Royal Air Force Honours

The Queen’s Birthday Honours List 2015

ORDER NO 1 – THE QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS LIST 2015

1. The names of the following Service personnel, who are currently serving or have recently served in the RAF are included in the Queen’s Birthday Honours List 2015.

Appointment to the Military Division of the Most Honourable Order of the Bath

As Companions

AVM P R Ewen

AVM G P Farnell OBE

AVM A K Mozumder

Appointment to the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Commanders

Gp Capt P W Atkinson

Air Cdre N M Connell OBE

Air Cdre G M D Mayhew

As Officers

Wg Cdr P E L Bower

Wg Cdr S R Chapman

Wg Cdr J B Crawford

GP Capt T N Jennings

Wg Cdr M D Leeming

Wg Cdr I M Robinson

Wg Cdr D M Sharma

As Members

Sqn Ldr M J J-P Burton

SAC L E L Cooper

Cpl D Derbyshire

FS D J Edwards

Wg Cdr T M Farndon

Flt Lt G W J Hare

WO T McEwan

MACr A M Neal

Sqn Ldr R N Paine

WO G W Spark

MACr D A Tripp

Sqn Ldr P Vaughan

Queen's Volunteer Reserves Medal

Sgt H J Thomas

Associate Royal Red Cross

Sqn Ldr S Power

Appointment to the Civilian Division of the Most Excellent Order of the British Empire

As Members

Miss A J Butcher

Mr L G Goodchild

British Empire Medal

Miss E J Calway

Sqn Ldr D Chappell

Mrs V Wootton

Meritorious Service Medal

MACr P N Couchman

MACr G J Dearing

WO N Paylor

MACr T G Shooter

FS (A/WO) S Bruce

FS (A/WO) J D Davies

Chief of the Air Staff Commendations

Sqn Ldr S M Alexander

Sqn Ldr R B Courtney

Flt Lt D K Dawson

Flt Lt A T Philpin

WO A R Forsyth

FS I Stannett

Cpl J L Davison

Cpl N Gibbins

Cpl B Middlebrook

Miss N L Bliss

Mr J A Walker

Deputy Commanders' Commendations

HQ AIR - COS Pers

Mrs B Blundell-Smith

HQ 22 (Trg) Gp

Team Commendation HQ 22 (Trg) Gp Apprenticeship Management Team

HQ DCTT

Mrs J Hartshorne

Air Warfare Centre

Cpl M J Britton

Team Commendation Typhoon Mission Support Centre

RAF Brize Norton

Flt Lt P B Hendy

MACr P N Couchman

1 AMW Brize Norton

Cpl K M Matthews

RAF Coningsby

Sqn Ldr E E Watkins

RAF Cranwell

Sqn Ldr N J Edwards

RAF Digby

Sgt R Coutts

RAF Fylingdales

Team Commendation Serco Operations and Systems Support Team

RAF Honington

Cpl S V Newton

RAF Lossiemouth

Flt Lt B J Spoor

Mr M Morgan

RAF Marham

Sqn Ldr M R Kinnear

SAC E J Driver

RAF Shawbury

Sgt E J Brien

Cpl D A Lawrence

RAF Waddington

Sqn Ldr S J Bowyer

RAF Wittering

Team Commendation Return to Flying (Virtual) Enabling Team

Defence Animal Centre

Flt Lt D J Coombes

JFACC

Sgt J Smith (FTRS)

JHC

Flt Lt C A Evans

Flt Lt M I Stafford

Sgt P Spooner

SAC(T) C M Dickens

Ms R Foden

Team Commendation RAF Odiham TLCS Blade Bay

JFC

SAC L E T Nunn

Deputy Commanders Operations Commendations

Air Warfare Centre

Sqn Ldr S M Beardmore

Maj (USAF) T Kipp

Sgt P R Hughes

Miss G Graham

Team Commendation AWC Air Platform Protection Test and Evaluation Sqn Rotary Team AWC Admin Sp Team

RAF Brize Norton

FS R B Morgan

Air Officers Commanding Commendations

Air Officer Commanding NO 1 GP Commendation

HQ AIR - COS Pers

Cpl Z Crawford

Air Warfare Centre

MACr D M Gall

MOD Abbeywood

Flt Lt D P Matthews

DEMS Bicester

Chf Tech B Scott

RAF Boulmer

Cpl N T Brewer

RAF Coningsby

Sqn Ldr E S Kenworthy

FS I C Ridley

Chf Tech R M Huckle

Sgt N D Palmer

Cpl P Lewickyj

Mr S Walker

Team Commendation RAF Coningsby Whole Force Cat Flt RAF Coningsby Movements Section Composite Repair Facility

RAF Fylingdales

Cpl M C Wood

RAF Leuchars

Sgt A J D Gilbert

RAF Lossiemouth

FS P R Hamilton

Chf Tech J E Rawlinson

Cpl L M McCormack

Cpl S Paterson

Mrs H T Dickson

Mrs J Ogg

Miss S L Riley-Evans

RAF Marham

FS D J Keane

Chf Tech L A Sustins

Sgt D M Richards

Sgt J B Smith

Cpl J M Jones (FTRS)

SAC A E Gilmour

Mrs C Tucker

Mrs D Wilson

Team Commendation Propulsion Support Team Fuel & Lubricant Section Response Team, RAF Marham Mobility Section

RAF Scampton

SAC N A Batty

RAF Waddington

Flt Lt T B Barnes

FS S R Sarginson

Sgt C E McKune

Cpl T W Richardson

SAC G Ap John

Mrs J Gill

Team Commendation CRL Team, BSW

JFACC

Flt Lt L P Bryden (FTRS)

Flt Lt R A Caplan (FTRS)

WO N Wright

Sgt P Brown

Ms K McCormack

Team Commendation Air Battlespace Training Centre

JFC

Sqn Ldr L A Cunningham

Sqn Ldr J R De-Vry

FS R C Munday MBE

Cpl M Coulson

Air Officer Commanding NO 2 GP

RAF Brize Norton

Flt Lt B T Lonsdale

WO P M Eyre

FS B H Kayll

Chf Tech E J Dunlop

Cpl M N Williams

Mr J Boulton

Mr R King

Mr D Martin

Team Commendation Parachute Engineering Sqn ADW Voyager Force C130J Engineers XXIV Sqn Atlas Training Flt Continuation Training Flt ADW

RAF Halton

Sgt L M Proctor

RAF Honington

WO D F Magee

RAF Northolt

FS J A Ellis

Team Commendation RAF Northolt ATC Sqn

RAF Police

Flt Lt M C Siczowa

FS V G Corke

FS S M King

Sgt D A Hoare

Sgt J A Robson

SAC/A/Cpl J P Rose

SAC/A/Cpl R A Weiner

Team Commendation RAF St Mawgan MPGS Platoon

JHC

Chf Tech A J Young

Team Commendation QA & Standards Team RAF Benson

JFC

Sgt J H Weeks

Air Officer Commanding NO 22 (TRG) Group Commendation

HQ AIR – COS Pers

WO S G S Pullar

HQ Air Cadets Cranwell

Sqn Ldr G W A Hughes RAFVR(T)

Flt Lt P W Collins RAFVR(T)

Mr P E Skinner

Mr M R Willis

HQ DCTT

FS J H R McClymont (FTRS)

Sgt M R Kosack

Sgt R A V Ness

Mr A Fulton

Mr R Rogers

Team Commendation No 1 RS TG4 Recruitment Team RAF Cosford Engineering Development Flight RAF Cosford DSMarE Training Design Team Training Assurance & Standards RAF Cosford

RAF Brize Norton

Sqn Ldr M J West

RAF Coningsby

Sgt (A/FS) T L Kenworthy

RAF Cranwell

Sqn Ldr N Firby

Sqn Ldr E A Sellers

Flt Lt P J L Ashley

Flt Lt P R Harrap

Off Cdt M P Crolla

FS G Smith (FTRS)

Cpl R J Seed

Mr J GraingerMr M Tweedie

Mrs E Wells

Team Commendation RAF Cranwell Stn Labour Force

RAF Halton

Sqn Ldr N J E Bunce

Sqn Ldr G P Coleman (FTRS)

WO S J Fellows

FS S P Whitlock

Sgt E I Burns

Sgt N M Daley

Sgt M P Davies

Sgt J R Jones

Mrs S Cousins

RAF Linton-on-Ouse

Sqn Ldr B S Mark

Cpl K Holmes

RAF/DSTO St Mawgan

Sgt J G Stroud

Cpl G A H Penn

Team Commendation Defence Survive Evade Resist Extract Training Organisation

RAF/DHFS Shawbury

Sqn Ldr J C M Davenhill

Cpl A D Dale

Mr A B Reid

Team Commendation ARIES Project Team Search and Rescue Training Unit Training Team

LATCC Mil AT Swanwick

Sqn Ldr I K Evans

RAF Valley

Sqn Ldr P E Dodds

Air Officer Commanding NO 38 Group Commendation

HQ AIR – COS Pers

Cpl K M Barwell (FTRS)

COS Air

SAC(T) A M Seymour

COS Cap

Sqn Ldr M N Still

HQ 38 Gp

Sqn Ldr A M Audus

Mrs E Wakefield

FS S J Warren

RAF Brize Norton

Flt Lt R M Wellock

RAF High Wycombe

Sgt L Cole

Mr D Brown

Team Commendation

RAF Marham

Sgt S L Mudford

RAF Wittering

Sqn Ldr M A C Wilson

Chf Tech K A Hodges

Chf Tech I M Jones

Sgt A R Robinson

Cpl M Shepherd

Cpl C R Turner

Mr D J Exton

Mrs J Hall

Team Commendation 1 EL Sqn Fuels Spt Team

90 SU RAF Leeming

Sgt K J Stannard

SAC G T L Robinson

Miss H Bell

Team Commendation 90 SU High Readiness Teams, Project Centurion Shadow 14 Charity Team, Project Centurion Shadow 14 Project, Team 5 Sqn DII LD Implementation Team

JFC

Sqn Ldr K Jarratt

RAF CAM Henlow

SAC W J Runciman

Joint Forces Command Commendations

Commander Joint Forces Command Commendation

WO M C Chapman

Sgt M A Boissier Wyles

Chief of Staff Joint Forces Command Commendation

Sqn Ldr D Akyildiz

Chief of Defence Intelligence Commendation

Mrs A Sturtridge

Text size:
medium|
larger|
largest