Royal Air Force New Year Honours List 2019

APPOINTMENTS TO THE MILITARY DIVISION OF THE MOST HONOURABLE ORDER OF THE BATH

As Companions (CB)

Air Marshal Sean Keith Paul REYNOLDS CBE DFC 

Air-Vice Marshal Andrew Mark TURNER CBE 

 

APPOINTMENTS TO AND PROMOTIONS IN THE MILITARY DIVISION OF THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE

As Commanders (CBE)

Group Captain Mark Robert FLEWIN 

Air-Vice Marshal Michael Patrick HART 

Group Captain Timothy Telfer JONES 

As Officers (OBE)

Wing Commander Mark Donald ABRAHAMS MBE

Wing Commander Paul John CROOK 

Group Captain Ian James FANCOURT 

Wing Commander Kevin Lee GATLAND

Wing Commander Christopher Robert MELVILLE MBE 

Squadron Leader David Alan MONTENEGRO 

Wing Commander (now Group Captain) Nicola Suzanne THOMAS 

As Members (MBE)

Flight Sergeant Brian James AITKEN 

Warrant Officer Ian Melvyn BALDERSTONE 

Wing Commander Garry Peter BALL 

Sergeant Paul Gerard BERRY 

Squadron Leader Dheeraj BHASIN 

Corporal Denise BONEHAM 

Corporal (now Acting Sergeant) Andrew James BRANSTON 

Flight Lieutenant Michael Anthony BROADHURST 

Warrant Officer Simon John HARDWICK 

Wing Commander John Anthony McCARTHY 

Wing Commander Mark Douglas McNULTY 

Squadron Leader Joanne Elizabeth ROE 

Wing Commander Daniel LUNNON-WOOD 

 

Queen’s Volunteer Reserves Medal (QVRM)

Wing Commander Kayode Oludaisi Adesegun ADEBOYE 

Flight Lieutenant Jane Tasmin COWLING 

 

Member of the Most Excellent Order of the British Empire (MBE)

Mr Alan George HEAD

 

British Empire Medal (BEM)

Mrs Nerys BELL

Mr William James ESPIE

Mr George Brownlie PRENTICE

 

Meritorious Service Medal, CAS, Deputy Commanders' and AOC Commendations

3 FTS RAFC Cranwell

AOC 22 Gp Commendation

Flight Lieutenant M. K. FALVEY FTRS

Flight Sergeant P. J. SIMMONS

Mr N. SCOPES

Mr M. WALKER

 

90 SU RAF Leeming 

AOC 22 Gp Commendation

Corporal W. J. ARNOLD

  

AOC 38 Gp Commendation

Sergeant N. W. E. CORLESS

Sergeant K. A.  GRUBEY

Corporal K. S. COXON FTRS

 

Team Commendations

90 Signals Unit - RAF Web Team

90 Signals Unit, C&I Sqn Rapid Application, Innovation & Development Flt RAVEN Team

90 Signals Unit, 5 Sqn - Information Systems (IS) Hub Team

591 Signals Unit Engineering Support

  

COS Cap 

Meritorious Service Medal

Master Aircrew P. S. EDWARDES

  

DComs' Commendation

Wing Commander K. J. TERRETT

 

HQ 11 Gp 

Meritorious Service Medal

Warrant Officer M. I. J. SOLLEY

  

VCDS Commendation

Wing Commander A. F. R. MILLSOM NZBD

  

AOC 22 Gp Commendation

Acting Flight Sergeant N. A. DOODY

 

HQ 22 Gp 

DComs' Commendation

Warrant Officer S. J. CRIGHTON FTRS

  

AOC 22 Gp Commendation

Mr P. FISHER

 

AO A4 

Comd JFC Commendation

Acting Warrant Officer A. J. BROWN

  

AOC 38 Gp Commendation

Flight Lieutenant J. G. K. GARRETT

 

Team Commendation

RAF Support Services Team

 

AO A6 

Meritorious Service Medal

Warrant Officer S. D. ASPINALL

  

CAS Commendation

Squadron Leader A. E. LITTLEFIELD

 

ACOS Career & Talent Mgt 

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant S. M. FENWICK

 

DComs' Commendation

Flight Lieutenant G. L. BEAN

 

Team Commendation

ACOS Manning RAF Disclosures

  

AOC 38 Gp Commendation

Flight Sergeant L. CLARK FTRS

 

ACOS Ops 

AOC 1 Gp Commendation

Acting Sergeant C. M. A. HEEREY FTRS

 

ACOS Pers Del 

CAS Commendation

Warrant Officer P. A. CHADWICK FTRS

  

DComs' Commendation

Mrs E. F. FRYER

  

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader E. A. CALVERT

 

ACOS Pers Pol 

DComs' Commendation

Squadron Leader V. J. LITTLECHILD

 

BM Force Cdr 

CAS Commendation

Acting Flight Sergeant A. J. HIGGINS

 

HQ Air Cadets Cranwell

DComs' Commendation

Wing Commander D. C. McCRAE

Squadron Leader R. W. FOSTER

Squadron Leader S. M. NAEEM

  

AOC 22 Gp Commendation

Squadron Leader R. A. BROWNE

Squadron Leader J. R. GODDEN

Squadron Leader C. HAYNES

Squadron Leader J. V. LOXTON

Squadron Leader R. L. NEEDHAM

Squadron Leader C. E. P. SKIERA

Squadron Leader D. J. WITHNALL

Flight Lieutenant E. BUSBY

Flight Lieutenant D. A. HILL

Flight Lieutenant P. J. HUGHES

Flight Lieutenant E. WALTON

Warrant Officer (RAF Air Cadets) I. K. THOMAS

Sergeant A. P. DIPPLE FTRS

Mrs T. N. BOULTON

 

Team Commendations

National Aerospace Camp Team

Northern Ireland Wing ATC Centennial Wings Project Team

 

HQ RAF Recruiting and Selection 

AOC 2 Gp Commendation

Flight Lieutenant J. K. DONNELLY

Acting Flight Lieutenant K. J. DORMAN

  

AOC 38 Gp Commendation

Flight Lieutenant A. L. ROSS

Mr J. GRAINGER

 

Team Commendation

P2 Processing Team

 

Air 38 Gp Med Ops 

AOC 38 Gp Commendation

Flight Sergeant C. L. WHEELER

 

Air Warfare Centre

DComs' Team Commendation

Joint Air Delivery Test & Evaluation Unit, Air Portability Section

 

AOC 1 Gp Commendation

Sergeant P. D. BAGWELL

Sergeant A. E. WILSON

Corporal S. A. SHORT

  

AOC 2 Gp Commendation

Warrant Officer S. J. CONSTANTINE

 

DCBRNC Winterbourne Gunner

DComs' Commendation

Warrant Officer Class 2 J. E. JORDAN

  

AOC 2 Gp Commendation

Staff Sergeant J. D. MEEHAN

Mr N. LOVELOCK

 

Team Commendation

Defence CBRN Centre 

 

DCLPA Worthy Down 

AOC 38 Gp Commendation

Acting Sergeant A. J. HART 

 

DCTT 

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant S. TENNISON

  

CAS Commendation

Squadron Leader G. L. THOMAS

Chief Technician A. J. BROOKS

  

DComs' Team Commendation

RAF Cosford Air Show Team

  

AOC 22 Gp Commendation

Captain S. M. MURFIN

Flight Sergeant M. P. SWEENEY FTRS

Sergeant M. A. McNEE

Corporal A. I. COLLINS

Mr P. CATTON

 

Team Commendations

MOD St Athan RAF100 Organisational Team

Number 4 School of Technical Training STEM Outreach Team

RAF100 Relay Baton Design and Manufacturing Team

Regimental Training Wing, 11th (Royal School of Signals) Signal Regiment

  

DSPG Southwick Park 

CAS Commendation

Sergeant R. P. SPILLANE-SMITH

 

DSTO RAF St Mawgan

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant N. S. WESTON

  

AOC 22 Gp Commendation

Corporal R. J. JACKSON FTRS

Corporal H. M. STACKHOUSE FTRS

 

JFACC

DComs' Commendation

Sergeant B. A. KINKADE RAuxAF

  

AOC 38 Gp Commendation

Flight Lieutenant J. R. AYLETT

 

JFC

CAS Commendation

Sergeant F. J. TINSLEY

  

DComs' Commendation

Squadron Leader A. HALL FTRS 

Flight Lieutenant T. F. O. FOOTE

Warrant Officer V. S. TAYLOR FTRS

  

AOC 1 Gp Commendation

Squadron Leader A. P. WALKER

Sergeant N. P. DASHWOOD

  

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader B. H. A. COLLINS

Corporal J. SAMUELS

 

JHC 

Meritorious Service Medal

Warrant Officer G. CHIVERS

Master Aircrew G. JONES 

Master Aircrew R. L. KNOWLES MBE

Warrant Officer C. McKNIGHT

Master AircrewA. M. NEAL MBE

Warrant Officer M. P. O'MAHONY

  

CAS Commendation

Flight Lieutenant S. M. HEWER

  

DComs' Commendation

Chief Technician P. A. WAKEFIELD

  

AOC 2 Gp Commendation

Warrant Officer M. J. MAGUIRE

Flight Sergeant S. C. B. POPE

Corporal K. S. FLYNN

Corporal S. P. MCNAMARA

Senior Aircraftman T. DUCEY

Mrs M. COATES

 

Team Commendations

RAF Benson Accounts Flight

RAF Benson Blue Sky Management Ideas Team

RAF Benson Catering Flight

RAF Benson Station Engagement Team & Photographic Section

  

AOC 22 Gp Commendation

Senior Aircraftman M. J. L. EVANS

 

Commander JHC Commendation

Corporal L. COOPER 

Sergeant G. BATES 

Flight Lieutenant M. CROSBY-JONES

 

Commander JHC Commendation – Team Awards

Chinook Support Centre 

Aircraft Explosives Bay 

 

MOD Abbey Wood DE&S

Meritorious Service Medal

Warrant Officer P. J. HALL

Chief Technician R. J. BATES

  

DComs' Commendation

Warrant Officer K. ROBERTSON

 

RAF Boulmer

AOC 1 Gp Commendation

Corporal C. J. McNEE

Senior Aircraftman P. J. BRIGHT

 

RAF Brize Norton

AOC 2 Gp Commendation

Master Aircrew R. S. T. ORR

Flight Sergeant R. BROMELL

Flight Sergeant N. W. POTTER

Acting Flight Sergeant C. CURTIS

Sergeant N. CONNELL

Sergeant K. D. CURLE

Sergeant D. E. HARDY

Acting Sergeant P. M. ROBERTS

Corporal C. P. VICKERS

Senior Aircraftman M. BISSET RAuxAF

Mr P. LEE

 

Team Commendations

LXX Squadron A400M Acceptance Engineering Team

ZZ171 Engineering Recovery Team, 99 Squadron

Ground Engineering Flight Duty Crew

Ground Fuels Section, RAF Brize Norton

Supply Control Accounting Flight, RAF Brize Norton

  

RAF CAM 

DComs' Commendation

Squadron Leader P. A. GOODWIN FTRS

  

AOC 38 Gp Commendation

Corporal R. I. HERRING

Mr C. CLAYSON

 

RAF Coningsby

DComs' Commendation

Squadron Leader J. E. FORDHAM

Senior Aircraftman (Technician) D. C. FARRER

 

Team Commendation

Royal Air Force Coningsby Armament Engineering Flights Weapon Training Cell

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Sergeant P. A. BEDSON

Sergeant G. S. DAVIDSON

Corporal M. W. KIRKPATRICK

 

Team Commendations

RAF Coningsby Accounts Flight and Presidents of the Service Funds Internal Audit Board

Royal Air Force Coningsby Movements Flight

Battle of Britain Memorial Flight Trade Leaders

  

AOC 38 Gp Commendation

Warrant Officer R. G. COLLINGE

 

RAFC Cranwell

DComs' Commendation

Mr J. S. FOX

  

AOC 22 Gp Commendation

Sergeant J. T. H. SILK

Aircraftman R. M. W. CHINNOCK

Mrs K. CARTER

 

Team Commendation

Royal Air Force College Cranwell Air Traffic Control Squadron

 

RAF Digby 

CAS Commendation

Squadron Leader S. J. BOWYER

 

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant A. SPOUR

  

AOC 2 Gp Commendation

Corporal C. W. E. McCLEARY

 

RAF Halton

DComs' Commendation

Sergeant D. E. TRIMMINGHAM

 

Team Commendation

Personnel Services Flight

  

AOC 22 Gp Commendation

Warrant Officer S. J. JACOBS

Flight Sergeant S. L. HAMMOND

Mrs R. FITCH

Mrs E. MALLAM

Mrs A. TURNER

 

Team Commendation

Commercial Business Team

 

RAF High Wycombe

AOC 38 Gp Commendation

Flying Officer A. R. P. SOUTH

Sergeant M. DEL FRATE

 

Team Commendation

RAF High Wycombe Physical Education Flight

 

RAF Honington 

DComs' Commendation

Flight Sergeant R. HOPPER

 

Team Commendation

27 Squadron RAF Regiment

  

AOC 2 Gp Commendation

Sergeant T. M. CORRIGAN

Sergeant S. J. MULLIGAN

Sergeant S. PERCIVAL

Corporal K. L. CHOUDHARY

Lance Corporal M. D. HODGSON

 

RAF Leeming

Meritorious Service Medal

Warrant Officer A. J. BEATTIE

Warrant Officer M. R. PRICE

Flight Sergeant L. L. GRIFFITHS

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant A. H. STEWART

Flight Sergeant L. J. NELSON

Sergeant G. MACDONALD FTRS

 

Team Commendations

Mobility Section

Operational Training Centre

  

RAF Linton on Ouse

AOC 22 Gp Commendation

Flight Sergeant W. S. ALLEN

 

RAF Lossiemouth 

DComs' Commendation

Acting Flight Sergeant S. McCINTYRE

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant I. G. BRIGHT FTRS

Warrant Officer A. P. S. KIDD

Flight Sergeant A. J. R. ALEXANDER

Corporal A. C. M. ROSS

Senior Aircraftman (Technician) L. J. ELLIOTT

Senior Aircraftman J. A. McWILLIAMS

Mrs J. ROWLAND

 

Team Commendation

6 Squadron Operation SHADER Engineering Rear Party Leadership Team

 

RAF Marham

Meritorious Service Medal

Warrant Officer M. G. INDER

Warrant Officer S. J. ROBINSON

Chief Technician J. M. GOTTS

  

CAS Commendation

Sergeant N. J. LINES FTRS

  

DComs' Commendation

Flight Sergeant M. E. ROBERTS

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Sergeant C. L. NEWTON 

Flight Sergeant T. NORMAN FTRS

Flight Sergeant J. M. O'CONNELL

 

Team Commendations

Royal Air Force Marham Air Traffic Control Squadron

Lightning Personnel Working Group

 

RAF Northolt

Meritorious Service Medal

Warrant Officer S. WOOLDRIDGE

Flight Sergeant G. LIVERSIDGE

  

AOC 2 Gp Commendation 

Squadron Leader T. L. HOWELL

Sergeant G. A. LOFTUS FTRS

Ms P. HUNT

 

RAF Police 

Meritorious Service Medal

Warrant Officer P. A. BROWN

Flight Sergeant L. A. DENTON

Flight Sergeant C. E. HALL

 

RAF Scampton 

DComs' Commendation 

Senior Aircraftman G. BARRASS

 

RAF Shawbury 

AOC 22 Gp Commendation

Major L. P. WOODHOUSE MBE

Flight Lieutenant R. J. HAIGH

Corporal M. S. HUDA

Mr D. TULLY-FEWTRELL

 

Team Commendation

SAOC Training Design Team

 

RAF Spadeadam

AOC 1 Gp Commendation

Mr J. HUDSON

 

RAF St Mawgan

Meritorious Service Medal

Flight Sergeant D. J. KEANE

  

AOC 22 Gp Commendation

Sergeant P. STANSFIELD

 

RAF(U) Swanwick

AOC 1 Gp Commendation

Flight Lieutenant S. BENSON

 

RAF Valley

DComs' Commendation 

Sergeant A. E. KEMP

  

AOC 22 Gp Team Commendation

TRiM RAF Leeming

 

RAF Waddington

Meritorious Service Medal

Warrant Officer S. A. ELLIOTT

Warrant Officer A. N. THOMSON

Master Aircrew M. W. UTTING

Warrant Officer A. WOOLFORD

Master Aircrew K. S. YOUNG

  

CAS Commendation

Chief Technician S. P. HUGHES

Sergeant A. LILLEY

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Sergeant R. J. BASSETT

Flight Sergeant D. D. HALLS

Chief Technician C. P. WESTOBY

Sergeant J. C. GALLEY

 

Team Commendations

P-8A POSEIDON Course Design Team

14 Squadron Sensor Operators

  

RAF Wittering

Meritorious Service Medal

Warrant Officer N. S. CULTER

  

CAS Commendation

Corporal P. J. HERRON

  

AOC 1 Gp Commendation

Flight Sergeant S. A. ACKLAND

   

AOC 38 Gp Commendation

Squadron Leader A. R. CLARKE

Flight Sergeant A. FOLEY FTRS

Sergeant R. S. CHAWLIA

 

Team Commendations

RAF Wittering STEM

HQ Air Cmd Physical Condition Survey Team

1 AMW - UK MAMS

  

RAF Wyton

DComs' Commendation 

Acting Sergeant K. A. NORGATE

Using Internet Explorer 8? Please switch to using Chrome if you can.