News

The Queen’s Birthday Honours List 2009

ORDER NO 1 – THE QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS LIST 2009

1. The names of the following Service personnel, who are currently serving or have recently served in the RAF, are included in the Queen’s Birthday Honours List 2009.

APPOINTMENT TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Knight Commander

ACM S G G Dalton CB GD CAS (Designate)

As Companion

AVM T M Anderson DSO GD ACAS

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders

Air Cdre G Moulds MBE GD CBFSAI ex HQ Air Cadets
Air Cdre R W La Forte MBE GD RCDS ex RAF Honington
Gp Capt M A Sibley GD Chinook IPT, Yeovilton

As Officers

Gp Capt K D Connor GD HQ AIR ACOS Manning
Gp Capt A J Innes GD MOD DDEC (TA) ex RAF Coningsby
Gp Capt M C Longstaff GD RAF Linton-on-Ouse ex DFT
Gp Capt G D A Parker GD HQ AIR COS SPP ex RAF Coningsby
Gp Capt P C Ridge GD LWP&B IPT, Abbey Wood
Wg Cdr J E Savage GD D Def Attaché Kabul ex MOD DCDS (Pers)
Wg Cdr M G Smith GD RAF Cranwell

As Members

Wg Cdr P T W Holland GD RAF Honington ex HQ 2 Gp
Wg Cdr D C Tait GD PJHQ
Sqn Ldr J L Chappell Eng Ret’d Feb 09, ex RAF Marham
Sqn Ldr S W Anderson DFC Fly(P) HQ AIR Manning ex RAF Aldergrove
Sqn Ldr T A McLuskie Logs PJHQ ex DSoT Leconfield-Cunningham
Sqn Ldr S P New RAFVR(T) Thames Valley Wg, ATC
Sqn Ldr P R Barton Fly (P) DHFS ex RAF Benson
WO E P Fearon Logs (Supplier) RAF Halton ex RAF Leeming
WO G Glynn Gen Eng Tech Air Commodities IPT, RAF Wyton
WO D Hawkins Eng Tech W RAF Cottesmore
WO S A McMillan A Eng Tech RAF Coningsby
MACR P D J Holmes DFM AFM H8260152 WSOp (Cmn) RAF Odiham
FS C C Almond Pers (Spt) Asst Def Attaché Harare
FS D M Freeman ICT M HQ AIR ex AIDU Northolt
Sgt S M Jackson Int An RAF Aldergrove
Cpl J A Gorman Pers (Spt) Regts Park Barracks ex JFHQ
Cpl M J O’Hara Pers (Spt) JSAU London

QUEEN’S VOLUNTEER RESERVES MEDAL

FS A M Robertson RAuxAF RAF Lossiemouth

ORDER NO 2 – THE QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS LIST 2009

2. The names of the following civilian personnel, sponsored by HQ Air Command, are included in the Queen’s Birthday Honours List 2009. No informing action is required and any congratulatory letters are not to arrive before 13 Jun 09.

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Officers

Gp Capt J Middleton RAFR Regional Commandant North ATC
Mr T G A Prince Director RIAT

As Members

Mr J K Banfield RAF Ex-POW Association
Mr E A Green Vice Chairman, Durham & Northumberland Wg, ATC
Mrs R E Hall Secretary, RAF & Dependants’ Disabled Holiday Trust
Mr J D O’Mahony Chairman, East Cheshire & South Manchester Wg, ATC
Mr P Sharp Technical Manager, QiniteQ, Boscombe Down
Mr D J Tymon Spacetrack Leader, SERCO, RAF Fylingdales

ORDER NO 3 - MERITORIOUS SERVICE MEDAL

3. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2009, the under mentioned personnel have been awarded the Meritorious Service Medal and are authorised to wear the ribbon with effect from 13 Jun 09. Personnel listed below are to be informed of their award by their Commanding Officer by midday on 12 Jun 09.

WO D P Bell A Eng Tech RAF Benson
WO M Bolger Eng Tech W RAF Honington (ex-DCAE Cosford)
WO S L Bowers A Eng Tech RAF Marham
WO R E Eccles Pers (Spt) RAF Benson
WO M Harris Fftr RAF Northolt
MACR I R Hawksworth WSOp EW AWC Waddington
WO J R Hickson Pers (Spt) RAF High Wycombe
WO M Ignatowski PTI RAF Halton
WO B T Inglis Fftr RAF Waddington
WO S W Jarvis Chef RAF Wittering
WO M A Leatherbarrow A Eng Tech DCAE Cosford
WO A D Machell Movs Cont RAF Akrotiri
WO C G Marshall Gnr RAF Kinloss
WO T U McBride RAFP JHQ Rheindahlen
WO G L Mifsud Pers (Spt) British Embassy Kiev
WO L H Morgan A Eng Tech CASWO
WO I F Pickering Eng Tech W RAF Wittering
WO D W Poultney ICT M AWC Waddington
WO A Reeves Logs (Driver) RAF Leeming
WO M T Sanderson Eng Tech A/P RAF Lyneham
WO P R Walmsley FFTR RAF Brize Norton
WO M Watson ATC RAF Northolt
FS P A Davies Logs (Supplier) TSW Stafford
FS M C Dobie Logs (Driver) Def School of Transport
FS P A Edmond Pers (Spt) Deepcut Barracks (ex RAF Lossiemouth)
FS C F Gaffney Gen Eng Tech RAF Brize Norton
FS C H Gee SE Fitt RAF Brize Norton
FS W Jackson SE Fitt RAF Coningsby
FS P Wheable Pntr & Fnr RAF Halton
Sgt D J Bayliss Pntr & Fnr RAF Brize Norton

ORDER NO 4 – CHIEF OF AIR STAFF COMMENDATIONS

4. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2009, the Chief of Air Staff has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service. Personnel listed below are to be advised of their award by their Commanding Officer by midday on 12 Jun 09.

Sqn Ldr T T A Lambert Eng JSU Corsham
Flt Lt P J Butler Fly (P) RAF Benson
MACR T G Shooter WSOp (Cmn) RAF Benson
FS D Johnston Gnr RAF Honington
Chf Tech A Simmonds Eng Tech W RAF Marham
Chf Tech D J Whammond A Tech (Av) RAF Benson
Sgt T P Anwar Logs (Supplier) RAF Leeming
Sgt G W Smith PTI AWC Waddington
Sgt P J Turley Eng Tech W RAF Coningsby
SAC D Simpkiss Logs (Supplier) RAF Kinloss

ORDER NO 5 - COMMANDER-IN-CHIEF AIR COMMAND COMMENDATIONS

5. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2009, CINCAIR has awarded his personal commendation to the under mentioned personnel for meritorious service. Personnel listed below are to be informed of their award by their Commanding Officer by midday 12 Jun 09.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

HQ AIR

Sqn Ldr D Merrick OS (Regt) JALO
Flt Lt A J Watson OS (ABM) SpOCC

Air Warfare Centre

Team Commendation Trial BRIGHT FOCUS Engineering Team

Sqn Ldr D J Carter Eng No 17 (R) Sqn
Sqn Ldr G A Pemberton Fly (P) No 17 Sqn
Flt Lt K S Plummer Ops Spt (Int) OPINTEL Spt Centre
FS A Beardsley ICT M 591 SU

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

HQ AIR

Team Commendation Aeromedical Evacuation Sqn, TMW

Sqn Ldr K D Baxter Logs COS LSC
Sqn Ldr T J Casey Eng A4 Concepts & Capabilities
Sqn Ldr L J Rose 0 Eng A4 PERSE EWAv

RAF Wittering

FS M J Fox Fftr Stn Fire Sect

Tactical Medical Wing

Sgt D T Ford Gen Tech E Med & Dent Serv Sect

RAF Leuchars

WO S A Wrightson Med Admin No 612 Sqn RAuxAF

NO 1 GROUP

HQ 1 Gp

Sqn Ldr G J M Littlechild Fly (WSO) A5

RAF Cottesmore

Sqn Ldr D C Mason Fly (P) NSW - JFH

RAF Leuchars

A/Sgt I D Watters Logs (Driver) MT Sect
Mrs B McLarnon E1 No 43 (F) Sqn
Mrs V Wootton - Civilian HIVE

RAF Lossiemouth

FS D Bowman A Eng Tech RAF Lossiemouth

RAF Marham

Team Commendation Station Mobility Section

Sqn Ldr N J Crennell Fly (P) Staneval Sqn
FS A D Wheeler ATC Holbeach Range
Sgt P T Whitehead Gen Tech GSE GEF
Mr L Spencer E1 Fwd Eng Sqn
Mrs D Wilson E2 No 9 Sqn

NO 2 GROUP

RAF Brize Norton

Flt Lt N S Barker OS (Flt Ops) ASCOT Ops
WO Y Conway Med Admin Stn Community Officer
FS T A Ketcher Movs Cont C-17 Cell AMS
FS L J Roselli Med Admin RMC
Cpl S J Russell Logs (Supplier) Fwd Logs Sqn

RAF Honington

A/Sgt C J Perrio-Stone Gnr No 15 Sqn RAF Regt

RAF Lyneham

Sqn Ldr P R Morgan Fly (P) No 70 Sqn
Sqn Ldr S K Rea Pers (Spt) SSS

RAF Kinloss

Team Commendation Nimrod MR2 Husbandry Audit Team

RAF Waddington

A/FS D P Moll Fftr Fire Section

HQ RAFP

FS A Ogden RAFP No 1 SPW

RAF Marham

Cpl H D Thomas Gnr No 2620 Sqn RAuxAF

NO 22 (TRG) GROUP

DCME

Sgt S Guy REME SEME Regt

HQ Air Cadets

Sqn Ldr D Thomson RAFVR(T) Flying LO Scotland
Flt Lt B A M Tegg RAFVR(T) No 2120 Sqn ATC

RAF Cranwell

Team Commendation Motivational Outreach Team (Ethnic Minorities) Birmingham

Flt Lt P J Paynton Fly (WSO) Reserve Officer Training

RAF Halton

Flt Lt S A Geary Pers (Spt) Airmen’s Command Sqn

RAF Scampton

Sqn Ldr E D Williams Eng RAFAT

MOD St Athan

Flt Lt H D Jones Pers (Spt) OC HR Flt

AOC DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

HQ AIR Cmd Sec

Team Commendation - RAF Business Secretariat - Board of Inquiry Team

RAF Mildenhall

Miss F A Rutterford E1 PS to Cdr 100 Sqn Civ Eng

ORDER NO 6 – COMMENDATIONS AWARDED BY AIR OFFICERS COMMANDING

5. In conjunction with the Queen’s Birthday Honours List 2009, Air Officers Commanding have approved the award of their personal commendation to the following personnel for meritorious service. Personnel listed below are to be advised of their award by their Commanding Officer by midday on 12 Jun 09.

CHIEF OF STAFF (OPERATIONS)

Air Warfare Centre

Team Commendations HQ Intelligence Reserves
JADTEU - Airborne Trials Section

Cpl D T Wild Gen Tech WS JADTEU Workshops
A/CPO S Swainston POEW RN Eqpt Sect

RAF Boulmer

Team Commendation Radar Support Flight – No 1 ACC

Cpl C A Kamara ASOp CRC Trg
A/Cpl A Furlong ASOp CRC Ops

RAF Fylingdales

WO G S Needler Pers (Spt) SWO
Mrs S K Drinkel E1 Public Accts Clk
Mr L Raisbeck E2/CSO5 Civ Sy Off
Miss A M Key 12993 Administrator SERCO

RAF Prestwick ScATCC(Mil)

The Rev D T Ness - Civilian Officiating Padre

CHIEF OF STAFF (SUPPORT)

RAF Wittering

Team Commendation 71 (Inspection & Repair) Sqn, Coningsby Repair Team
Expeditionary Deployed Operational Training Team

Chf Tech M L Webster A Tech (M) No 71 Inspection Sqn
A/Sgt C L Whitelock Logs (Driver) No 2 MT Sqn
Cpl P A McGuire Logs (Driver) No 2 MT Sqn
Cpl M R Binmore Logs (Driver) No 2 MT Sqn
SAC A V Turton Pers (Spt) No 3 Mobile Catering Sqn
SAC (T) A Fleming Gen Tech (M) No 5001 Sqn Ops Flt
Mrs L Mulholland - Civilian Serv Inst Fund Clk
Mrs J A Lockwood E2 No 2 MT Sqn

TMW RAF Lyneham

Flt Lt M J J Haslam PMRAFNS Aeromed Response Team

RAF Leuchars

Sgt A A Peoples Logs (Driver) No 612 Sqn RAuxAF

NO 1 GROUP

RAF Coningsby

Team Commendation No 29 (R) Sqn Data Management Cell

FS M A Boot ATC ATC Sqn
FS J McLellan Chef Catering Flight
Chf Tech V W Raitt A Tech (M) Saudi Arabian Proj Team
Chf Tech C D Proctor A Tech (M) No 29 (R)Sqn
Sgt D R Bumby SE Fitt SERE
Sgt S R Duncan A Tech (M) No 3 (F) Sqn
SAC(T) D M Boucher A Tech (M) Typhoon MU
Mrs L J Benson C2 RMC

RAF Cottesmore

Flt Lt M A Palmer OS (ATC) ATC Sqn
FS S J D Hopkins A Eng Tech Harrier Maint Flt
Chf Tech M W Stanhope A Tech (M) Harrier Eng Sqn
Sgt W V Mason Eng Tech W No 4 (AC)Sqn
Cpl N A Woods Pntr & Fnr Surf Fin Facility

RAF Leeming

Sgt S R Taylor Logs (Driver) MT Sect
CoH P Goddard The Life Guards JFACTSU
Mrs L Griffiths - Civilian HIVE

RAF Leuchars

Team Commendation RAF Police Flight

FS J W Rew Gen Eng Tech Spt Eng Flt
Sgt I L S Rolfe Eng Tech W Mil Apprentice Coordinator
Chf Tech P J Hall A Tech (M) Fwd Spt Wg
Chf Tech A A Souter Eng Tech W Centralised Trg Cell
Cpl S E A Hughes SE Fitt SE Sect

RAF Lossiemouth

FS S Morris A Eng Tech No 14 Sqn
Chf Tech J H Conn Eng Tech A Torn Eng Flt
Chf Tech S G Webster A Tech (Av) Eng Ops Sqn
Sgt A W Carlin A Tech (Av) QCIT
Sgt N Travis A Tech (Av) Eng Ops Sqn
Mrs W Jacobs Stwd Offs’ Mess
Miss E Woodall E2 FP Flt

RAF Marham

Team Commendation A5 Cell
Geographic Support Section
Tornado Fleet Planning Team

Chf Tech D W Masters Gen Tech WS Stn Workshops
Sgt A W Bennis A Tech (M) No 13 Sqn
Sgt M S Jones Int An TIIW
Sgt P R Nightingale A Tech (M) TSS
Sgt D C Rose A Tech (Av) GSF
Cpl P J Cil A Tech (M) TPS
Cpl H L Forrester Pers (Spt) No 13 Sqn
Cpl C R Martin A Tech (Av) TPS
Cpl D E Owen A Tech (Av) No 13 Sqn
Cpl N Owen Pers (Spt) BSW
Cpl D Parkinson Eng Tech W No 9 Sqn
A/Cpl L W Barnes A Tech (M) No 13 Sqn
SAC R J Carter A Tech (M) GSF

NO 2 GROUP

RAF Brize Norton

Team Commendation No 216 Squadron Calgary Engine Change Team

MACR P K Abbott WSOp (Cmn) No 99 Sqn
WO R Roberts Movs Cont AMS
FS A P Dunn Logs (Supplier) Base Supply Flt
FS P N Usherwood PTI PTS
FS M S White PTI PTS
Chf Tech G Frazer A Tech (M) No 101 Sqn
A/Chf Tech J D Sanderson A Tech (Av) No 216 Sqn
Mr K Gilchrist Band D Offs’ Mess
Mr N Worth Civ Comp Tech SERCO
Mrs D J Varney E1 Ped Flt

RAF Honington

Team Commendation No 1 Sqn RAF Regt Rear Party

FS M A Gargett Chef JR Mess
FS R W Snowden Gnr 4001 Trg Spt Flt
Mr C Wilkinson C2 PCRF

RAF Kinloss

A/Sgt A W Davidson SE Fitt SE Sect
Sgt S R Hawker ICT Tech C4I Sqn
Mr E V Baker Band D Def Est (Ops) Housing Off

RAF Lyneham

Sgt R Bromley A Tech (M) No 47/70 Eng Sqn

RAF Northolt/Uxbridge

Cpl A C Austen Gnr QCS
Cpl A A Jones Std No 32 (TR) Sqn
Mrs J Foley E2 Uxb Stn Discip Clk

RAF St Mawgan

Team Commendation The Thrift Shop

A/FS M C Macdonald Eng Tech A Ex Plans

RAF Waddington

A/MACR D A Readfearn WSOp (EW) No 54 (R) Sqn
Sgt P C Czajkowski AS Mngr A6 Cell FHQ
Miss L Harley E1 Media & Comms
Mrs J A Shaw E1 No 8 Sqn

HQ PM (RAF)

A/FS D J P Sarrazin RAFP No 1 SPW
Cpl A L Mitchell RAFP RAFP Flt RAF Lossiemouth
Cpl Z Hughes-Hubbold RAFP No 1 SPW
A/Cpl E J Proctor RAFP RAFP Flt RAF Boulmer
Mrs H J Hughes E2 RAFP Flt RAF Lossiemouth

RAF Leuchars

A/FS N H White Logs (Supplier) No 603 Sqn RAuxAF
SAC A Kirk Pers (Spt) No 603 Sqn RAuxAF

RAF Lossiemouth

Sgt K Thompson Pers (Spt) No 2622 Sqn RAuxAF

NO 22 (TRG) GROUP

HQ 22 (Trg) Gp

Mrs K J Needham C2 Info Mngr
Mrs C M S Fraser - Civilian House Manager

DCAE Cosford

A/FS F N Bekker Pers (Spt) No 1 SoTT
Sgt C S Overington Pers (Spt) PSF
POAEM(M) M J Dryhurst Air Eng HMS Sultan
POAEM(M) R J Rees Air Eng HMS Sultan
Cpl C J Mather A Tech (Av) DCAE Cranwell
Dr D J Bray Senior Lecturer DCAE Cranwell
Mr P Johnson Band D DCAE Cranwell

DCCIS

Flt Lt K B Place Pers (Trg) No 1 Radio School Cosford
Flt Lt P B Mann Pers (Spt) J1
WO1 A C R Torrigton Troop Cdr 11 Sigs Regt
Sgt M L Rouse ICT Tech CISTU
Mr M J Brunning Band D MSF 11 Sigs Regt
Mr M Geddes Band D 11 Sigs Regt

DCEME

Team Commendation Eqpt Eng Gp/Eng Tech Init Career Cse Instructional Team

Mrs L Davies - Civilian HMS Sultan
Mr E Sullivan - Civilian REME Arms School

DSPA

Mr G W Cook C2 HIO Design, Stds & Spt Sect

HQ AIR CADETS

Team Commendation South & East Midlands Wing Cadet Development Team

WO W A Yeadon WO (ATC) No 2168 Sqn ATC
Mrs J Wallis E1 West Mercian Wg HQ

No 1 EFTS RAF Cranwell

Mr B G Treanor C2 MSF Adjt-Yorks UAS

RAF Cranwell

Team Commendation OACTU Surge Delivery Team and Central Office of Information

FS A J Whitley ICT M OACTU
Cpl L M Cowderoy Eng Tech W AFCO Aberdeen
Cpl D W Harker Pers (Spt) PSF
Cpl T D Vickers Pers (Spt) AFCO Gloucester
Mrs S Daley Band D OACTU

RAF Halton

WO W Donaldson Med Admin RMC
FS A P Kerslake RAFP IMLC
Mrs J Ainsworth - Civilian House Manager
Ms J M Rickcord Band 6 RMC

RAF St Mawgan

A/Cpl T W Maddock Pers (Spt) DSTO

RAF Scampton

SAC S E Miller Pers (Spt) RAFAT

RAF Valley

Team Commendation Accounts Flight

Sgt C M McGinn PTI PEd Flt

DHFS

Flt Lt D J Masterton Fly (P) Student Pilot
MACR P F Cruttenden WSOp (Cmn) QHCI
Mr G T Stephenson - QHI 660 Sqn AAC
Mr A Reid - QHI 660 Sqn AAC

MOD St Athan

Team Commendation Human Resources Flight

Mrs C Cook - Civilian SSAFA
Miss N McGowan E2 Stn Duties Coord

AOC DIRECTLY ADMINISTERED UNITS

RAF Digby

Flt Lt J M Knott Eng Eng Flt

RAF Mildenhall

Ms V J Stayton C2 100th Air Refuelling Wg

RAF Northolt

Sgt G W J Moffatt Air Cart No 1 AIDU

Text size:
medium|
larger|
largest