Lt S L Smithson Admin (Sec) PSF

Cpl K L Nesworthy Gen Tech GSE GEF

RAF Leuchars

FS C B Hickin A Eng Tech No 43 (F) Sqn

Mrs D M Page Dental Dental Centre

RAF Lossiemouth

Sqn Ldr W N Browne DFC Fly (N) No 15 (R) Sqn

Dr R A Warburton - CMP SMC

RAF Marham

Team Commendation Physical Education Flight

FS S L Bowers A Eng Tech No 13 Sqn

FS W D Brownlee Supplr TLS

Cpl J A Bartlam Ptr & Fnr SFF

RAF Spadeadam

Team Commendation Targets Bay

NO 2 GROUP

HQ 2 Gp

Flt Lt J P McNish Ops Spt (Regt) SO3 Regt Recruit Spt

RAF Brize Norton

Flt Lt I P Fraser Admin (Sec) P1

Cpl B D Woodcock Supplr Stn Del Serv

RAF Honington

FS I R M Galloway Gnr No 1 Sqn RAF Regt

RAF Lyneham

Team Commendation – Op PABBAY Team

Flt Lt I S Lewis Fly (P) No 70 Sqn Trg Flt

RAF St Mawgan (SAR Force)

Flt Lt M R Wood Eng No 202 Sqn

A/FS M G Morris Eng Tech Av MRT Ldr RAF Kinloss

Cpl M A Nurhonen Gnr Stn Regt Flt

RAF Waddington

Sqn Ldr S G Reid Fly (P) No 54 (R) Sqn

Capt J A Boen USAF Wpns Cont Exch Off, No 23 Sqn

Sgt L Woodley Pers Admin PSF

NO 22 (TRG) GROUP

DCAE Cosford

Chf Tech T L Eade A Tech M Eng Dev Sqn

HQ Air Cadets

Sqn Ldr A J Gillespie RAFVR(T) No 661 VGS Air Trg Corps

Sqn Ldr M Young RAFVR(T) Flying LO, Air Trg Corps

Flt Lt S R Cooper RAFVR(T) Herts & Bucks ATC Wg

No 1 EFTS RAF Cranwell

Flt Lt R J Pickering Fly (P) MASUAS

RAF Halton

WO R G Allen A Eng Tech ACS

RAF Linton-on-Ouse

Cpl S M Crow (now Sherwood) FOA ATC

RAF Valley

Sqn Ldr A N Clements Fly (P) No 4 FTS

AOC DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

Cmd Sec

Mr R J Woodward B2 Hd Bus & Fin Mngr

RAF Brampton/Wyton/Henlow

Flt Lt K N Scott Eng Prop Sys Int

FS R H Braithwaite A Eng Tech RAF CAM

FS I Palmer CISM AD&ATC IPT

Defence School of Personnel Administration

Team Commendation RAF JPA Refresher Training Team

JSSU Cheltenham

Chf Tech R T C Hutin Int An (V) CLT

COS Pers

Sqn Ldr N R Hawthorn Eng ACOS Manning

Mrs C I Watkins E1 ACOS Manning

COMMENDATIONS AWARDED BY AIR OFFICERS COMMANDING

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

HQ AIR

Mrs M J Smith - PA ACOS A3/5

Air Warfare Centre

Team Commendations AWC Building Management Team

No 17 Sqn MOD 0026 Team

WO G E Livings A Eng Tech Project MORRIGAN

Sgt A J Ware A Tech Av No 41 (R) Sqn

Cpl S I Cumming Eng Tech W No 17 (R) Sqn

Cpl M D Twort A Tech Av No 17 (R) Sqn

RAF Boscombe Down

Mr D T Sutcliffe E2 Stn Regt Flt

RAF Boulmer

Sgt C D Carr AS Mngr Sim Ops Flt

Cpl G P Trainor AS Op Proj Imp Team

RAF Leuchars

Team Commendation Royal Engineers Maintenance Team

RAF Scampton

Sgt A Doona CIS IM BNCC

SAC E L Slessor Pers Admin PSF

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

RAF Wittering

Sgt P J Kendrick Eng Tech P QCIT

Cpl S M Grocott Pers Admin PA/Stn Cdr

Cpl M Kendrick Chef Cat Flt

No 1 AMW RAF Lyneham

WO N E Robinson Movs Cont RAF Airport Unit Hannover

WO M G H Taylor Movs Cont HQ No 1 AMW

FS K P Riches Movs Cont RAF Movs Unit Gander

Cpl M E Breen Mov Op Day Passenger Section

No 90 SU

FS T D Hunt CISM No 5 (IS) Sqn TCW

FS S G Stainthorpe CISM Availability Manger

Sgt J J Hagyard CIS Tech OCU, Op & E Sqn

Cpl M J Clarke CIS Tech Eng Spt Flt

Cpl S McLean CIS AE No 1 ERAS TCW

Cpl K N Stalley MTD Mech Eng Flt

NO 1 GROUP

RAF Coningsby

Team Commendation No 11 Sqn Armament Team

FS S Ellis A Eng Tech Ac Comp Spt Flt

Sgt M J Barber MTD MT Sect

Sgt L E Carter A Tech M No 11 Sqn

Sgt M R Hordon A Tech M No 3 (F) Sqn

Cpl G P Kemble A Tech M No 3 (F) Sqn

Mrs J O’Connell Band D BBMF

Mrs J M Perry Band D Civ Pers O

RAF Cottesmore

Team Commendation Harrier ILOC

FS C Pascoe Supplr Stockholding Flt

Sgt A C Sutherland Pers Admin No 20 (R) Sqn

Cpl N A Taylor Med Admin SMC

SAC E J C Smith Gen Tech E GES

Mrs V Kelly - Civ SSAFA Spt Worker

Cpl P E Boyd Supplr F & L Sect

Mr T Bukieda C2 SH&SO

Mrs G Rae E2 RMC

RAF Leuchars

Team Commendation Stn Pipe & Drum Band

Sgt A B Pill Eng Tech W ESA

Sgt M G Cant Gen Tech M MTMS

Cpl R L Laurent A Tech M AMF

SAC G J Torrie Pers Admin PSF

Mr A R Bullard MT Fitter Spt Eng Flt

Mr A Waterston SZ3 Stn Waste Mngr

RAF Lossiemouth

Team Commendation Personnel Services Flight

Chf Tech P M Brown Eng Tech W No 617 Sqn

Chf Tech P G Larkworthy A Tech M No 14 Sqn

Chf Tech W McVey A Tech M No 617 Sqn

Chf Tech L Myers A Tech M No 15 (R) Sqn

Sgt G J Callow A Tech Av No 617 Sqn

Cpl L Hagland MTD MT Sect

Cpl D McFarlane Eng Tech W No 12 (B) Sqn

Cpl S P Read A Tech M No 617 Sqn

Cpl T J Salmon FOA No 15 (R) Sqn

SAC(T) M Freestone A Tech Fwd Ac Maint

SAC D I Hallam W Tech No 617 Sqn

RAF Marham

Chf Tech T M Newey Eng Tech P No 2 (AC) Sqn

Chf Tech G Wilcox A Tech M Tornado CM&UF

Sgt A A Chivers Int An TIIW

A/Sgt J McClymont Int An TIIW

Cpl M J Baxter Gnr Stn Regt Flt

Cpl D P Hagland A Tech M Tornado CM&UF

SAC D Ellis A Tech M No 2 (AC) Sqn

SAC D J Hardwick A Tech M Tornado CM&UF

RAF Spadeadam

Cpl M S Kelly CIS Tech Eng Co-ord Cell

RAF Brize Norton

Team Commendations Fire Section

Mk 12 Focal Point Team

FS K A Linfield A Eng Tech No 101 Sqn

FS I D Jones A Eng Tech No 101 Sqn

Sgt D M Backley Fftr Fire Sect

Sgt A D Pegler RAFP AT Sy

Sgt D C Semmens Eng Tech W ESA

Cpl T Andrews Eng Tech W Arm Eng Sect

Cpl P C Coppock A Tech Av No 101 Sqn

Cpl J L Ridgway RAFP Police & Sy Flight

RAF Honington

Team Commendation Comms Ops Flt No 15 Sqn RAF Regt

WO P I Howarth CISM FPF HQ

A/Cpl M A Brown W Tech Supply Sqn

SAC C T Whitby CIS Tech IT Maint Sect

Mrs F R Kindleysides E2 Spt Wg

RAF Kinloss

Mr C Birnie 14994 Instr Off No 42 (R) Sqn

RAF Lyneham

MACR S D Brown WSOp No 30 Sqn

MACR A L Clifford WSOp No 70 Sqn

WO V S Taylor Pers Admin Accts Flt

FS N S Hanson WSOp No 70 Sqn

Cpl K L Jones Med Admin RMC

Ms L Mitchell CDW Community Dev Worker

Mrs A G Porter - VIP Stwd Cat Flt

RAF St Mawgan

FS P A Simm A Eng Tech SARF No 202 Sqn

RAF Uxbridge

Sgt D R Betts Gnr QCS/No 63 Sqn RAF Regt

RAF Waddington

Team Commendation Painting & Finishing Section

A/Sgt R J Owen Gen Tech WS Stn Workshops

Cpl A D Sharpin Pers Admin PSF

SAC O K Clarke A Tech Av No 51 Sqn

Mr L M Tretton El Tech GEF

Mrs J Gill E1 PSF

DBRNC Winterbourne Gunner

Sgt J Vaughan MDP SPO MOD Police

Mr B Campbell Band D Range Supervisor

Mr K McLoughlin SZ4 Telecomms Sect

HQ PM (RAF)

WO M R Hillocks RAFP CI Force

FS K J Prentice RAFP CILO SHAPE

Mrs K L Jones E1 Int An Cell

RAF Leeming

Sgt P Chipchase MT Tech No 34 Sqn RAF Regt

RAF Lossiemouth

Sgt D W Shea Gnr No 2622 Sqn RAuxAF

RAF Wittering

Cpl A A Hall Gnr No 3 Sqn RAF Regt

SAC G E Allen Gnr No 3 Sqn RAF Regt

NO 22 (TRG) GROUP

DCAE Cosford

Sgt M J Rockett PTI PEd Flt

DCCIS Blandford

Maj (Ret’d) G Letori RO Hd Trg Plans

HQ AIR CADETS

Team Commendation HQ Air Cadets Health & Safety Branch

Mr F J Booth - Band D HQAC H&S Advisor

Miss M K Dix Instr No 1101 Sqn ATC

Mr R T Freeman Instr No 2376 Sqn ATC

Mr M Gerrish - Civ Chair Civ Cttee 2192 Sqn ATC

Mr C B Nicol Instr No 1145 Sqn ATC

Team Commendation AFCO Liverpool

Sgt J R Hicks A Tech M AFCO Glasgow

Cpl A Mortimer Eng Tech P AFCO Gloucester

Miss R L Handrahan E2 AFCO Southend

Mr S Jackson E1 AFCO Cambridge

1 EFTS RAF Cranwell

Mrs B Hewitt E1 FD Admin Office

RAF Halton

Sgt P M Gardner Pers Admin PA Stn Cdr

RAF Linton-on-Ouse

Team Commendation Military Provost Guard Service

AOC DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

Cmd Sec

Mrs F E A Martin C1 RMH Fin Mngr

RAF Brampton/Wyton/Henlow

Team Commendation SERCO NARO Team

Mrs P A James Civ ESS Spt Services

RAF Digby

SAC A P Oldroyd Pers Admin PMF

Mrs A L Gamble E1 Clk No 1 Sqn, JSSW

RAF High Wycombe

Sgt A E Phare Pers Admin Dev Spt Flt

Sgt J Tailor Pers Admin Trg & Dev Flt

RAF Uxbridge

FS S D Disney Gnr Stn Regt Flt

UKSU Ramstein

FS T J Dutton Int An ACC HQ Ramstein

DSAP

WO M W Diett Supplr WO Base Supply Dahran

WO K Pomeroy A Eng Tech WO Eng Dahran

Text size:
medium|
larger|
largest